XVI TALLINN DESIGN FESTIVAL
20.09.—26.09.2021
SOS DESIGN
XVI Disainiöö toimub 20.-26. septembril 2021. Nädalaks elavnevad omapärased festivalikeskused üle terve Tallinna. Loe edasi...

Põhiüritused 

Rahvusvaheline Näitus „SOS DESIGN"
XVI Disainiöö rahvusvaheline põhinäitus „SOS Design" esindab valikuliselt Global Design Graduate Show 2020 finalistide töid ning toimub koostöös maailma ainsa kõrgkooli lõpetajate digiplatvormiga ARTSTHREAD. Vaatamata lõpetajate jaoks raskele aastale on näitusele jõudnud suurepärased lahendused rohkem kui kümnest riigist maailmas valitseva kaose ohjeldamiseks. Need innovaatilised alternatiivid annavad aga samal ajal lootust meie loomemajanduse tuleviku suhtes. 

Vastutustundliku disaini näidete seas on linnade bioloogilise mitmekesisuse suurendamine läbi botaanika digitaal-arhitektuursesse tootmisse kaasamise; säästva veemajanduse lahendusi ning projekte katastroofiabi, pagulaste, eakate, vägivalla, põllumajanduse ja isegi pandeemia tingimuste sekselu kohta.

#sosdesign




PechaKucha Night TALLINN
PechaKucha on 2003. aastal Tokios paikneva arhitektibüroo Klein&Dytham disainerite poolt välja mőeldud viis, kuidas ideid ja loomingut teistega jagada. Igal esinejal on vőimalik esitada oma idee 20 pildiga, igat pilti näitab arvuti 20 sekundit. Kokku kestab ettekanne 6 minutit ja 40 sekundit: taoline formaat tagab ettekannete värskuse. PechaKucha on muutunud globaalseks nähtuseks, toimudes regulaarselt üle 400 linnas.

PechaKucha Night Tallinn tänavune esindaja ning kontakt on Svetla Gocheva.

Esinevad:
Vira Takinada
Xenia Joost
Aarushi Kalra
Laura Mai
Hansel Tai
Beata Fabisiak
Kairi Getman



 
#pechakuchanights
#pechakuchatallinn

https://pechakuchatallinn.ee/

Rõivadisainietendus D_O_M – „DISAIN ON MOES"

Disainiöö omanäoline moeetendus

FB D_O_M – DISAIN ON MOES

Moeetenduse käigus astuvad oma loominguga publiku ette põnevad disainerid Eestist. D_O_M presenteerib festivali külastajatele atraktiivse ja kontseptuaalsema vaatemängu kaudu siinseid ambitsioonikad tegijaid. Brändi kontseptsioon ja eripära avaneb läbi kultuurse elamuse, läbi inspireeriva sündmuse ning meelelahutusliku vaatemängu.

Riietus on ühelt poolt funktsionaalne vahend, teisalt aga personaalne täiendus isiku tervikule. Disainitud rõivas on ese, mis on olukorda täiendav ja keskkonda sobituv. Olgu selleks kas töine päev või väljapeetud tähistamine. Riided on mängulisteks vahenditeks isiksuse esiletoomiseks ja sealjuures väärt kaaslasteks elulistel hetkedel.

Kvaliteetsed disainerrõivad on rõivad,
mis kestavad,
mida on väärt parandada
ja mida on väärt pärandada.

Need on rõivad, mille puhul on otsitud parimaid võimalusi tehnoloogias, valmimise protsessis ning millega on taodeldud parimat kvaliteeti igas detailis.

Rõivas nii iluks kui ka eluks.

D_O_M loovjuht
Piret Mägi
piret@disainioo.ee

○○○○○○○○○○○○○


Fennecfit keskendub jätkusuutlikult valmistatud spordirõivaste tootmisele. Fennecfit kuulab oma kliente, jälgides hoolega aktiivse eluviisiga naise ootusi ühele spordirõivale: stiilsus, funktsionaalsus, vastupidavus.


Brändi eesmärk on teha oma tooted taaskasutatud materjalidest. Pakendid on biolagunevad ja taaskasutatavad. Riided toodetakse eetiliselt Portugalis ja Itaalias kvaliteetsete partnerite juures.


Fennecfit'i asutaja Birgit Kool: "Mind puudutavad sügavalt inimesed, kellega kokku puutun ja erinevad põnevad kogemused. Läbi aegade olen saanud ideid just elust enda ümber."


