XVI TALLINN DESIGN FESTIVAL
20.09.—26.09.2021
SOS DESIGN








Jaga üritust

Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek 

20.09—26.09.2021
Näituse ametlik avamine:
E 20.09 kl 18.30
T-L 12—20 (va K 12-17), P 12—18

@ Põhjala Kuues angaar
Tasuta!

Ka tänavuse festivali - mille põhifookuseks on tähelepanu juhtimine disaini üha sotsiaalsemale ning ühiskondlikumale rollile maailmas - näitustesse ja aruteludesse panustavad erinevad disaini- ja arhitektuurikoolid. Tartu Kunstikooli, Kõrgema Kunstikooli Pallas, Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti Kunstiakadeemia välja pandud tööd tegelevad kõik nutikate lahenduste leidmisega ajastul, mil probleeme tundub olevat rohkem kui ideid. Ent disainiharidus väidab vastupidist!


__________________________________

TARTU KUNSTIKOOL

Sel aastal 70. tegutsemisaastat tähistav Tartu Kunstikool on oma tegutsemisaja jooksul tõusnud silmapaistvaks ja arendavaks õpikeskkonnaks tulevastele disainivaldkonna tegijatele. Meie juurest väljuvad väärtusliku kutseharidusega noored, kes on oma disainioskustega valmis lahendama keerulisi küsimusi ja lihtsustama kriisiolukordi. Väljapanek hõlmab Tartu Kunstikooli 2020/21 õppeaasta silmapaistvaid disainitöid, mis on vaid killuke 70 aasta jooksul loodud teostest.

tartukunstikool.ee/
@tartukunstikool

__________________________________

KÕRGEM KUNSTIKOOL PALLAS

Disaineri töö eesmärk on leida parim lahendus probleemile. Kui maailma tabab kriis, siis see mobiliseerib nii disainerid kui disainiõppe. Kõrvaltvaatajale võib tunduda, et elu jääb seisma, kuid tegelikult tähendab see vaid pausi enne lahenduste leidmist ja rakendamist. Kriis võib olla disaineri inspiratsioon. Pallase selleaastane väljapanek tegeleb lahenduste leidmistega mitmele probleemile - seni kasutamata materjalid või materjalide raiskamine, oma juurte unustamine globaliseerumises ning ka Disainiöö kujundus, mis tänu tublile pallaslasele tänavu uue kuue sai. Lahenduste edukuse määrab muidugi kriisijärgne vaade.


pallasart.ee
@korgem_kunstikool_pallas

__________________________________

TALLINNA ÜLIKOOLI HAAPSALU KOLLEDŽ

Käsitöötehnoloogiate ja disaini õppekava rõhuasetus on inimkesksel, säästval disainil, mille lähtekohaks on kasutajate vajaduste mõistmine ja loov probleemilahendamine. Õppekava oluliseks osaks on tudengite ettevõtlikkusele suunamine ning ka uute tootekontseptsioonide loomisel hindame kõrgelt jätkusuutlikke, ringmajanduse põhimõtteid arvesse võtvaid lahendusi. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel ja tihedas koostöös sihtgrupiga. Siinne väljapanek tutvustab näiteid eriala kursuse- ja diplomitöödest.

tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain
@tehnoloogiadjadisain

__________________________________

TARTU ÜLIKOOLI VILJANDI KULTUURIAKADEEMIA

Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia erialad ühendavad endas väga hea käsitööoskuse, pärandi tundmise ja loomingulise mõtte. Meie tegevuse eesmärgiks on rakendada pärandis leiduvaid väärtuseid vastutustundlikul ja jätkusuutlikul viisil kaasaegse ühiskonna teenistusse. Ülikooli osana väärtustame uurimis- ning arendustööd. Rakenduskõrghariduse tasemel saab meie juures õppida rahvusliku tekstiili, metallitöö ja ehituse erialadel, magistritasemel kultuuripärandi loovat rakendust ja õpetamisoskusi.

kultuur.ut.ee/et
facebook.com/rahvuslik

__________________________________

EKA aksessuaaridisain - Traditsiooniliste nahakaunistustehnikate rakendamine alternatiivmaterjalidel

Disainimaailma tekib üha enam uusi materjale, kuna otsitakse jätkusuutlikke ja taimseid alternatiive. See tekitab probleeme disaineritele, kes kasutavad erinevaid nahakaunistustehnikaid. Oma magistritöös uuris Anari Västrik, kuidas uutel materjalidel tehnikaid säilitada, milliseid muudatusi vajab nende rakendamise protsess ning kuidas alternatiivid end naha ees õigustavad.


Töös pandi proovile materjalid, mis on uued või pole veel turule jõudnud, et näha, kuidas need tehnikate rakendamisel hakkama saavad. Töö võimalikult arusaadavalt esitlemiseks antakse ülevaade tehnikate kasutusest taimparknahal, millest need alguse on saanud. Materjalide proovile panekuks lõi Anari jalatsite seeria, kuna just nende loomeprotsess nõuab materjalilt enim. Anari pälvis töö eest parima aksessuaaridisaini tudengipreemia, tema juhendaja oli Marta Moorats. Töös kasutatud tehnikad: tempeltrükk, klišeetrükk, nahavool, marmoreerimine, kuldamine.


artun.ee/erialad/aksessuaar/
@eka_aksessuaar

__________________________________

EKA ehte- ja sepakunst - SÕLM

Kui sepised on olnud ajalooliselt linnapildi lahutamatu osa, siis moodsa profiiliga terasmaterjalid nõuavad arhitektuuriga suhtlemisel uut sõnavara. Kursusel SÕLM keskendume arhitektuuris igapäevastele, kuid sepale keeruka läbilõikega materjalidele, et pakkuda ehituskunstnikele uusi võimalusi hoonete loomisel ja tuua sepistamine linnapildi ja elukeskkonna kujundamisel taas aktiivsesse kasutusse. Iga loodud sõlm on oma funktsioonilt avatud võimalus, mis ootab rakendust nii piirde, mööblidetaili kui skulptuurina.

artun.ee/erialad/ehte-ja-sepakunst/
@eaajewelleryandblacksmithing

__________________________________

EKA uurimisprojekt „Sensoorne disain: aisting, liikumine, koosmõju”

Näitus „Sensoorne disain: aisting, liikumine, koosmõju” tutvustab EKA samanimelist loomepõhist uurimisprojekti. Näitus koondab teadurite, doktorantide ning magistrantide töid, mis tegelevad tekstiili-, rõiva- ning interaktsioonidisaini võimalike tulevike kompamisega. Näiteks muudavad teadmiste kogumise eesmärgil valminud prototüüpid selle kandja läbi helivõngete enesekindlamaks (koostöös TLU-ga), mõjutavad kandja arusaama tema enda kehast läbi liikumise, laiendavad empaatiaga suhestumist digitaalsetes suhtluskanalites ning väärtustavad parandamist ja paranemist.

EKA loomeuurimuslik grant „Sensoorne disain"