Disainiöö toimub sel aastal 20.–26. septembrini. Tänavu 16. korda toimuva festivali peateema on erakorraline ja elupäästev SOS-DISAIN.
Festivali üks eesmärke on juhtida tähelepanu disaini rollile ühiskonnas toimuvate muutuste ja kriisiolukordade lahendamisel. Seoses pandeemiaga on kriisi disainimise roll tähtsam kui eales varem. Ja seda mitte ainult tervishoius. Üleilmseid probleeme, mis nõuavad kiiret sekkumist, on palju, olgu nendeks näiteks majandus, kliima soojenemine, energiakriis või vaesus ning ootus disainivaldkonnale tulla ühiskonnale appi on pandeemia ajal muutunud suuremaks kui kunagi varem.
Festivali programm keskendub elupäästvate ja -muutvate lahenduste leidmisele: toimuvad vastavad näitused, töötoad ja arutelud. Disainiöö konverentsil esinevad rahvusvahelise kriisikogemusega eksperdid kogu Euroopast. Rahvusvaheline näitus „SOS Design" toob külastajateni ArtsThread konkursi (UK) vastutustundliku disaini näited rohkem kui kümnest riigist.
Eesti jätkusuutliku disaini näitus „Second Chance" demonstreerib tooteid ja materjale, mis on saanud teise elu. Plakatikunstinäitus „ABSURD" tutvustab rahvusvahelist graafilise disaini paremiku. Aina populaarsemaks on noorte hulgas kujunenud disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek. See on haruldane võimalus Eesti disainihariduse taset näha ning võimalusel seda välismaa koolidega kõrvutada.
Ka sel korral on festivali kavas PechaKucha põnevad välkettekanded ja disainijutud „Mina olen Disainer"; eristuva loomingu ning sõnumiga rõivadisainerite moeetendus D_O_M - „Disain on Moes" ja publiku lemmikuks kujunenud Disainitänav. Uudsena on kavas loengusari „Travelling Talks", mis toimub Euroopa projekti SMOTIES raames ja tutvustab kodanikualgatusest alguse saanud elukeskkonna ja kultuurielu muutusi ääremaal.
Festivali süda asub Põhjala tehases, kus festivali korraldajate, vabatahtlike ning Valgusfestivali koostöös
elavdatakse sise- ja väliruum. Vana kummikutehase ruumides rullub Disainiöö avapäeval lisaks paljude näituste avamisele lahti ka valgusdisaini etendus „Tuleviku Toonela“, mis mõlgutab mõtteid tuleviku surnuaia teemal.
Nädala jooksul tekivad üle terve linna Disainiöö satelliidid, kes avavad oma uksed näitusteks, töötubadeks, tooteesitlusteks ja eriüritusteks. Mitmed muuseumid pakuvad disainitemaatilisi üritusi: ilmeka näitena saab Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis tutvuda nii Eesti ühe tuntuima valgustidisaineri Tarmo Luisu kui ka kodumaise klaasikunsti legendi Ivo Lille loominguga.
Erilist tähelepanu pööratakse sel aastal lastele ja noortele. Lasteprogrammi raames toimuva ellujäämistemaatilise ideekonkursi „SOS: maja põleb” eesmärgiks on populariseerida lastes ja noortes disainmõtlemise metoodikat ning näidata, kuidas läbimõeldud disaini abil laste loovust arendada. Samuti on kõik lapsed ja lapsemeelsed oodatud festivali lastealale!
Festival pakub avastamisrõõmu igas vanuses ja igas ametis inimestele ning seetõttu ongi enamik üritusi tasuta! Võrgustumist ja oma mõttekaaslastega kohtumist peavad ka festivalikülalised ise üheks tähtsamaks motivaatoriks üritustel osalemisel.
Disainiöö festival on autasustatud üle-euroopalise kvaliteetfestivalide auhinnaga EFFE.
Vaata 2020 festivali muljeid siit.
Vaata 2019 festivali muljeid siit.
Vaata 2018 festivali muljeid siit.
Vaata 2017 festivali muljeid siit.
Vaata 2016 festivali muljeid siit.