Erilised tänud perele, Nicolaile, Robinile ja kogu Fennecfit’i perekonnale üle maailma!


fennecfit.com
@fennecfit

○○○○○○○○○○○○○


Human Highness on luksusbränd, mis alustas elegantsete keepide loomisega naistele, uskudes nende superkangelaslikult ebamaisesse jõudu. Naine, kes sõltumata rassist, vanusest või elukutsest, püüdleb saamaks iseenda parimaks versiooniks, seistes alati kindlalt oma väärtushinnangute eest.


Nende põhilooming valmib käsitööna Eestis erinevate loominguliste naiste koostööna, kasutades looduslikke hooajatuid kangastelgedel käsitsi kootud kangaid ning samal ajal panustades tekstiilitööstuse ülejääkmaterjalide ära kasutamisele.


Südamest aitäh Merle Saal, Julia Shashkina, Mai-Liis Sipria, Vivika Sopp, Nataliya Sukhorukova, Rita Assor ja veel paljudele teistele, kes Human Highness brändile kaasa on aidanud.


human-highness.com
@human_highness
#humanhighness

○○○○○○○○○○○○○


Põnevalt ebatäiuslik, jätkusuutlikult ilus ja teadlikult metsik: Cervo Volante bränd muudab Šveitsi ja Eesti hoolikalt reguleeritud ning jätkusuutlikult kütitud punahirvejahi jääknahad unikaalseteks ja kestlikeks toodeteks. Nahad töödeldakse kõige rangemate ökoloogiliste kriteeriumide kohaselt ja traditsioonilist käsitööd, nt käsitsi rasvatatud ja õhkkuivatatud meetodeid kasutades. Nõnda on need täielikult hingavad, antiallergilised ja alati hea lõhnaga. Cervo Volante nahk on üks väheseid maailmas, mida töödeldakse nii järjekindlalt ökoloogiliselt. Iga toode on pühendus stiilile, loodusele ja pärandile. Armid, nahavoldid ja kriimustused nahal on kui wabi-sabi - metsiku elu jäljed ja autentsuse märk.

cervovolante.com
@cervo_volante

○○○○○○○○○○○○○


Muutuseks on vaja teha vaid valik - raiskamise asemel luua uuesti ja uuesti kasutada.

BalticSeaBlue kollektsioon valmis majutussektori ümbertöödeldud tekstiilijäätmetest. Justkui tarbetuks muutunud tekstiilid sorteeriti hoolikalt ja värviti Põhjamaade hallikassinisest paletist inspireeritud toonides. Nõnda on kasutuks osutunud materjal saanud uue väärtuse.

Xenia: „Ma unistan, et me kõik näeksime ja hindaksime teiste tööd, nt puuvilla koristanud põllumehe aega, väärtustaks kiu tootmiseks kasutatud vett. Unistan, et õpime mitte ära kasutama, vaid koos töötama. Mitte raiskama, vaid looma. Mitte reostama, vaid puhastama. Unistan BalticSeaBlue'st.”

Tekstiil: "Ma ei ole raisatud, ma olen ilus."

Etteastes jalanõud brändilt Kira.

Tänud kaasa mõtlemast ja tegemast Katri Link, Tallink!

xeniajoost.com
@xeniajoostdesign

○○○○○○○○○○○○○

Loovjuht Piret Mägi

Kaaskorraldaja Karin Järvet

Lavastaja Anni Zupping

Valguskunstnik Reelika Palk

Helikunstnik Kenn-Eerik Kannike

Visuaalide kunstnik Carmen Seljamaa

Tagala juht Anne Rinne

Videod Ernesto Redondo Vergara

Ilutegijad KEVIN.MURPHY ja Couleur Caramel

Tervitusjoogid Mionetto ning Haage vesi

Aitäh Woola ja Biopakid

○○○○○○○○○○○○○

#D_O_M
#designisinfashion
#disainonmoes
#TallinnDesignFestival

Disainijutud „Mina olen Disainer"
Juba kaheksandat korda toimub Eesti Disainerite Liit_Estonian Association of Designers eestvedamisel #Disainiöö raames meeleolukas vestlusõhtu „Mina olen Disainer", kus armastatud loomeinimesed tutvustavad oma tegemisi ja mõtteviisi, räägivad oma erialasest kulgemisest ning ei jäta kõnelemata ka oma töös tehtud vigadest, mis võivad olla õpetlikud teistelegi valdkonna inimestele.

Õhtu on täis üllatusi, uusi nägusid ja põnevaid jutte!

Esinevate loomeinimeste hulgas on:

_Kersti Mikkov
_Raili Keiv
_Karl Joonas Alamaa
_Kriss Eglite
_Anna Chirkova

Üritus Facebookis!
_______________________________________________

TASUTA!

Rahvusvaheline Konverents „SOS design"
XVI #Disainiöö rahvusvaheline konverents:
SOS Design
___________________________________________________


Rahvusvaheline konverents SOS DESIGN, mis toimub Disainiöö Festivali raames neljapäeval, 23.09 on seekord fookusesse võtnud kriisiteema. Arutelud osutavad disaini olulisele rollile ühiskonnas toimuvate muutuste ja kriisiolukordade lahendamisel. Seoses pandeemiaga on kriisi disainimise roll tähtsam kui eales varem. Lisaks pandeemiale jagub teisigi üleilmseid probleeme, mis nõuavad kiiret sekkumist: majanduskriis, kliimasoojenemine, energiakriis, vaesus, kuid ka vaimne kriis.


Konverentsil esinevad kriisiolukordade asjatundjaid nagu Ubaldo Spina; tervishoiu spetsialist Ain Aaviksoo; Alessia Buffagni, kes räägib hädaolukordade disaini toomise vajalikkusest disainiharidusse ja Dario Donato koos esitlusega tuleviku ruumikogemuse nägemusest. Lisaks kuuleme Mask Arhitektidelt näiteid talumatu kliima leevendamiseks Dubais, Paul Mendieta esitlust lahendustest veepuuduse likvideerimiseks, tööstusdisainer Helene Steineri presentatsiooni biotehnoloogilistest toodetest ning Henry Glogau juttu ökosüsteemi disainimise võimalustest.



Registreeri SIIN!

#sosdesign

___________________________________________________

10.00 Kogunemine ja kohv


10.15 Sissejuhatus

Ilona Gurjanova

Moderator / Founder of Tallinn Design Festival / President of Estonian Association of Designers


10.30 “Towards a Resilient Society: Bringing Design for Emergencies into Design Education”

Alessia Buffagni

Ph.D. candidate in Design Sciences / Research Fellow and Teaching Assistant at Istituto Universitario di Architettura Venezia / Research interests in in gerontechnology and design for health and wellbeing.


11.00 “VaccineGuard. How to marry Covid certificates and dignity?”

Ain Aaviksoo

Chief Medical officer / Healthin OÜ / Guardtime OÜ


11.30 “CONTAIN - Rapid-response testing and sequencing labs”

Helene Steiner

Biotech Research Park t/a OpenCell / MDes Bauhaus University, MA Royal College of Art


12.00 Lõuna


12.45 “From Design to Live to Design to Survive: Scenarios, Projects and Visions”

Ubaldo Spina

Researcher / Industrial Designer / Design Page Coordinator at "Il Giornale dell’Architettura"


13.15 “Rendering Tomorrow’s Spatial Experiences”

Dario Donato

Founder and Design Principal of Spatialconnection(s)


13.45 Abu Dhabi challenge competition: "I-Breathe Just" for emergency apparatus for Covid cases and “Artificial Breathing Palm Structure in Dubai”

Öznur Pınar Çer, Danilo Petta

Mask Architects


14.25 ArtsThread Graduate Competition. “Deploy - Access to Water”

Paul Mendieta

Imperial College London / Royal College of Art / Deploy Tech Ltd


15.00 Adapt to Survive: Designing with our Ecosystems
Henry Glogau
Architect at GXN, the green innovation unit of 3XN

15.20 Panel

Moderator Ubaldo Spina



Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek 

Ka tänavuse festivali - mille põhifookuseks on tähelepanu juhtimine disaini üha sotsiaalsemale ning ühiskondlikumale rollile maailmas - näitustesse ja aruteludesse panustavad erinevad disaini- ja arhitektuurikoolid. Tartu Kunstikooli, Kõrgema Kunstikooli Pallas, Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti Kunstiakadeemia välja pandud tööd tegelevad kõik nutikate lahenduste leidmisega ajastul, mil probleeme tundub olevat rohkem kui ideid. Ent disainiharidus väidab vastupidist!


__________________________________

TARTU KUNSTIKOOL

Sel aastal 70. tegutsemisaastat tähistav Tartu Kunstikool on oma tegutsemisaja jooksul tõusnud silmapaistvaks ja arendavaks õpikeskkonnaks tulevastele disainivaldkonna tegijatele. Meie juurest väljuvad väärtusliku kutseharidusega noored, kes on oma disainioskustega valmis lahendama keerulisi küsimusi ja lihtsustama kriisiolukordi. Väljapanek hõlmab Tartu Kunstikooli 2020/21 õppeaasta silmapaistvaid disainitöid, mis on vaid killuke 70 aasta jooksul loodud teostest.

tartukunstikool.ee/
@tartukunstikool

__________________________________

KÕRGEM KUNSTIKOOL PALLAS

Disaineri töö eesmärk on leida parim lahendus probleemile. Kui maailma tabab kriis, siis see mobiliseerib nii disainerid kui disainiõppe. Kõrvaltvaatajale võib tunduda, et elu jääb seisma, kuid tegelikult tähendab see vaid pausi enne lahenduste leidmist ja rakendamist. Kriis võib olla disaineri inspiratsioon. Pallase selleaastane väljapanek tegeleb lahenduste leidmistega mitmele probleemile - seni kasutamata materjalid või materjalide raiskamine, oma juurte unustamine globaliseerumises ning ka Disainiöö kujundus, mis tänu tublile pallaslasele tänavu uue kuue sai. Lahenduste edukuse määrab muidugi kriisijärgne vaade.


pallasart.ee
@korgem_kunstikool_pallas

__________________________________

TALLINNA ÜLIKOOLI HAAPSALU KOLLEDŽ

Käsitöötehnoloogiate ja disaini õppekava rõhuasetus on inimkesksel, säästval disainil, mille lähtekohaks on kasutajate vajaduste mõistmine ja loov probleemilahendamine. Õppekava oluliseks osaks on tudengite ettevõtlikkusele suunamine ning ka uute tootekontseptsioonide loomisel hindame kõrgelt jätkusuutlikke, ringmajanduse põhimõtteid arvesse võtvaid lahendusi. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel ja tihedas koostöös sihtgrupiga. Siinne väljapanek tutvustab näiteid eriala kursuse- ja diplomitöödest.

tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain
@tehnoloogiadjadisain

__________________________________

TARTU ÜLIKOOLI VILJANDI KULTUURIAKADEEMIA

Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia erialad ühendavad endas väga hea käsitööoskuse, pärandi tundmise ja loomingulise mõtte. Meie tegevuse eesmärgiks on rakendada pärandis leiduvaid väärtuseid vastutustundlikul ja jätkusuutlikul viisil kaasaegse ühiskonna teenistusse. Ülikooli osana väärtustame uurimis- ning arendustööd. Rakenduskõrghariduse tasemel saab meie juures õppida rahvusliku tekstiili, metallitöö ja ehituse erialadel, magistritasemel kultuuripärandi loovat rakendust ja õpetamisoskusi.

kultuur.ut.ee/et
facebook.com/rahvuslik

__________________________________

EKA aksessuaaridisain - Traditsiooniliste nahakaunistustehnikate rakendamine alternatiivmaterjalidel

Disainimaailma tekib üha enam uusi materjale, kuna otsitakse jätkusuutlikke ja taimseid alternatiive. See tekitab probleeme disaineritele, kes kasutavad erinevaid nahakaunistustehnikaid. Oma magistritöös uuris Anari Västrik, kuidas uutel materjalidel tehnikaid säilitada, milliseid muudatusi vajab nende rakendamise protsess ning kuidas alternatiivid end naha ees õigustavad.


Töös pandi proovile materjalid, mis on uued või pole veel turule jõudnud, et näha, kuidas need tehnikate rakendamisel hakkama saavad. Töö võimalikult arusaadavalt esitlemiseks antakse ülevaade tehnikate kasutusest taimparknahal, millest need alguse on saanud. Materjalide proovile panekuks lõi Anari jalatsite seeria, kuna just nende loomeprotsess nõuab materjalilt enim. Anari pälvis töö eest parima aksessuaaridisaini tudengipreemia, tema juhendaja oli Marta Moorats. Töös kasutatud tehnikad: tempeltrükk, klišeetrükk, nahavool, marmoreerimine, kuldamine.


artun.ee/erialad/aksessuaar/
@eka_aksessuaar

__________________________________

EKA ehte- ja sepakunst - SÕLM

Kui sepised on olnud ajalooliselt linnapildi lahutamatu osa, siis moodsa profiiliga terasmaterjalid nõuavad arhitektuuriga suhtlemisel uut sõnavara. Kursusel SÕLM keskendume arhitektuuris igapäevastele, kuid sepale keeruka läbilõikega materjalidele, et pakkuda ehituskunstnikele uusi võimalusi hoonete loomisel ja tuua sepistamine linnapildi ja elukeskkonna kujundamisel taas aktiivsesse kasutusse. Iga loodud sõlm on oma funktsioonilt avatud võimalus, mis ootab rakendust nii piirde, mööblidetaili kui skulptuurina.

artun.ee/erialad/ehte-ja-sepakunst/
@eaajewelleryandblacksmithing

__________________________________

EKA uurimisprojekt „Sensoorne disain: aisting, liikumine, koosmõju”

Näitus „Sensoorne disain: aisting, liikumine, koosmõju” tutvustab EKA samanimelist loomepõhist uurimisprojekti. Näitus koondab teadurite, doktorantide ning magistrantide töid, mis tegelevad tekstiili-, rõiva- ning interaktsioonidisaini võimalike tulevike kompamisega. Näiteks muudavad teadmiste kogumise eesmärgil valminud prototüüpid selle kandja läbi helivõngete enesekindlamaks (koostöös TLU-ga), mõjutavad kandja arusaama tema enda kehast läbi liikumise, laiendavad empaatiaga suhestumist digitaalsetes suhtluskanalites ning väärtustavad parandamist ja paranemist.

EKA loomeuurimuslik grant „Sensoorne disain"

Galeriipood Vanalinnas Estonian Design House+
Eesti Disainerite Liit on algatanud projekti „Fööniks“,  pakkumaks disaineritele platvormi koroonaaegsel perioodil oma loomingu tutvustamiseks. Tallinna vanalinnas, Suur-Karja 14, on 200 ruutmeetrit ja kaks korrust täidetud hoolikalt valitud moe- ja sisustusbrändidega Eestist. Kogu projekti märksõnadeks on aeglane mood ja jätkusuutlikkus.


"Kui kümmekond aastat tagasi loeti disainis kõige tähtsamaks vormiilu ja stiili ning trendidest kinnipidamist, siis täna on aina olulisemaks muutunud info protsessi enda ning materjalide päritolu kohta: kas on ka taaskasutatavad ja loodussõbralikud, missugused on sotsiaalsed näitajad tootmisprotsessis jne. Estonian Design House+ uue galeriipoe väljapanekus näeme palju taaskasutusprintsiipidest lähtuvaid tooteid, sealhulgas spordirõivaid ja pesu, mis on valmistatud kalavõrkude taastoodetud kiududest, hirvenaha jääkidest saapaid ja kotte, autokummidest tenniseid, teksaniidist kampsuneid, vildist sisustustooteid ning ka rõivaid, mille lähtematerjaliks on plastpudelid. Ei puudu ka istmed, mis on valmistatud kasutatud rulalaudadest,” rääkis Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu juht.

Estonian Design House+ värskelt avatud galeriipoes on oma loominguga väljas Eve Hanson, August, Piret Loog, Tanel Veenre, Virtuoza (Liisi Tui), Kelpman Textile, Cervo Volante, VARKKI, Süsimust, ALEXANDERLING, New Vintage by Kriss, 1. kiht, Reet Aus, KIRA Shoes, Karl Joonas Alamaa, Stella Soomlais, B’MOR studio, Tarmo Luisk, Toivo Raidmets, Raili Keiv jt.

Cervo Volante loominguga saab lähemalt tutvuda ka Disainiöö raames toimuval aeglasele moele pühendatud rõivamoeetendusel D_O_M. Disainiöö leiab aset 20.-26. septembrini Põhjala keskuses.

2010. aastal lõi Eesti Disainerite Liit brändi Eesti Disaini Maja / Estonian Design House, mis on mõeldud kodumaiste disainerite loomingu tutvustamiseks Eestis ja välismaal. Alates 2017. aastast on avatud Eesti disaini suurem väljapanek Solarise keskuses. Uus Estonian Design House+ projekt „Fööniks“ sai oma nime mütoloogilise linnu järgi, kes vanade kreeklaste uskumuse kohaselt mingi aja tagant sureb, süttides leegina põlema, ning seejärel sünnib kohe oma tuhast uuesti – nõnda võib öelda ka Eesti disainisektori kohta, mis koroonaperioodi on raskelt üle elanud ning nüüd taassündi näeb.


Uus galerii on alates 3. septembrist lahti E-R kell 11—19 ning L kell 11—17 Tallinna vanalinnas, Suur-Karja 14.

Estonian Design House+

fashion & home

www.facebook.com/estoniandesignhousePLUS

www.estoniandesignhouse.com



TUTVU DIsainiöö 2021 programmiGA

FESTIVALi VIDEOd JA FOTOD

Disainiöö 2021 peapartnerid: