XVI TALLINN DESIGN FESTIVAL
20.09.—26.09.2021
SOS DESIGN
FB
Kataloog

20.09.2021

20.09.2021

Rahvusvaheline Näitus „SOS DESIGN"
XVI Disainiöö rahvusvaheline põhinäitus „SOS Design" esindab valikuliselt Global Design Graduate Show 2020 finalistide töid ning toimub koostöös maailma ainsa kõrgkooli lõpetajate digiplatvormiga ARTSTHREAD. Vaatamata lõpetajate jaoks raskele aastale on näitusele jõudnud suurepärased lahendused rohkem kui kümnest riigist maailmas valitseva kaose ohjeldamiseks. Need innovaatilised alternatiivid annavad aga samal ajal lootust meie loomemajanduse tuleviku suhtes. 

Vastutustundliku disaini näidete seas on linnade bioloogilise mitmekesisuse suurendamine läbi botaanika digitaal-arhitektuursesse tootmisse kaasamise; säästva veemajanduse lahendusi ning projekte katastroofiabi, pagulaste, eakate, vägivalla, põllumajanduse ja isegi pandeemia tingimuste sekselu kohta.

#sosdesign




20.09.2021

Rahvusvaheline kujundusgraafika näitus „ABSURD"

Näitus „ABSURD” valmis iga-aastase graafilisele disainile pühendatud üritustesarja jaoks. Haapsalu Graafilise Disaini Festivali 2021 traditsioonilisele konkursile laekus kokku 446 teost 234 autorilt üle maailma. Eriala professionaalidest koosnev žürii valis läbi tiheda sõela 85 finaalteost. Väljapanekus lahatakse absurditeemat lähtudes autorite personaalsetest vaadetest ja kujunduslikest tõekspidamistest väga laial skaalal, alates süütutest veiderdustest kuni teravate poliitkommentaarideni.


HGDF 2021 näitusi toetavad Eesti Kultuurkapital, Haapsalu linn, Eesti Kujundusgraafikute Liit.


ekgl.ee
20.09.2021

„Travelling Talks"
„Travelling Talks" on esimene sarnaste ürituste sarjast, mille eesmärk on tutvust teha inspireerivate elu ning kultuuri edendanud inimeste ja näidetega erinevatest Eesti paikadest. Tihtipeale rohujuuretasandilt on need kodanikualgatused elu sisse puhunud ja kultuuri rikastanud väikestes ja suurtest keskustest eemal olevates paikades.

Pärast Disainiöö asutaja Ilona Gurjanova sissejuhatavaid avasõnu tutvustavad oma lugusid Aegnal elavad Buddha mungad, urbanist Matej Nikšič (Urban Planning Institute of the Republic of Slovenia), Liis Serk Põhjala tehasest, Mari Kalkun Viitinast, Ave Alavainu (Ave Vita!) Kärdlast, Põhjala tehase taaselustaja Liis Serk, Aljona Suržikova Kärust ning Taavi Tamberg Lindi Külaseltsist. Üritus toimub Euroopa projekti SMOTIES raames (Human Cities - Creative works with small and remote places).

15.00 Ilona Gurjanova -Sissejuhatus
15.10 Matej Nikšič (PhD) - Urban Planning Institute of the Republic of Slovenia
15.40 Buddha mungad - Auväärne Ṭhitañāṇa (Dr. Andrus Kahn) ja Auväärne Ṭhitamedha (Maarek Lind) WDS Aegna Meelearenduskeskus
16.00 Liis Serk - Põhjala tehas
16.20 Aljona Suržikova - Käru muuseum
16.40 Ave Alavainu - Ave Vita! Kärdla (video)
17.00 Taavi Tamberg - Lindi Külaselts
17.20 Mari Kalkun - Viitina. Aigu om.

Sündmust modereerib disainer Karl Joonas Alamaa.

#travellingtalks
#humancities
#smoties
#EUbestparctice
humancities.eu/smoties/
20.09.2021

XVI Disainiöö AMETLIK avamine
E 20.09.2021 kl 18.00

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn
________________________________________

Ajakava

_ kl 15.00 / festivaliala uksed külastajatele avatud!

_ kl 15.00 / loenguformaat „Travelling Talks (Neljas angaar)

_ kl 18.00 / XVI Disainiöö ametlik avamine!

_kl 18.00 / rahvusvahelise näituse „SOS Design" avamine (Esimene angaar)

_kl 18.30 / disaini- ja arhitektuurikoolide väljapaneku avamine (Kuues angaar)

_kl 19.00 / jätkusuutliku Eesti disaini näituse „Second Chance" avamine (Angaar Instituut)

_kl 19.30 / rahvusvahelise kujundusgraafika näituse „ABSURD" avamine (Suur angaar)

_kl 20.00 / valgusdisaini etendus „Tuleviku Toonela" (Neljas angaar)
XVI Disainiöö ametlik avamine publikule leiab aset festivalile juba koduseks saanud Põhjala tehase seinte vahel.

Disainihuvilistel on esmaspäeval, 20. septembril palju uudistamist, sest tänavu erakorralisele ja elupäästvale SOS disainile keskenduv #Disainiöö stardib kell 15.00, mil Põhjala tehases asuv festivaliala avab külastajatele uksed ning Suures saalis algab loengusari „Travelling Talks", milles tehakse tutvust kohalikku elu ning kultuuri edendanud inspireerivate inimestega.

Õhtu saabudes jõutakse aga ka vana kummikutehase teistesse nurkadesse, sest läbi kahe korruse avatakse nii rahvusvaheline põhinäitus „SOS Design", kohalike disaini- ja arhitektuurikoolide värskeim väljapanek,  jätkusuutliku Eesti disaini näitus „Second Chance" kui ka rahvusvaheline kujundusgraafika näitus „ABSURD".

Avaõhtu lõpetab valgusdisaini etendus „Tuleviku Toonela", mis mõlgutab mõtteid tuleviku surnuaia teemal. Spirituaalne, kaunis ning gospellik, Disainiöö nädalal on inimestel võimalik ka ise ideekorjes osaleda, jättes  Ideekorje Urni oma kujutelmad tuleviku teispoolsusest.
20.09.2021

Jätkusuutliku Eesti disaini näitus „Second Chance"
Kõik uus on hästi unustatud vana! Näitus „Second Chance” („Teine võimalus") demonstreerib, kuidas ringlusesse võtmisega muudetakse kasutatud esemed uuteks atraktiivseteks toodeteks, mis aitavad säästa piiratud ressursse ja kaitsta keskkonda: nii leiategi siit Toyota autoklaasist ehteid; vasksentidest kõrvarõngaid; Nõukogude lastetekkidest värvilisi mantleid või südamekujulisi prosse Nõukogude emailpottidest; teksade taaskasutuslõngast kampsuneid; mantleid, mis valmistatud sõjaväe telkidest; ruladest ja plastpudelitest istmeid; vanadest nahktagidest kotte jpm. Eesti kuulub nende riikide hulka, kes tegeles Nõukogude okupatsiooni ajal tõhusalt taaskasutusega.

Näitusel saab näha disainlahendusi sellistelt tuntud Eesti disaineritelt nagu Marit Ilison, Reet Aus, Kairi Lentsius, Angela Orgusaar, Urmas Lüüs, Sille Luiga, Kalli Sein, Raili Keiv, Margot Vaaderpass, Tarmo Luisk, Elmet Treier, SEOS, Igor Volkov, Eva-Karlotta Tatar, Leonardo Meigas, Anne Türn ja Laura Saks. Esitlemisele tulevad ka Eesti Kunstiakadeemia keraamika, klaasi, ehte ja sepise eriala tudengite kavandatud toidunõud ja -tarvikud Fotografiska restoranile. Näituse esmaesitlus oli Veneetsia disainibiennaalil 11.—20.06.2021. Näituse kuraator ja visuaali autor on Ilona Gurjanova, näituse kujundas Leonardo Meigas.

#secondchance
#venicedesignbiennale
20.09.2021

Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek 

Ka tänavuse festivali - mille põhifookuseks on tähelepanu juhtimine disaini üha sotsiaalsemale ning ühiskondlikumale rollile maailmas - näitustesse ja aruteludesse panustavad erinevad disaini- ja arhitektuurikoolid. Tartu Kunstikooli, Kõrgema Kunstikooli Pallas, Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti Kunstiakadeemia välja pandud tööd tegelevad kõik nutikate lahenduste leidmisega ajastul, mil probleeme tundub olevat rohkem kui ideid. Ent disainiharidus väidab vastupidist!


__________________________________

TARTU KUNSTIKOOL

Sel aastal 70. tegutsemisaastat tähistav Tartu Kunstikool on oma tegutsemisaja jooksul tõusnud silmapaistvaks ja arendavaks õpikeskkonnaks tulevastele disainivaldkonna tegijatele. Meie juurest väljuvad väärtusliku kutseharidusega noored, kes on oma disainioskustega valmis lahendama keerulisi küsimusi ja lihtsustama kriisiolukordi. Väljapanek hõlmab Tartu Kunstikooli 2020/21 õppeaasta silmapaistvaid disainitöid, mis on vaid killuke 70 aasta jooksul loodud teostest.

tartukunstikool.ee/
@tartukunstikool

__________________________________

KÕRGEM KUNSTIKOOL PALLAS

Disaineri töö eesmärk on leida parim lahendus probleemile. Kui maailma tabab kriis, siis see mobiliseerib nii disainerid kui disainiõppe. Kõrvaltvaatajale võib tunduda, et elu jääb seisma, kuid tegelikult tähendab see vaid pausi enne lahenduste leidmist ja rakendamist. Kriis võib olla disaineri inspiratsioon. Pallase selleaastane väljapanek tegeleb lahenduste leidmistega mitmele probleemile - seni kasutamata materjalid või materjalide raiskamine, oma juurte unustamine globaliseerumises ning ka Disainiöö kujundus, mis tänu tublile pallaslasele tänavu uue kuue sai. Lahenduste edukuse määrab muidugi kriisijärgne vaade.


pallasart.ee
@korgem_kunstikool_pallas

__________________________________

TALLINNA ÜLIKOOLI HAAPSALU KOLLEDŽ

Käsitöötehnoloogiate ja disaini õppekava rõhuasetus on inimkesksel, säästval disainil, mille lähtekohaks on kasutajate vajaduste mõistmine ja loov probleemilahendamine. Õppekava oluliseks osaks on tudengite ettevõtlikkusele suunamine ning ka uute tootekontseptsioonide loomisel hindame kõrgelt jätkusuutlikke, ringmajanduse põhimõtteid arvesse võtvaid lahendusi. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel ja tihedas koostöös sihtgrupiga. Siinne väljapanek tutvustab näiteid eriala kursuse- ja diplomitöödest.

tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain
@tehnoloogiadjadisain

__________________________________

TARTU ÜLIKOOLI VILJANDI KULTUURIAKADEEMIA

Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia erialad ühendavad endas väga hea käsitööoskuse, pärandi tundmise ja loomingulise mõtte. Meie tegevuse eesmärgiks on rakendada pärandis leiduvaid väärtuseid vastutustundlikul ja jätkusuutlikul viisil kaasaegse ühiskonna teenistusse. Ülikooli osana väärtustame uurimis- ning arendustööd. Rakenduskõrghariduse tasemel saab meie juures õppida rahvusliku tekstiili, metallitöö ja ehituse erialadel, magistritasemel kultuuripärandi loovat rakendust ja õpetamisoskusi.

kultuur.ut.ee/et
facebook.com/rahvuslik

__________________________________

EKA aksessuaaridisain - Traditsiooniliste nahakaunistustehnikate rakendamine alternatiivmaterjalidel

Disainimaailma tekib üha enam uusi materjale, kuna otsitakse jätkusuutlikke ja taimseid alternatiive. See tekitab probleeme disaineritele, kes kasutavad erinevaid nahakaunistustehnikaid. Oma magistritöös uuris Anari Västrik, kuidas uutel materjalidel tehnikaid säilitada, milliseid muudatusi vajab nende rakendamise protsess ning kuidas alternatiivid end naha ees õigustavad.


Töös pandi proovile materjalid, mis on uued või pole veel turule jõudnud, et näha, kuidas need tehnikate rakendamisel hakkama saavad. Töö võimalikult arusaadavalt esitlemiseks antakse ülevaade tehnikate kasutusest taimparknahal, millest need alguse on saanud. Materjalide proovile panekuks lõi Anari jalatsite seeria, kuna just nende loomeprotsess nõuab materjalilt enim. Anari pälvis töö eest parima aksessuaaridisaini tudengipreemia, tema juhendaja oli Marta Moorats. Töös kasutatud tehnikad: tempeltrükk, klišeetrükk, nahavool, marmoreerimine, kuldamine.


artun.ee/erialad/aksessuaar/
@eka_aksessuaar

__________________________________

EKA ehte- ja sepakunst - SÕLM

Kui sepised on olnud ajalooliselt linnapildi lahutamatu osa, siis moodsa profiiliga terasmaterjalid nõuavad arhitektuuriga suhtlemisel uut sõnavara. Kursusel SÕLM keskendume arhitektuuris igapäevastele, kuid sepale keeruka läbilõikega materjalidele, et pakkuda ehituskunstnikele uusi võimalusi hoonete loomisel ja tuua sepistamine linnapildi ja elukeskkonna kujundamisel taas aktiivsesse kasutusse. Iga loodud sõlm on oma funktsioonilt avatud võimalus, mis ootab rakendust nii piirde, mööblidetaili kui skulptuurina.

artun.ee/erialad/ehte-ja-sepakunst/
@eaajewelleryandblacksmithing

__________________________________

EKA uurimisprojekt „Sensoorne disain: aisting, liikumine, koosmõju”

Näitus „Sensoorne disain: aisting, liikumine, koosmõju” tutvustab EKA samanimelist loomepõhist uurimisprojekti. Näitus koondab teadurite, doktorantide ning magistrantide töid, mis tegelevad tekstiili-, rõiva- ning interaktsioonidisaini võimalike tulevike kompamisega. Näiteks muudavad teadmiste kogumise eesmärgil valminud prototüüpid selle kandja läbi helivõngete enesekindlamaks (koostöös TLU-ga), mõjutavad kandja arusaama tema enda kehast läbi liikumise, laiendavad empaatiaga suhestumist digitaalsetes suhtluskanalites ning väärtustavad parandamist ja paranemist.

EKA loomeuurimuslik grant „Sensoorne disain"

20.09.2021

Näitus „TULEVIKU TOONELA”

Valgusdisainerite algatusel valmiv Tuleviku Toonela annab mõtteid ja uide tuleviku surnuaia teemal. Milline võiks üks surnuaed tulevikus välja näha? Mis elemente seal kohtab, mis tehnoloogiaid see kätkeb, milliseid võimalusi pakub? Kas tuleviku surnuaiad on teistmoodi aiad? Mis disainielemendid võiksid tulevikus kalmistutel rakendust leida ja millised lilled seal saja aasta pärast võiks kasvada?


Külastajatel on võimalus ise ideekorjes osaleda ja oma unistus või ulmeline kalmistukirjeldus Ideekorje Urni visata ning tekitada ideid uue Tuleviku Toonela versiooni või edasiarenduse tarbeks.


Autorid: Andri Luup, Ilvar Piisk, Allan Lahi, Anne Türn, Toomas Täht, Anna Kristin McCarthy, Margus Kontus, jt.


Produtsent: Valgusfestival.
20.09.2021

Itaalia arhitektuuri ja TalTechi projektide näitus
Põhjala Viienda angaari hõivavad festivali ajal ühelt poolt Itaalia arhitektuuri ning TalTechi projektide plakatitega väljapanekud ja teiselt poolt Poznańi Ülikooli näitus „Sõnadest tegudeks”. Festivali raames toimuv Itaalia Disaini Päev leiab kolmapäeval 22. septembril niisamuti aset just Viiendas angaaris, kui koostöös TalTechiga viib vaatajas- ja kuulajaskonna tulevikudisaini ja linnakeskkonna kujundamise radadele Itaalia arhitekt ning Spatialconnection(s)-i asutaja ja disainidirektor Dario Donato. Saab näha ka teemakohast plakatinäitust ning lühifilme.

TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituudi üliõpilaste projektide seas on muuhulgas võimalik uudistada kosmosearhitektuuri vallas: täpsemalt inimasulate ehitamise võimalikkusest ning autonoomsete ehitusmeetodite olulisusest Marsil, millest räägib Anna Soltsi magistritöö (juhendaja Jaan Kuusemets).
20.09.2021

Lasteala SOS: Toruliinid
Lastealal „SOS: Toruliinid“ on võimalus avastada torudest konstruktsioonide mängupotentsiaali. Looklevad torud kutsuvad enda külge paelu siduma ja limbot mängima. Põrandat kattev lustakas paelte meri lisab ruumile vajaliku pehmuse. Lõpututes kogustes paelu saab omavahel kokku siduda, nii et kogu lasteala muutub üheks suureks ämblikuvõrguks. Siin saab üles-alla paelte vahelt läbi pugedes ennast oskuslikult ära peita ükskõik kui pikka kasvu „laps“.

Laupäeval, 25. septembril toimuvad lastealal terve päeva jooksul ka vahvad töötoad, mis sobivad vähemalt 5-aastastele lastele. Registreerimiseks kirjuta evaliisaky@gmail.com

#lasteala
#toruliiniid
20.09.2021

Ehtekunsti näitused ja vestlusõhtud A-Galeriis

A-Galerii on Eesti autoriehete kodugalerii ja unikaalne kohtumispaik, kus saab tutvuda üle saja erineva autori loominguga. A-Galeriis avaneb Eesti ehtekunsti lugu läbi erinevate generatsioonide, vormide ja ideede. Iga käsitööna valminud ehe on kordumatu ning kannab endas autorile ainuomast käekirja ja kontseptsiooni, mida on teostatud meisterliku tehnikaga. Ehtepoe ja näitusepinnana esindab A-Galerii Eesti professionaalsete ehtekunstnike erinevaid põlvkondasid.


20.09 18.00 Vestlusring teemal „Taas uus ja taaskasutus ehtes", osalejad Sille Luiga, Andrei Balašov, Urmas Lüüs ja Kaia Ansip.


22.09 17.30 Liina Lelovi ja Valdek Lauri loeng teemal „Poliitilisus ehtes”.


24.09 17.00 Tuur A-Galeriis ja näitustel Andrei Balašov „Soe suvi" ja „Treasures from the sea", läbi viivad Katarina Kotselainen ja Helle Ly Tomberg.


25.09 15.00
Marita Lumi kannelseeliku kontsert.

agalerii.ee
@a.galerii
#agalerii #taaskasutus
20.09.2021

„Statement Shirt“ by Xenia Joost

Valgel särgil on olnud oluline ühiskondlik roll juba enam kui 200 aastat, esindades staatust, jõukust ja sotsiaalseid norme. Liikudes jõuka aristokraatia garderoobist bürootöötaja vormirõivaks, on see algselt meeste klassikaline riietusese muutunud nii feminismi manifestiks kui ka saanud ikoonilise staatuse normide muutuse märgistajana. 

Viktoriaansel ajastul said valge särgi kandmist endale lubada vaid kõrgklassi esindajad, laitmatult pestud valged kraed muutusid lausa klasside eristumise sümboliks. Olles endiselt väljapeetud mehe rõivastuse oluline element, muutus aga valge särgi sotsiaalne tähendus oluliselt peale I maailmasõda. Ühiskonna demokratiseerumisega muutus varasemalt range tärgeldatud särk vabamaks ning suurlinnastumisega kujunes ajas kontoritöötaja igapäevavormiks.

Näitlejannad Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Grace Kelly ja Katherine Hepburn tõstsid valge särg moeikooni staatusesse, esindades kinolinadel uut tüüpi modernse elustiiliga naist. Diane Keaton "Annie Hallis", Uma Thurman filmis "Pulp Fiction" ja Julia Roberts filmis "Pretty Woman" muutsid valge särgi trendika iseseisva naise sümboliks. Valge värv iseseisvalt, sümboliseerides uusi algusi, on aga olnud paljude naispoliitikute imidži osa.


***

Xenia Joosti TheStatementShirt* on sündinud valge särgi ideest. Särgist, mis märgistab ühiskonna norme, mis kannab endas kaasaegseid väärtushinnanguid, mis on välja kasvanud mineviku tõekspidamistest ja normidest. Disainer Xenia Joost rõhutab, et stiil ja riided, mida me kanname, väljendavad meie endi sisemist maailma, see on osa visuaalsest keelest, mis peegeldab meie väärtushinnanguid, mille kaudu me suhtleme ja suhestume välismaailmaga.  

Valge särk, nii ammuses minevikus kui ka täna, peidab endas miljoneid lugusid. Xenia Joosti särgi lugu räägib jätkusuutliku loomise ja jätkusuutliku tarbimise lähenemisviisist, mille kaudu taasavastada moele omane rõõmsameelsus ja positiivsus. Seda nii disaineritele kui ka kandjatele.

Mis on Sinu lugu rääkida? Mis on Sinu "statement"?


* Kõik särgid on valmistatud Eestis, särkides kasutatud puuvilla kasvatamist on rangelt kontrollitud läbi sertifitseerimise ning kogu tootmisahel on läbipaistev ja jälgitav.

Selle särgi kandmine on eetiline valik tegemata järeleandmisi stiilis ja kvaliteedis.

xeniajoost.com
20.09.2021

„Ühismälu valereaalsus”

“Ühismälu valereaalsus” on audiovisuaalne liitreaalsuse kunstiprojekt, mis on inspireeritud Mihály Csíkszentmihály aja tajumise teooriast.


See installatsioon on inspireeritud flow teooriast ja indiviidi kogetud aja mõistmisest. Ajast, mil mälestused toodavad automaatseid käitumismustreid. Kuidas need kogemused kipuvad korduma ja kuidas neid ära tunda individuaali teadliku elutsükli jooksul. Kas on olemas võimalus õppida nendest kordustest või kas nad on lihtsalt mänguväljak geneetilise mälu jaoks, mis eksisteerib väljaspool meie arusaamist ajast?


Kas meie emotsionaalsed reageeringud on päris või on need kõigest geneetilise- ning kultuurimälu kaja?


Ajatus on õndsuse seisund, mida me ei koge teadlikult, aga milles me oleme kõige õnnelikumad.

AR-visuaalikunstnik Taavi Varm
Helilooja Ville Hyvonen

varmstudio.com
#varmstudio
20.09.2021

Sõnadest tegudeks. Kõigile sõbraliku avaliku ruumi kiirjuhend
Eakate arv suureneb kogu maailmas ja kaasaegsed avalikud ruumid vajavad muutusi, et olla eakasõbralikud ja sobida kõigile. Mis oleks kui piirkonnad ja linnad teaksid, kuidas avalikku ruumi eakate inimeste vajadustele vastavalt ümber kujundada ja saaksid seeläbi kasu kogukondadest, kus elavad õnnelikumad, tervemad ja aktiivsemad eakad? Mis oleks kui neid teadmisi saaks vabalt jagada, et luua kestlikum, kaasavam ja ilusam Euroopa?

Näituse on kokku pannud Poolas asuva Poznańi Maaülikooli metsanduse ja puidutehnoloogia teaduskonna mööblidisaini osakond.

baltsenior.com
@baltsenior
#baltsenior
#madewithinterreg
20.09.2021

Thulema uus tootesari x prof Martin Pärn „Kontor ei ole enam kontor”

Disainiöö ajal on Thulema Salongis ainulaadne võimalus kuulata ja kaasa arutleda uue büroo alternatiivide üle koos professor Martin Pärnaga, sest teisipäeval, 21. septembril lahatakse teemat „Kontor ei ole enam kontor”. Pandeemilise pooleteist aastaga oleme kogenud, kuidas kontoritöö on muutunud asünkroonseks, toimudes distantsilt, kohast ja ajast sõltumata. Mida see uus olukord tähendab aga ettevõtetele nende töökeskkondade ümber kujundamisel, et seda uut tüüpi tööd toetada, on paljuski veel vastamata küsimus. — Disaini küsimus.


Samal ajal leiab Thulema Salongis aset Thulema uue tootesarja esmaesitlus! Thulema Salong on avatud kõigile heast disainist lugupidavatele huvilistele 20.09—24.09.2021 kell 10—18 / 21.09.21 kell 10—20 Pärnu mnt 158.

thulema.ee
@thulemafurniture
20.09.2021

Galeriipood Vanalinnas Estonian Design House+
Eesti Disainerite Liit on algatanud projekti „Fööniks“,  pakkumaks disaineritele platvormi koroonaaegsel perioodil oma loomingu tutvustamiseks. Tallinna vanalinnas, Suur-Karja 14, on 200 ruutmeetrit ja kaks korrust täidetud hoolikalt valitud moe- ja sisustusbrändidega Eestist. Kogu projekti märksõnadeks on aeglane mood ja jätkusuutlikkus.


"Kui kümmekond aastat tagasi loeti disainis kõige tähtsamaks vormiilu ja stiili ning trendidest kinnipidamist, siis täna on aina olulisemaks muutunud info protsessi enda ning materjalide päritolu kohta: kas on ka taaskasutatavad ja loodussõbralikud, missugused on sotsiaalsed näitajad tootmisprotsessis jne. Estonian Design House+ uue galeriipoe väljapanekus näeme palju taaskasutusprintsiipidest lähtuvaid tooteid, sealhulgas spordirõivaid ja pesu, mis on valmistatud kalavõrkude taastoodetud kiududest, hirvenaha jääkidest saapaid ja kotte, autokummidest tenniseid, teksaniidist kampsuneid, vildist sisustustooteid ning ka rõivaid, mille lähtematerjaliks on plastpudelid. Ei puudu ka istmed, mis on valmistatud kasutatud rulalaudadest,” rääkis Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu juht.

Estonian Design House+ värskelt avatud galeriipoes on oma loominguga väljas Eve Hanson, August, Piret Loog, Tanel Veenre, Virtuoza (Liisi Tui), Kelpman Textile, Cervo Volante, VARKKI, Süsimust, ALEXANDERLING, New Vintage by Kriss, 1. kiht, Reet Aus, KIRA Shoes, Karl Joonas Alamaa, Stella Soomlais, B’MOR studio, Tarmo Luisk, Toivo Raidmets, Raili Keiv jt.

Cervo Volante loominguga saab lähemalt tutvuda ka Disainiöö raames toimuval aeglasele moele pühendatud rõivamoeetendusel D_O_M. Disainiöö leiab aset 20.-26. septembrini Põhjala keskuses.

2010. aastal lõi Eesti Disainerite Liit brändi Eesti Disaini Maja / Estonian Design House, mis on mõeldud kodumaiste disainerite loomingu tutvustamiseks Eestis ja välismaal. Alates 2017. aastast on avatud Eesti disaini suurem väljapanek Solarise keskuses. Uus Estonian Design House+ projekt „Fööniks“ sai oma nime mütoloogilise linnu järgi, kes vanade kreeklaste uskumuse kohaselt mingi aja tagant sureb, süttides leegina põlema, ning seejärel sünnib kohe oma tuhast uuesti – nõnda võib öelda ka Eesti disainisektori kohta, mis koroonaperioodi on raskelt üle elanud ning nüüd taassündi näeb.


Uus galerii on alates 3. septembrist lahti E-R kell 11—19 ning L kell 11—17 Tallinna vanalinnas, Suur-Karja 14.

Estonian Design House+

fashion & home

www.facebook.com/estoniandesignhousePLUS

www.estoniandesignhouse.com



20.09.2021

Solarise Disainitänav

Solaris Keskus kutsub sind ka Disainiöö nädalal Solarise Disainitänavale tutvuma disainipoodides pakutavate innovaatiliste toodetega!

Kas teadsid, et TRIWA x Humanium kellad on valmistatud kokku kogutud illegaalsetest relvadest? Kellade müügist antakse 15% heategevuseks, et aidata konfliktsete piirkondade elu ning vähendada vägivalda. Pinqponq seljakotid on aga see-eest valmistatud tuhandetest plastikpudelitest. Birkenstocki sussid on 100% vegan. BestBrandsis on saadaval 100% looduslikust kautśukist valmistatud HUNTER kummikud. — Kõik see ja palju muud huvitavat ootab sind Solaris Keskuse Disainitänaval.

solaris.ee
@solariskeskus
#solariskeskus
#solarisondisain

21.09.2021

21.09.2021
Rahvusvaheline Näitus „SOS DESIGN"
XVI Disainiöö rahvusvaheline põhinäitus „SOS Design" esindab valikuliselt Global Design Graduate Show 2020 finalistide töid ning toimub koostöös maailma ainsa kõrgkooli lõpetajate digiplatvormiga ARTSTHREAD. Vaatamata lõpetajate jaoks raskele aastale on näitusele jõudnud suurepärased lahendused rohkem kui kümnest riigist maailmas valitseva kaose ohjeldamiseks. Need innovaatilised alternatiivid annavad aga samal ajal lootust meie loomemajanduse tuleviku suhtes. 

Vastutustundliku disaini näidete seas on linnade bioloogilise mitmekesisuse suurendamine läbi botaanika digitaal-arhitektuursesse tootmisse kaasamise; säästva veemajanduse lahendusi ning projekte katastroofiabi, pagulaste, eakate, vägivalla, põllumajanduse ja isegi pandeemia tingimuste sekselu kohta.

#sosdesign




21.09.2021
Rahvusvaheline kujundusgraafika näitus „ABSURD"

Näitus „ABSURD” valmis iga-aastase graafilisele disainile pühendatud üritustesarja jaoks. Haapsalu Graafilise Disaini Festivali 2021 traditsioonilisele konkursile laekus kokku 446 teost 234 autorilt üle maailma. Eriala professionaalidest koosnev žürii valis läbi tiheda sõela 85 finaalteost. Väljapanekus lahatakse absurditeemat lähtudes autorite personaalsetest vaadetest ja kujunduslikest tõekspidamistest väga laial skaalal, alates süütutest veiderdustest kuni teravate poliitkommentaarideni.


HGDF 2021 näitusi toetavad Eesti Kultuurkapital, Haapsalu linn, Eesti Kujundusgraafikute Liit.


ekgl.ee
21.09.2021
Disainijutud „Mina olen Disainer"
Juba kaheksandat korda toimub Eesti Disainerite Liit_Estonian Association of Designers eestvedamisel #Disainiöö raames meeleolukas vestlusõhtu „Mina olen Disainer", kus armastatud loomeinimesed tutvustavad oma tegemisi ja mõtteviisi, räägivad oma erialasest kulgemisest ning ei jäta kõnelemata ka oma töös tehtud vigadest, mis võivad olla õpetlikud teistelegi valdkonna inimestele.

Õhtu on täis üllatusi, uusi nägusid ja põnevaid jutte!

Esinevate loomeinimeste hulgas on:

_Kersti Mikkov
_Raili Keiv
_Karl Joonas Alamaa
_Kriss Eglite
_Anna Chirkova

Üritus Facebookis!
_______________________________________________

TASUTA!

21.09.2021
Jätkusuutliku Eesti disaini näitus „Second Chance"
Kõik uus on hästi unustatud vana! Näitus „Second Chance” („Teine võimalus") demonstreerib, kuidas ringlusesse võtmisega muudetakse kasutatud esemed uuteks atraktiivseteks toodeteks, mis aitavad säästa piiratud ressursse ja kaitsta keskkonda: nii leiategi siit Toyota autoklaasist ehteid; vasksentidest kõrvarõngaid; Nõukogude lastetekkidest värvilisi mantleid või südamekujulisi prosse Nõukogude emailpottidest; teksade taaskasutuslõngast kampsuneid; mantleid, mis valmistatud sõjaväe telkidest; ruladest ja plastpudelitest istmeid; vanadest nahktagidest kotte jpm. Eesti kuulub nende riikide hulka, kes tegeles Nõukogude okupatsiooni ajal tõhusalt taaskasutusega.

Näitusel saab näha disainlahendusi sellistelt tuntud Eesti disaineritelt nagu Marit Ilison, Reet Aus, Kairi Lentsius, Angela Orgusaar, Urmas Lüüs, Sille Luiga, Kalli Sein, Raili Keiv, Margot Vaaderpass, Tarmo Luisk, Elmet Treier, SEOS, Igor Volkov, Eva-Karlotta Tatar, Leonardo Meigas, Anne Türn ja Laura Saks. Esitlemisele tulevad ka Eesti Kunstiakadeemia keraamika, klaasi, ehte ja sepise eriala tudengite kavandatud toidunõud ja -tarvikud Fotografiska restoranile. Näituse esmaesitlus oli Veneetsia disainibiennaalil 11.—20.06.2021. Näituse kuraator ja visuaali autor on Ilona Gurjanova, näituse kujundas Leonardo Meigas.

#secondchance
#venicedesignbiennale
21.09.2021
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek 

Ka tänavuse festivali - mille põhifookuseks on tähelepanu juhtimine disaini üha sotsiaalsemale ning ühiskondlikumale rollile maailmas - näitustesse ja aruteludesse panustavad erinevad disaini- ja arhitektuurikoolid. Tartu Kunstikooli, Kõrgema Kunstikooli Pallas, Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti Kunstiakadeemia välja pandud tööd tegelevad kõik nutikate lahenduste leidmisega ajastul, mil probleeme tundub olevat rohkem kui ideid. Ent disainiharidus väidab vastupidist!


__________________________________

TARTU KUNSTIKOOL

Sel aastal 70. tegutsemisaastat tähistav Tartu Kunstikool on oma tegutsemisaja jooksul tõusnud silmapaistvaks ja arendavaks õpikeskkonnaks tulevastele disainivaldkonna tegijatele. Meie juurest väljuvad väärtusliku kutseharidusega noored, kes on oma disainioskustega valmis lahendama keerulisi küsimusi ja lihtsustama kriisiolukordi. Väljapanek hõlmab Tartu Kunstikooli 2020/21 õppeaasta silmapaistvaid disainitöid, mis on vaid killuke 70 aasta jooksul loodud teostest.

tartukunstikool.ee/
@tartukunstikool

__________________________________

KÕRGEM KUNSTIKOOL PALLAS

Disaineri töö eesmärk on leida parim lahendus probleemile. Kui maailma tabab kriis, siis see mobiliseerib nii disainerid kui disainiõppe. Kõrvaltvaatajale võib tunduda, et elu jääb seisma, kuid tegelikult tähendab see vaid pausi enne lahenduste leidmist ja rakendamist. Kriis võib olla disaineri inspiratsioon. Pallase selleaastane väljapanek tegeleb lahenduste leidmistega mitmele probleemile - seni kasutamata materjalid või materjalide raiskamine, oma juurte unustamine globaliseerumises ning ka Disainiöö kujundus, mis tänu tublile pallaslasele tänavu uue kuue sai. Lahenduste edukuse määrab muidugi kriisijärgne vaade.


pallasart.ee
@korgem_kunstikool_pallas

__________________________________

TALLINNA ÜLIKOOLI HAAPSALU KOLLEDŽ

Käsitöötehnoloogiate ja disaini õppekava rõhuasetus on inimkesksel, säästval disainil, mille lähtekohaks on kasutajate vajaduste mõistmine ja loov probleemilahendamine. Õppekava oluliseks osaks on tudengite ettevõtlikkusele suunamine ning ka uute tootekontseptsioonide loomisel hindame kõrgelt jätkusuutlikke, ringmajanduse põhimõtteid arvesse võtvaid lahendusi. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel ja tihedas koostöös sihtgrupiga. Siinne väljapanek tutvustab näiteid eriala kursuse- ja diplomitöödest.

tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain
@tehnoloogiadjadisain

__________________________________

TARTU ÜLIKOOLI VILJANDI KULTUURIAKADEEMIA

Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia erialad ühendavad endas väga hea käsitööoskuse, pärandi tundmise ja loomingulise mõtte. Meie tegevuse eesmärgiks on rakendada pärandis leiduvaid väärtuseid vastutustundlikul ja jätkusuutlikul viisil kaasaegse ühiskonna teenistusse. Ülikooli osana väärtustame uurimis- ning arendustööd. Rakenduskõrghariduse tasemel saab meie juures õppida rahvusliku tekstiili, metallitöö ja ehituse erialadel, magistritasemel kultuuripärandi loovat rakendust ja õpetamisoskusi.

kultuur.ut.ee/et
facebook.com/rahvuslik

__________________________________

EKA aksessuaaridisain - Traditsiooniliste nahakaunistustehnikate rakendamine alternatiivmaterjalidel

Disainimaailma tekib üha enam uusi materjale, kuna otsitakse jätkusuutlikke ja taimseid alternatiive. See tekitab probleeme disaineritele, kes kasutavad erinevaid nahakaunistustehnikaid. Oma magistritöös uuris Anari Västrik, kuidas uutel materjalidel tehnikaid säilitada, milliseid muudatusi vajab nende rakendamise protsess ning kuidas alternatiivid end naha ees õigustavad.


Töös pandi proovile materjalid, mis on uued või pole veel turule jõudnud, et näha, kuidas need tehnikate rakendamisel hakkama saavad. Töö võimalikult arusaadavalt esitlemiseks antakse ülevaade tehnikate kasutusest taimparknahal, millest need alguse on saanud. Materjalide proovile panekuks lõi Anari jalatsite seeria, kuna just nende loomeprotsess nõuab materjalilt enim. Anari pälvis töö eest parima aksessuaaridisaini tudengipreemia, tema juhendaja oli Marta Moorats. Töös kasutatud tehnikad: tempeltrükk, klišeetrükk, nahavool, marmoreerimine, kuldamine.


artun.ee/erialad/aksessuaar/
@eka_aksessuaar

__________________________________

EKA ehte- ja sepakunst - SÕLM

Kui sepised on olnud ajalooliselt linnapildi lahutamatu osa, siis moodsa profiiliga terasmaterjalid nõuavad arhitektuuriga suhtlemisel uut sõnavara. Kursusel SÕLM keskendume arhitektuuris igapäevastele, kuid sepale keeruka läbilõikega materjalidele, et pakkuda ehituskunstnikele uusi võimalusi hoonete loomisel ja tuua sepistamine linnapildi ja elukeskkonna kujundamisel taas aktiivsesse kasutusse. Iga loodud sõlm on oma funktsioonilt avatud võimalus, mis ootab rakendust nii piirde, mööblidetaili kui skulptuurina.

artun.ee/erialad/ehte-ja-sepakunst/
@eaajewelleryandblacksmithing

__________________________________

EKA uurimisprojekt „Sensoorne disain: aisting, liikumine, koosmõju”

Näitus „Sensoorne disain: aisting, liikumine, koosmõju” tutvustab EKA samanimelist loomepõhist uurimisprojekti. Näitus koondab teadurite, doktorantide ning magistrantide töid, mis tegelevad tekstiili-, rõiva- ning interaktsioonidisaini võimalike tulevike kompamisega. Näiteks muudavad teadmiste kogumise eesmärgil valminud prototüüpid selle kandja läbi helivõngete enesekindlamaks (koostöös TLU-ga), mõjutavad kandja arusaama tema enda kehast läbi liikumise, laiendavad empaatiaga suhestumist digitaalsetes suhtluskanalites ning väärtustavad parandamist ja paranemist.

EKA loomeuurimuslik grant „Sensoorne disain"

21.09.2021
Näitus „TULEVIKU TOONELA”

Valgusdisainerite algatusel valmiv Tuleviku Toonela annab mõtteid ja uide tuleviku surnuaia teemal. Milline võiks üks surnuaed tulevikus välja näha? Mis elemente seal kohtab, mis tehnoloogiaid see kätkeb, milliseid võimalusi pakub? Kas tuleviku surnuaiad on teistmoodi aiad? Mis disainielemendid võiksid tulevikus kalmistutel rakendust leida ja millised lilled seal saja aasta pärast võiks kasvada?


Külastajatel on võimalus ise ideekorjes osaleda ja oma unistus või ulmeline kalmistukirjeldus Ideekorje Urni visata ning tekitada ideid uue Tuleviku Toonela versiooni või edasiarenduse tarbeks.


Autorid: Andri Luup, Ilvar Piisk, Allan Lahi, Anne Türn, Toomas Täht, Anna Kristin McCarthy, Margus Kontus, jt.


Produtsent: Valgusfestival.
21.09.2021
Itaalia arhitektuuri ja TalTechi projektide näitus
Põhjala Viienda angaari hõivavad festivali ajal ühelt poolt Itaalia arhitektuuri ning TalTechi projektide plakatitega väljapanekud ja teiselt poolt Poznańi Ülikooli näitus „Sõnadest tegudeks”. Festivali raames toimuv Itaalia Disaini Päev leiab kolmapäeval 22. septembril niisamuti aset just Viiendas angaaris, kui koostöös TalTechiga viib vaatajas- ja kuulajaskonna tulevikudisaini ja linnakeskkonna kujundamise radadele Itaalia arhitekt ning Spatialconnection(s)-i asutaja ja disainidirektor Dario Donato. Saab näha ka teemakohast plakatinäitust ning lühifilme.

TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituudi üliõpilaste projektide seas on muuhulgas võimalik uudistada kosmosearhitektuuri vallas: täpsemalt inimasulate ehitamise võimalikkusest ning autonoomsete ehitusmeetodite olulisusest Marsil, millest räägib Anna Soltsi magistritöö (juhendaja Jaan Kuusemets).
21.09.2021
Lasteala SOS: Toruliinid
Lastealal „SOS: Toruliinid“ on võimalus avastada torudest konstruktsioonide mängupotentsiaali. Looklevad torud kutsuvad enda külge paelu siduma ja limbot mängima. Põrandat kattev lustakas paelte meri lisab ruumile vajaliku pehmuse. Lõpututes kogustes paelu saab omavahel kokku siduda, nii et kogu lasteala muutub üheks suureks ämblikuvõrguks. Siin saab üles-alla paelte vahelt läbi pugedes ennast oskuslikult ära peita ükskõik kui pikka kasvu „laps“.

Laupäeval, 25. septembril toimuvad lastealal terve päeva jooksul ka vahvad töötoad, mis sobivad vähemalt 5-aastastele lastele. Registreerimiseks kirjuta evaliisaky@gmail.com

#lasteala
#toruliiniid
21.09.2021
Traadikunsti töötuba
Kunstigaraažis Kopli FOOR toimuvad Disainiöö raames traadikunsti töötoad. Töötoas osalejad loovad endale mälestuseks traadivoolimise tehnikas jalgratta. Meisterda jalgratas endale koju toredaks sisustuselemendiks või kingi mõnele heale sõbrale!

@koplifoor
@maalikas
21.09.2021
Esimene ekskursioon Naked Islandi töökojamajja

Naked Island on kõigile tegutsejatele avatud töökojamaja Paljassaare alguses. Tegemist on kaasaegse ja mugava töö- ja loomekeskkonnaga inimesele, kel on vaja keevitada, hööveldada, saagida, puurida, valada, kruvida, sepistada, aga miks mitte ka disainida, modelleerida, leiutada, kududa või restaureerida.


Naked Islandit veavad Rael Artel ja Bruno Kadak, kes töötavad selle nimel, et Eesti kontekstis täiesti uudne co-working töökojamaja avaks kasutajatele uksed 2021. aasta septembris.


Disainiöö
raames toimub esimene avalik ekskursioon Naked Islandi hoonesse ning kõigil soovijail on võimalik tutvuda töökojamaja võimalustega.

nakedisland.eu
@nakedisland
21.09.2021
Proovisõit ja rattatuur Ampleri elektriratastega

Ampler Bikes teeb linnasõitudeks mõeldud kergeid elektrirattaid. Ampleriga sõitmine on lihtne – lihtsalt sõidad. Ei mingeid raskeid akusid, suuri ekraane ega muid segajaid. Kutsume sind osa võtma Ampleri linnatuuridest, neljapäeval ja reedel algusega kell 19.00. Kui sul juba on Ampleri ratas, siis võta see ühes või kui veel ei ole, siis saada meile e-mail ja anname sulle ratta omalt poolt. Tuur kestab umbes tund aega.


Ampler Bikes võitis 2020 EAS aasta disainirakendaja auhinna. Külasta meie showroomi, et meie elektriratastega lähmalt tutvuda ning proovisõitu teha!

amplerbikes.com
@amplerbikes
#amplerbikes 
21.09.2021
„Statement Shirt“ by Xenia Joost

Valgel särgil on olnud oluline ühiskondlik roll juba enam kui 200 aastat, esindades staatust, jõukust ja sotsiaalseid norme. Liikudes jõuka aristokraatia garderoobist bürootöötaja vormirõivaks, on see algselt meeste klassikaline riietusese muutunud nii feminismi manifestiks kui ka saanud ikoonilise staatuse normide muutuse märgistajana. 

Viktoriaansel ajastul said valge särgi kandmist endale lubada vaid kõrgklassi esindajad, laitmatult pestud valged kraed muutusid lausa klasside eristumise sümboliks. Olles endiselt väljapeetud mehe rõivastuse oluline element, muutus aga valge särgi sotsiaalne tähendus oluliselt peale I maailmasõda. Ühiskonna demokratiseerumisega muutus varasemalt range tärgeldatud särk vabamaks ning suurlinnastumisega kujunes ajas kontoritöötaja igapäevavormiks.

Näitlejannad Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Grace Kelly ja Katherine Hepburn tõstsid valge särg moeikooni staatusesse, esindades kinolinadel uut tüüpi modernse elustiiliga naist. Diane Keaton "Annie Hallis", Uma Thurman filmis "Pulp Fiction" ja Julia Roberts filmis "Pretty Woman" muutsid valge särgi trendika iseseisva naise sümboliks. Valge värv iseseisvalt, sümboliseerides uusi algusi, on aga olnud paljude naispoliitikute imidži osa.


***

Xenia Joosti TheStatementShirt* on sündinud valge särgi ideest. Särgist, mis märgistab ühiskonna norme, mis kannab endas kaasaegseid väärtushinnanguid, mis on välja kasvanud mineviku tõekspidamistest ja normidest. Disainer Xenia Joost rõhutab, et stiil ja riided, mida me kanname, väljendavad meie endi sisemist maailma, see on osa visuaalsest keelest, mis peegeldab meie väärtushinnanguid, mille kaudu me suhtleme ja suhestume välismaailmaga.  

Valge särk, nii ammuses minevikus kui ka täna, peidab endas miljoneid lugusid. Xenia Joosti särgi lugu räägib jätkusuutliku loomise ja jätkusuutliku tarbimise lähenemisviisist, mille kaudu taasavastada moele omane rõõmsameelsus ja positiivsus. Seda nii disaineritele kui ka kandjatele.

Mis on Sinu lugu rääkida? Mis on Sinu "statement"?


* Kõik särgid on valmistatud Eestis, särkides kasutatud puuvilla kasvatamist on rangelt kontrollitud läbi sertifitseerimise ning kogu tootmisahel on läbipaistev ja jälgitav.

Selle särgi kandmine on eetiline valik tegemata järeleandmisi stiilis ja kvaliteedis.

xeniajoost.com
21.09.2021
„Ühismälu valereaalsus”

“Ühismälu valereaalsus” on audiovisuaalne liitreaalsuse kunstiprojekt, mis on inspireeritud Mihály Csíkszentmihály aja tajumise teooriast.


See installatsioon on inspireeritud flow teooriast ja indiviidi kogetud aja mõistmisest. Ajast, mil mälestused toodavad automaatseid käitumismustreid. Kuidas need kogemused kipuvad korduma ja kuidas neid ära tunda individuaali teadliku elutsükli jooksul. Kas on olemas võimalus õppida nendest kordustest või kas nad on lihtsalt mänguväljak geneetilise mälu jaoks, mis eksisteerib väljaspool meie arusaamist ajast?


Kas meie emotsionaalsed reageeringud on päris või on need kõigest geneetilise- ning kultuurimälu kaja?


Ajatus on õndsuse seisund, mida me ei koge teadlikult, aga milles me oleme kõige õnnelikumad.

AR-visuaalikunstnik Taavi Varm
Helilooja Ville Hyvonen

varmstudio.com
#varmstudio
21.09.2021
Sõnadest tegudeks. Kõigile sõbraliku avaliku ruumi kiirjuhend
Eakate arv suureneb kogu maailmas ja kaasaegsed avalikud ruumid vajavad muutusi, et olla eakasõbralikud ja sobida kõigile. Mis oleks kui piirkonnad ja linnad teaksid, kuidas avalikku ruumi eakate inimeste vajadustele vastavalt ümber kujundada ja saaksid seeläbi kasu kogukondadest, kus elavad õnnelikumad, tervemad ja aktiivsemad eakad? Mis oleks kui neid teadmisi saaks vabalt jagada, et luua kestlikum, kaasavam ja ilusam Euroopa?

Näituse on kokku pannud Poolas asuva Poznańi Maaülikooli metsanduse ja puidutehnoloogia teaduskonna mööblidisaini osakond.

baltsenior.com
@baltsenior
#baltsenior
#madewithinterreg
21.09.2021
Thulema uus tootesari x prof Martin Pärn „Kontor ei ole enam kontor”

Disainiöö ajal on Thulema Salongis ainulaadne võimalus kuulata ja kaasa arutleda uue büroo alternatiivide üle koos professor Martin Pärnaga, sest teisipäeval, 21. septembril lahatakse teemat „Kontor ei ole enam kontor”. Pandeemilise pooleteist aastaga oleme kogenud, kuidas kontoritöö on muutunud asünkroonseks, toimudes distantsilt, kohast ja ajast sõltumata. Mida see uus olukord tähendab aga ettevõtetele nende töökeskkondade ümber kujundamisel, et seda uut tüüpi tööd toetada, on paljuski veel vastamata küsimus. — Disaini küsimus.


Samal ajal leiab Thulema Salongis aset Thulema uue tootesarja esmaesitlus! Thulema Salong on avatud kõigile heast disainist lugupidavatele huvilistele 20.09—24.09.2021 kell 10—18 / 21.09.21 kell 10—20 Pärnu mnt 158.

thulema.ee
@thulemafurniture
21.09.2021
Galeriipood Vanalinnas Estonian Design House+
Eesti Disainerite Liit on algatanud projekti „Fööniks“,  pakkumaks disaineritele platvormi koroonaaegsel perioodil oma loomingu tutvustamiseks. Tallinna vanalinnas, Suur-Karja 14, on 200 ruutmeetrit ja kaks korrust täidetud hoolikalt valitud moe- ja sisustusbrändidega Eestist. Kogu projekti märksõnadeks on aeglane mood ja jätkusuutlikkus.


"Kui kümmekond aastat tagasi loeti disainis kõige tähtsamaks vormiilu ja stiili ning trendidest kinnipidamist, siis täna on aina olulisemaks muutunud info protsessi enda ning materjalide päritolu kohta: kas on ka taaskasutatavad ja loodussõbralikud, missugused on sotsiaalsed näitajad tootmisprotsessis jne. Estonian Design House+ uue galeriipoe väljapanekus näeme palju taaskasutusprintsiipidest lähtuvaid tooteid, sealhulgas spordirõivaid ja pesu, mis on valmistatud kalavõrkude taastoodetud kiududest, hirvenaha jääkidest saapaid ja kotte, autokummidest tenniseid, teksaniidist kampsuneid, vildist sisustustooteid ning ka rõivaid, mille lähtematerjaliks on plastpudelid. Ei puudu ka istmed, mis on valmistatud kasutatud rulalaudadest,” rääkis Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu juht.

Estonian Design House+ värskelt avatud galeriipoes on oma loominguga väljas Eve Hanson, August, Piret Loog, Tanel Veenre, Virtuoza (Liisi Tui), Kelpman Textile, Cervo Volante, VARKKI, Süsimust, ALEXANDERLING, New Vintage by Kriss, 1. kiht, Reet Aus, KIRA Shoes, Karl Joonas Alamaa, Stella Soomlais, B’MOR studio, Tarmo Luisk, Toivo Raidmets, Raili Keiv jt.

Cervo Volante loominguga saab lähemalt tutvuda ka Disainiöö raames toimuval aeglasele moele pühendatud rõivamoeetendusel D_O_M. Disainiöö leiab aset 20.-26. septembrini Põhjala keskuses.

2010. aastal lõi Eesti Disainerite Liit brändi Eesti Disaini Maja / Estonian Design House, mis on mõeldud kodumaiste disainerite loomingu tutvustamiseks Eestis ja välismaal. Alates 2017. aastast on avatud Eesti disaini suurem väljapanek Solarise keskuses. Uus Estonian Design House+ projekt „Fööniks“ sai oma nime mütoloogilise linnu järgi, kes vanade kreeklaste uskumuse kohaselt mingi aja tagant sureb, süttides leegina põlema, ning seejärel sünnib kohe oma tuhast uuesti – nõnda võib öelda ka Eesti disainisektori kohta, mis koroonaperioodi on raskelt üle elanud ning nüüd taassündi näeb.


Uus galerii on alates 3. septembrist lahti E-R kell 11—19 ning L kell 11—17 Tallinna vanalinnas, Suur-Karja 14.

Estonian Design House+

fashion & home

www.facebook.com/estoniandesignhousePLUS

www.estoniandesignhouse.com



21.09.2021
ERKI Moeshow 2021 kollektsioonide näitus
ERKI Moeshow, 1982. aastast alguse saanud EKA (endine ERKI) tudengite hullumeelne üritus on tänaseks kasvanud üheks pööraseimaks ja menukaimaks moekunstisündmuseks Eestis. Tänavu toimus ERKI Moeshow Patarei Merekindluses 34. korda, kus igal disaineril oli võimalus näidata oma loomingut eraldi iseseisvates lavaruumides.

Aadressil Rotermanni 6 tulevad esitlusele kolmteist komplekti iga ERKI Moeshowle pääsenud disaineri kollektsioonist. Mõned kollektsioonid on inspiratsiooni saanud näiteks metsaraietest, migreenihoogudest, Muhu kohalikest elanikest, mänguväljakutest kui ka juustehaigustest.

artun.ee/erki-moeshow
@erkimoeshow
#erki #erkimoeshow #erkimoeshow2021
21.09.2021
Solarise Disainitänav

Solaris Keskus kutsub sind ka Disainiöö nädalal Solarise Disainitänavale tutvuma disainipoodides pakutavate innovaatiliste toodetega!

Kas teadsid, et TRIWA x Humanium kellad on valmistatud kokku kogutud illegaalsetest relvadest? Kellade müügist antakse 15% heategevuseks, et aidata konfliktsete piirkondade elu ning vähendada vägivalda. Pinqponq seljakotid on aga see-eest valmistatud tuhandetest plastikpudelitest. Birkenstocki sussid on 100% vegan. BestBrandsis on saadaval 100% looduslikust kautśukist valmistatud HUNTER kummikud. — Kõik see ja palju muud huvitavat ootab sind Solaris Keskuse Disainitänaval.

solaris.ee
@solariskeskus
#solariskeskus
#solarisondisain

22.09.2021

22.09.2021
Rahvusvaheline Näitus „SOS DESIGN"
XVI Disainiöö rahvusvaheline põhinäitus „SOS Design" esindab valikuliselt Global Design Graduate Show 2020 finalistide töid ning toimub koostöös maailma ainsa kõrgkooli lõpetajate digiplatvormiga ARTSTHREAD. Vaatamata lõpetajate jaoks raskele aastale on näitusele jõudnud suurepärased lahendused rohkem kui kümnest riigist maailmas valitseva kaose ohjeldamiseks. Need innovaatilised alternatiivid annavad aga samal ajal lootust meie loomemajanduse tuleviku suhtes. 

Vastutustundliku disaini näidete seas on linnade bioloogilise mitmekesisuse suurendamine läbi botaanika digitaal-arhitektuursesse tootmisse kaasamise; säästva veemajanduse lahendusi ning projekte katastroofiabi, pagulaste, eakate, vägivalla, põllumajanduse ja isegi pandeemia tingimuste sekselu kohta.

#sosdesign




22.09.2021
Rõivadisainietendus D_O_M – „DISAIN ON MOES"

Disainiöö omanäoline moeetendus

FB D_O_M – DISAIN ON MOES

Moeetenduse käigus astuvad oma loominguga publiku ette põnevad disainerid Eestist. D_O_M presenteerib festivali külastajatele atraktiivse ja kontseptuaalsema vaatemängu kaudu siinseid ambitsioonikad tegijaid. Brändi kontseptsioon ja eripära avaneb läbi kultuurse elamuse, läbi inspireeriva sündmuse ning meelelahutusliku vaatemängu.

Riietus on ühelt poolt funktsionaalne vahend, teisalt aga personaalne täiendus isiku tervikule. Disainitud rõivas on ese, mis on olukorda täiendav ja keskkonda sobituv. Olgu selleks kas töine päev või väljapeetud tähistamine. Riided on mängulisteks vahenditeks isiksuse esiletoomiseks ja sealjuures väärt kaaslasteks elulistel hetkedel.

Kvaliteetsed disainerrõivad on rõivad,
mis kestavad,
mida on väärt parandada
ja mida on väärt pärandada.

Need on rõivad, mille puhul on otsitud parimaid võimalusi tehnoloogias, valmimise protsessis ning millega on taodeldud parimat kvaliteeti igas detailis.

Rõivas nii iluks kui ka eluks.

D_O_M loovjuht
Piret Mägi
piret@disainioo.ee

○○○○○○○○○○○○○


Fennecfit keskendub jätkusuutlikult valmistatud spordirõivaste tootmisele. Fennecfit kuulab oma kliente, jälgides hoolega aktiivse eluviisiga naise ootusi ühele spordirõivale: stiilsus, funktsionaalsus, vastupidavus.


Brändi eesmärk on teha oma tooted taaskasutatud materjalidest. Pakendid on biolagunevad ja taaskasutatavad. Riided toodetakse eetiliselt Portugalis ja Itaalias kvaliteetsete partnerite juures.


Fennecfit'i asutaja Birgit Kool: "Mind puudutavad sügavalt inimesed, kellega kokku puutun ja erinevad põnevad kogemused. Läbi aegade olen saanud ideid just elust enda ümber."


Erilised tänud perele, Nicolaile, Robinile ja kogu Fennecfit’i perekonnale üle maailma!


fennecfit.com
@fennecfit

○○○○○○○○○○○○○


Human Highness on luksusbränd, mis alustas elegantsete keepide loomisega naistele, uskudes nende superkangelaslikult ebamaisesse jõudu. Naine, kes sõltumata rassist, vanusest või elukutsest, püüdleb saamaks iseenda parimaks versiooniks, seistes alati kindlalt oma väärtushinnangute eest.


Nende põhilooming valmib käsitööna Eestis erinevate loominguliste naiste koostööna, kasutades looduslikke hooajatuid kangastelgedel käsitsi kootud kangaid ning samal ajal panustades tekstiilitööstuse ülejääkmaterjalide ära kasutamisele.


Südamest aitäh Merle Saal, Julia Shashkina, Mai-Liis Sipria, Vivika Sopp, Nataliya Sukhorukova, Rita Assor ja veel paljudele teistele, kes Human Highness brändile kaasa on aidanud.


human-highness.com
@human_highness
#humanhighness

○○○○○○○○○○○○○


Põnevalt ebatäiuslik, jätkusuutlikult ilus ja teadlikult metsik: Cervo Volante bränd muudab Šveitsi ja Eesti hoolikalt reguleeritud ning jätkusuutlikult kütitud punahirvejahi jääknahad unikaalseteks ja kestlikeks toodeteks. Nahad töödeldakse kõige rangemate ökoloogiliste kriteeriumide kohaselt ja traditsioonilist käsitööd, nt käsitsi rasvatatud ja õhkkuivatatud meetodeid kasutades. Nõnda on need täielikult hingavad, antiallergilised ja alati hea lõhnaga. Cervo Volante nahk on üks väheseid maailmas, mida töödeldakse nii järjekindlalt ökoloogiliselt. Iga toode on pühendus stiilile, loodusele ja pärandile. Armid, nahavoldid ja kriimustused nahal on kui wabi-sabi - metsiku elu jäljed ja autentsuse märk.

cervovolante.com
@cervo_volante

○○○○○○○○○○○○○


Muutuseks on vaja teha vaid valik - raiskamise asemel luua uuesti ja uuesti kasutada.

BalticSeaBlue kollektsioon valmis majutussektori ümbertöödeldud tekstiilijäätmetest. Justkui tarbetuks muutunud tekstiilid sorteeriti hoolikalt ja värviti Põhjamaade hallikassinisest paletist inspireeritud toonides. Nõnda on kasutuks osutunud materjal saanud uue väärtuse.

Xenia: „Ma unistan, et me kõik näeksime ja hindaksime teiste tööd, nt puuvilla koristanud põllumehe aega, väärtustaks kiu tootmiseks kasutatud vett. Unistan, et õpime mitte ära kasutama, vaid koos töötama. Mitte raiskama, vaid looma. Mitte reostama, vaid puhastama. Unistan BalticSeaBlue'st.”

Tekstiil: "Ma ei ole raisatud, ma olen ilus."

Etteastes jalanõud brändilt Kira.

Tänud kaasa mõtlemast ja tegemast Katri Link, Tallink!

xeniajoost.com
@xeniajoostdesign

○○○○○○○○○○○○○

Loovjuht Piret Mägi

Kaaskorraldaja Karin Järvet

Lavastaja Anni Zupping

Valguskunstnik Reelika Palk

Helikunstnik Kenn-Eerik Kannike

Visuaalide kunstnik Carmen Seljamaa

Tagala juht Anne Rinne

Videod Ernesto Redondo Vergara

Ilutegijad KEVIN.MURPHY ja Couleur Caramel

Tervitusjoogid Mionetto ning Haage vesi

Aitäh Woola ja Biopakid

○○○○○○○○○○○○○

#D_O_M
#designisinfashion
#disainonmoes
#TallinnDesignFestival

22.09.2021
Rahvusvaheline kujundusgraafika näitus „ABSURD"

Näitus „ABSURD” valmis iga-aastase graafilisele disainile pühendatud üritustesarja jaoks. Haapsalu Graafilise Disaini Festivali 2021 traditsioonilisele konkursile laekus kokku 446 teost 234 autorilt üle maailma. Eriala professionaalidest koosnev žürii valis läbi tiheda sõela 85 finaalteost. Väljapanekus lahatakse absurditeemat lähtudes autorite personaalsetest vaadetest ja kujunduslikest tõekspidamistest väga laial skaalal, alates süütutest veiderdustest kuni teravate poliitkommentaarideni.


HGDF 2021 näitusi toetavad Eesti Kultuurkapital, Haapsalu linn, Eesti Kujundusgraafikute Liit.


ekgl.ee
22.09.2021
Itaalia Disaini Päev x Design Tech Dialogue

Itaalia Disaini Päev 2021 leiab aset 22. septembril, kui Disainiööl toimub disaini ning tehnoloogia vaheline dialoog “Artisans of InnovatiON”, mida juhib Arch. Dario Donato, Spatialconnection(s)-i disainidirektor. Üritust korraldab Itaalia Saatkond Tallinnas koostöös Eesti Disainerite Liiduga.


Aktiivne vestlus õpilaste ja spetsialistidega praeguste ebatavalise disaini tehnoloogiate üle aitab määratleda arhitektuuri mõju. Erilist tähelepanu pööratakse disaini ning jätkusuutlike loome- ja äriprotsesside suhetele.


Külalisesinejad on:

Hr Ubaldo Spina, teadlane, tööstusdisainer ja ajakirja „Il Giornale dell’Architettura” disainiosa toimetaja ning XVI Disainiöö rahvusvahelise konverentsi kaaskuraator;

Dr Francesco De Luca, M. Arch. PhD TalTech ülikool, arhitektuuri ja urbanistika akadeemia;

ürituse avab tervitussõnum Itaalia suursaadikult Eestis hr Daniele Rampazzolt.


Itaalia Disaini Päeva tähistamise algatas 2017. aastal Itaalia Välisministeerium.

#itaaliadisainipäev
#italiandesignday
22.09.2021
Jätkusuutliku Eesti disaini näitus „Second Chance"
Kõik uus on hästi unustatud vana! Näitus „Second Chance” („Teine võimalus") demonstreerib, kuidas ringlusesse võtmisega muudetakse kasutatud esemed uuteks atraktiivseteks toodeteks, mis aitavad säästa piiratud ressursse ja kaitsta keskkonda: nii leiategi siit Toyota autoklaasist ehteid; vasksentidest kõrvarõngaid; Nõukogude lastetekkidest värvilisi mantleid või südamekujulisi prosse Nõukogude emailpottidest; teksade taaskasutuslõngast kampsuneid; mantleid, mis valmistatud sõjaväe telkidest; ruladest ja plastpudelitest istmeid; vanadest nahktagidest kotte jpm. Eesti kuulub nende riikide hulka, kes tegeles Nõukogude okupatsiooni ajal tõhusalt taaskasutusega.

Näitusel saab näha disainlahendusi sellistelt tuntud Eesti disaineritelt nagu Marit Ilison, Reet Aus, Kairi Lentsius, Angela Orgusaar, Urmas Lüüs, Sille Luiga, Kalli Sein, Raili Keiv, Margot Vaaderpass, Tarmo Luisk, Elmet Treier, SEOS, Igor Volkov, Eva-Karlotta Tatar, Leonardo Meigas, Anne Türn ja Laura Saks. Esitlemisele tulevad ka Eesti Kunstiakadeemia keraamika, klaasi, ehte ja sepise eriala tudengite kavandatud toidunõud ja -tarvikud Fotografiska restoranile. Näituse esmaesitlus oli Veneetsia disainibiennaalil 11.—20.06.2021. Näituse kuraator ja visuaali autor on Ilona Gurjanova, näituse kujundas Leonardo Meigas.

#secondchance
#venicedesignbiennale
22.09.2021
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek 

Ka tänavuse festivali - mille põhifookuseks on tähelepanu juhtimine disaini üha sotsiaalsemale ning ühiskondlikumale rollile maailmas - näitustesse ja aruteludesse panustavad erinevad disaini- ja arhitektuurikoolid. Tartu Kunstikooli, Kõrgema Kunstikooli Pallas, Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti Kunstiakadeemia välja pandud tööd tegelevad kõik nutikate lahenduste leidmisega ajastul, mil probleeme tundub olevat rohkem kui ideid. Ent disainiharidus väidab vastupidist!


__________________________________

TARTU KUNSTIKOOL

Sel aastal 70. tegutsemisaastat tähistav Tartu Kunstikool on oma tegutsemisaja jooksul tõusnud silmapaistvaks ja arendavaks õpikeskkonnaks tulevastele disainivaldkonna tegijatele. Meie juurest väljuvad väärtusliku kutseharidusega noored, kes on oma disainioskustega valmis lahendama keerulisi küsimusi ja lihtsustama kriisiolukordi. Väljapanek hõlmab Tartu Kunstikooli 2020/21 õppeaasta silmapaistvaid disainitöid, mis on vaid killuke 70 aasta jooksul loodud teostest.

tartukunstikool.ee/
@tartukunstikool

__________________________________

KÕRGEM KUNSTIKOOL PALLAS

Disaineri töö eesmärk on leida parim lahendus probleemile. Kui maailma tabab kriis, siis see mobiliseerib nii disainerid kui disainiõppe. Kõrvaltvaatajale võib tunduda, et elu jääb seisma, kuid tegelikult tähendab see vaid pausi enne lahenduste leidmist ja rakendamist. Kriis võib olla disaineri inspiratsioon. Pallase selleaastane väljapanek tegeleb lahenduste leidmistega mitmele probleemile - seni kasutamata materjalid või materjalide raiskamine, oma juurte unustamine globaliseerumises ning ka Disainiöö kujundus, mis tänu tublile pallaslasele tänavu uue kuue sai. Lahenduste edukuse määrab muidugi kriisijärgne vaade.


pallasart.ee
@korgem_kunstikool_pallas

__________________________________

TALLINNA ÜLIKOOLI HAAPSALU KOLLEDŽ

Käsitöötehnoloogiate ja disaini õppekava rõhuasetus on inimkesksel, säästval disainil, mille lähtekohaks on kasutajate vajaduste mõistmine ja loov probleemilahendamine. Õppekava oluliseks osaks on tudengite ettevõtlikkusele suunamine ning ka uute tootekontseptsioonide loomisel hindame kõrgelt jätkusuutlikke, ringmajanduse põhimõtteid arvesse võtvaid lahendusi. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel ja tihedas koostöös sihtgrupiga. Siinne väljapanek tutvustab näiteid eriala kursuse- ja diplomitöödest.

tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain
@tehnoloogiadjadisain

__________________________________

TARTU ÜLIKOOLI VILJANDI KULTUURIAKADEEMIA

Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia erialad ühendavad endas väga hea käsitööoskuse, pärandi tundmise ja loomingulise mõtte. Meie tegevuse eesmärgiks on rakendada pärandis leiduvaid väärtuseid vastutustundlikul ja jätkusuutlikul viisil kaasaegse ühiskonna teenistusse. Ülikooli osana väärtustame uurimis- ning arendustööd. Rakenduskõrghariduse tasemel saab meie juures õppida rahvusliku tekstiili, metallitöö ja ehituse erialadel, magistritasemel kultuuripärandi loovat rakendust ja õpetamisoskusi.

kultuur.ut.ee/et
facebook.com/rahvuslik

__________________________________

EKA aksessuaaridisain - Traditsiooniliste nahakaunistustehnikate rakendamine alternatiivmaterjalidel

Disainimaailma tekib üha enam uusi materjale, kuna otsitakse jätkusuutlikke ja taimseid alternatiive. See tekitab probleeme disaineritele, kes kasutavad erinevaid nahakaunistustehnikaid. Oma magistritöös uuris Anari Västrik, kuidas uutel materjalidel tehnikaid säilitada, milliseid muudatusi vajab nende rakendamise protsess ning kuidas alternatiivid end naha ees õigustavad.


Töös pandi proovile materjalid, mis on uued või pole veel turule jõudnud, et näha, kuidas need tehnikate rakendamisel hakkama saavad. Töö võimalikult arusaadavalt esitlemiseks antakse ülevaade tehnikate kasutusest taimparknahal, millest need alguse on saanud. Materjalide proovile panekuks lõi Anari jalatsite seeria, kuna just nende loomeprotsess nõuab materjalilt enim. Anari pälvis töö eest parima aksessuaaridisaini tudengipreemia, tema juhendaja oli Marta Moorats. Töös kasutatud tehnikad: tempeltrükk, klišeetrükk, nahavool, marmoreerimine, kuldamine.


artun.ee/erialad/aksessuaar/
@eka_aksessuaar

__________________________________

EKA ehte- ja sepakunst - SÕLM

Kui sepised on olnud ajalooliselt linnapildi lahutamatu osa, siis moodsa profiiliga terasmaterjalid nõuavad arhitektuuriga suhtlemisel uut sõnavara. Kursusel SÕLM keskendume arhitektuuris igapäevastele, kuid sepale keeruka läbilõikega materjalidele, et pakkuda ehituskunstnikele uusi võimalusi hoonete loomisel ja tuua sepistamine linnapildi ja elukeskkonna kujundamisel taas aktiivsesse kasutusse. Iga loodud sõlm on oma funktsioonilt avatud võimalus, mis ootab rakendust nii piirde, mööblidetaili kui skulptuurina.

artun.ee/erialad/ehte-ja-sepakunst/
@eaajewelleryandblacksmithing

__________________________________

EKA uurimisprojekt „Sensoorne disain: aisting, liikumine, koosmõju”

Näitus „Sensoorne disain: aisting, liikumine, koosmõju” tutvustab EKA samanimelist loomepõhist uurimisprojekti. Näitus koondab teadurite, doktorantide ning magistrantide töid, mis tegelevad tekstiili-, rõiva- ning interaktsioonidisaini võimalike tulevike kompamisega. Näiteks muudavad teadmiste kogumise eesmärgil valminud prototüüpid selle kandja läbi helivõngete enesekindlamaks (koostöös TLU-ga), mõjutavad kandja arusaama tema enda kehast läbi liikumise, laiendavad empaatiaga suhestumist digitaalsetes suhtluskanalites ning väärtustavad parandamist ja paranemist.

EKA loomeuurimuslik grant „Sensoorne disain"

22.09.2021
Näitus „TULEVIKU TOONELA”

Valgusdisainerite algatusel valmiv Tuleviku Toonela annab mõtteid ja uide tuleviku surnuaia teemal. Milline võiks üks surnuaed tulevikus välja näha? Mis elemente seal kohtab, mis tehnoloogiaid see kätkeb, milliseid võimalusi pakub? Kas tuleviku surnuaiad on teistmoodi aiad? Mis disainielemendid võiksid tulevikus kalmistutel rakendust leida ja millised lilled seal saja aasta pärast võiks kasvada?


Külastajatel on võimalus ise ideekorjes osaleda ja oma unistus või ulmeline kalmistukirjeldus Ideekorje Urni visata ning tekitada ideid uue Tuleviku Toonela versiooni või edasiarenduse tarbeks.


Autorid: Andri Luup, Ilvar Piisk, Allan Lahi, Anne Türn, Toomas Täht, Anna Kristin McCarthy, Margus Kontus, jt.


Produtsent: Valgusfestival.
22.09.2021
Itaalia arhitektuuri ja TalTechi projektide näitus
Põhjala Viienda angaari hõivavad festivali ajal ühelt poolt Itaalia arhitektuuri ning TalTechi projektide plakatitega väljapanekud ja teiselt poolt Poznańi Ülikooli näitus „Sõnadest tegudeks”. Festivali raames toimuv Itaalia Disaini Päev leiab kolmapäeval 22. septembril niisamuti aset just Viiendas angaaris, kui koostöös TalTechiga viib vaatajas- ja kuulajaskonna tulevikudisaini ja linnakeskkonna kujundamise radadele Itaalia arhitekt ning Spatialconnection(s)-i asutaja ja disainidirektor Dario Donato. Saab näha ka teemakohast plakatinäitust ning lühifilme.

TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituudi üliõpilaste projektide seas on muuhulgas võimalik uudistada kosmosearhitektuuri vallas: täpsemalt inimasulate ehitamise võimalikkusest ning autonoomsete ehitusmeetodite olulisusest Marsil, millest räägib Anna Soltsi magistritöö (juhendaja Jaan Kuusemets).
22.09.2021
Lasteala SOS: Toruliinid
Lastealal „SOS: Toruliinid“ on võimalus avastada torudest konstruktsioonide mängupotentsiaali. Looklevad torud kutsuvad enda külge paelu siduma ja limbot mängima. Põrandat kattev lustakas paelte meri lisab ruumile vajaliku pehmuse. Lõpututes kogustes paelu saab omavahel kokku siduda, nii et kogu lasteala muutub üheks suureks ämblikuvõrguks. Siin saab üles-alla paelte vahelt läbi pugedes ennast oskuslikult ära peita ükskõik kui pikka kasvu „laps“.

Laupäeval, 25. septembril toimuvad lastealal terve päeva jooksul ka vahvad töötoad, mis sobivad vähemalt 5-aastastele lastele. Registreerimiseks kirjuta evaliisaky@gmail.com

#lasteala
#toruliiniid
22.09.2021
Traadikunsti töötuba
Kunstigaraažis Kopli FOOR toimuvad Disainiöö raames traadikunsti töötoad. Töötoas osalejad loovad endale mälestuseks traadivoolimise tehnikas jalgratta. Meisterda jalgratas endale koju toredaks sisustuselemendiks või kingi mõnele heale sõbrale!

@koplifoor
@maalikas
22.09.2021
Proovisõit ja rattatuur Ampleri elektriratastega

Ampler Bikes teeb linnasõitudeks mõeldud kergeid elektrirattaid. Ampleriga sõitmine on lihtne – lihtsalt sõidad. Ei mingeid raskeid akusid, suuri ekraane ega muid segajaid. Kutsume sind osa võtma Ampleri linnatuuridest, neljapäeval ja reedel algusega kell 19.00. Kui sul juba on Ampleri ratas, siis võta see ühes või kui veel ei ole, siis saada meile e-mail ja anname sulle ratta omalt poolt. Tuur kestab umbes tund aega.


Ampler Bikes võitis 2020 EAS aasta disainirakendaja auhinna. Külasta meie showroomi, et meie elektriratastega lähmalt tutvuda ning proovisõitu teha!

amplerbikes.com
@amplerbikes
#amplerbikes 
22.09.2021
Ehtekunsti näitused ja vestlusõhtud A-Galeriis

A-Galerii on Eesti autoriehete kodugalerii ja unikaalne kohtumispaik, kus saab tutvuda üle saja erineva autori loominguga. A-Galeriis avaneb Eesti ehtekunsti lugu läbi erinevate generatsioonide, vormide ja ideede. Iga käsitööna valminud ehe on kordumatu ning kannab endas autorile ainuomast käekirja ja kontseptsiooni, mida on teostatud meisterliku tehnikaga. Ehtepoe ja näitusepinnana esindab A-Galerii Eesti professionaalsete ehtekunstnike erinevaid põlvkondasid.


20.09 18.00 Vestlusring teemal „Taas uus ja taaskasutus ehtes", osalejad Sille Luiga, Andrei Balašov, Urmas Lüüs ja Kaia Ansip.


22.09 17.30 Liina Lelovi ja Valdek Lauri loeng teemal „Poliitilisus ehtes”.


24.09 17.00 Tuur A-Galeriis ja näitustel Andrei Balašov „Soe suvi" ja „Treasures from the sea", läbi viivad Katarina Kotselainen ja Helle Ly Tomberg.


25.09 15.00
Marita Lumi kannelseeliku kontsert.

agalerii.ee
@a.galerii
#agalerii #taaskasutus
22.09.2021
„Statement Shirt“ by Xenia Joost

Valgel särgil on olnud oluline ühiskondlik roll juba enam kui 200 aastat, esindades staatust, jõukust ja sotsiaalseid norme. Liikudes jõuka aristokraatia garderoobist bürootöötaja vormirõivaks, on see algselt meeste klassikaline riietusese muutunud nii feminismi manifestiks kui ka saanud ikoonilise staatuse normide muutuse märgistajana. 

Viktoriaansel ajastul said valge särgi kandmist endale lubada vaid kõrgklassi esindajad, laitmatult pestud valged kraed muutusid lausa klasside eristumise sümboliks. Olles endiselt väljapeetud mehe rõivastuse oluline element, muutus aga valge särgi sotsiaalne tähendus oluliselt peale I maailmasõda. Ühiskonna demokratiseerumisega muutus varasemalt range tärgeldatud särk vabamaks ning suurlinnastumisega kujunes ajas kontoritöötaja igapäevavormiks.

Näitlejannad Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Grace Kelly ja Katherine Hepburn tõstsid valge särg moeikooni staatusesse, esindades kinolinadel uut tüüpi modernse elustiiliga naist. Diane Keaton "Annie Hallis", Uma Thurman filmis "Pulp Fiction" ja Julia Roberts filmis "Pretty Woman" muutsid valge särgi trendika iseseisva naise sümboliks. Valge värv iseseisvalt, sümboliseerides uusi algusi, on aga olnud paljude naispoliitikute imidži osa.


***

Xenia Joosti TheStatementShirt* on sündinud valge särgi ideest. Särgist, mis märgistab ühiskonna norme, mis kannab endas kaasaegseid väärtushinnanguid, mis on välja kasvanud mineviku tõekspidamistest ja normidest. Disainer Xenia Joost rõhutab, et stiil ja riided, mida me kanname, väljendavad meie endi sisemist maailma, see on osa visuaalsest keelest, mis peegeldab meie väärtushinnanguid, mille kaudu me suhtleme ja suhestume välismaailmaga.  

Valge särk, nii ammuses minevikus kui ka täna, peidab endas miljoneid lugusid. Xenia Joosti särgi lugu räägib jätkusuutliku loomise ja jätkusuutliku tarbimise lähenemisviisist, mille kaudu taasavastada moele omane rõõmsameelsus ja positiivsus. Seda nii disaineritele kui ka kandjatele.

Mis on Sinu lugu rääkida? Mis on Sinu "statement"?


* Kõik särgid on valmistatud Eestis, särkides kasutatud puuvilla kasvatamist on rangelt kontrollitud läbi sertifitseerimise ning kogu tootmisahel on läbipaistev ja jälgitav.

Selle särgi kandmine on eetiline valik tegemata järeleandmisi stiilis ja kvaliteedis.

xeniajoost.com
22.09.2021
„Ühismälu valereaalsus”

“Ühismälu valereaalsus” on audiovisuaalne liitreaalsuse kunstiprojekt, mis on inspireeritud Mihály Csíkszentmihály aja tajumise teooriast.


See installatsioon on inspireeritud flow teooriast ja indiviidi kogetud aja mõistmisest. Ajast, mil mälestused toodavad automaatseid käitumismustreid. Kuidas need kogemused kipuvad korduma ja kuidas neid ära tunda individuaali teadliku elutsükli jooksul. Kas on olemas võimalus õppida nendest kordustest või kas nad on lihtsalt mänguväljak geneetilise mälu jaoks, mis eksisteerib väljaspool meie arusaamist ajast?


Kas meie emotsionaalsed reageeringud on päris või on need kõigest geneetilise- ning kultuurimälu kaja?


Ajatus on õndsuse seisund, mida me ei koge teadlikult, aga milles me oleme kõige õnnelikumad.

AR-visuaalikunstnik Taavi Varm
Helilooja Ville Hyvonen

varmstudio.com
#varmstudio
22.09.2021
Sõnadest tegudeks. Kõigile sõbraliku avaliku ruumi kiirjuhend
Eakate arv suureneb kogu maailmas ja kaasaegsed avalikud ruumid vajavad muutusi, et olla eakasõbralikud ja sobida kõigile. Mis oleks kui piirkonnad ja linnad teaksid, kuidas avalikku ruumi eakate inimeste vajadustele vastavalt ümber kujundada ja saaksid seeläbi kasu kogukondadest, kus elavad õnnelikumad, tervemad ja aktiivsemad eakad? Mis oleks kui neid teadmisi saaks vabalt jagada, et luua kestlikum, kaasavam ja ilusam Euroopa?

Näituse on kokku pannud Poolas asuva Poznańi Maaülikooli metsanduse ja puidutehnoloogia teaduskonna mööblidisaini osakond.

baltsenior.com
@baltsenior
#baltsenior
#madewithinterreg
22.09.2021
Thulema uus tootesari x prof Martin Pärn „Kontor ei ole enam kontor”

Disainiöö ajal on Thulema Salongis ainulaadne võimalus kuulata ja kaasa arutleda uue büroo alternatiivide üle koos professor Martin Pärnaga, sest teisipäeval, 21. septembril lahatakse teemat „Kontor ei ole enam kontor”. Pandeemilise pooleteist aastaga oleme kogenud, kuidas kontoritöö on muutunud asünkroonseks, toimudes distantsilt, kohast ja ajast sõltumata. Mida see uus olukord tähendab aga ettevõtetele nende töökeskkondade ümber kujundamisel, et seda uut tüüpi tööd toetada, on paljuski veel vastamata küsimus. — Disaini küsimus.


Samal ajal leiab Thulema Salongis aset Thulema uue tootesarja esmaesitlus! Thulema Salong on avatud kõigile heast disainist lugupidavatele huvilistele 20.09—24.09.2021 kell 10—18 / 21.09.21 kell 10—20 Pärnu mnt 158.

thulema.ee
@thulemafurniture
22.09.2021
Galeriipood Vanalinnas Estonian Design House+
Eesti Disainerite Liit on algatanud projekti „Fööniks“,  pakkumaks disaineritele platvormi koroonaaegsel perioodil oma loomingu tutvustamiseks. Tallinna vanalinnas, Suur-Karja 14, on 200 ruutmeetrit ja kaks korrust täidetud hoolikalt valitud moe- ja sisustusbrändidega Eestist. Kogu projekti märksõnadeks on aeglane mood ja jätkusuutlikkus.


"Kui kümmekond aastat tagasi loeti disainis kõige tähtsamaks vormiilu ja stiili ning trendidest kinnipidamist, siis täna on aina olulisemaks muutunud info protsessi enda ning materjalide päritolu kohta: kas on ka taaskasutatavad ja loodussõbralikud, missugused on sotsiaalsed näitajad tootmisprotsessis jne. Estonian Design House+ uue galeriipoe väljapanekus näeme palju taaskasutusprintsiipidest lähtuvaid tooteid, sealhulgas spordirõivaid ja pesu, mis on valmistatud kalavõrkude taastoodetud kiududest, hirvenaha jääkidest saapaid ja kotte, autokummidest tenniseid, teksaniidist kampsuneid, vildist sisustustooteid ning ka rõivaid, mille lähtematerjaliks on plastpudelid. Ei puudu ka istmed, mis on valmistatud kasutatud rulalaudadest,” rääkis Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu juht.

Estonian Design House+ värskelt avatud galeriipoes on oma loominguga väljas Eve Hanson, August, Piret Loog, Tanel Veenre, Virtuoza (Liisi Tui), Kelpman Textile, Cervo Volante, VARKKI, Süsimust, ALEXANDERLING, New Vintage by Kriss, 1. kiht, Reet Aus, KIRA Shoes, Karl Joonas Alamaa, Stella Soomlais, B’MOR studio, Tarmo Luisk, Toivo Raidmets, Raili Keiv jt.

Cervo Volante loominguga saab lähemalt tutvuda ka Disainiöö raames toimuval aeglasele moele pühendatud rõivamoeetendusel D_O_M. Disainiöö leiab aset 20.-26. septembrini Põhjala keskuses.

2010. aastal lõi Eesti Disainerite Liit brändi Eesti Disaini Maja / Estonian Design House, mis on mõeldud kodumaiste disainerite loomingu tutvustamiseks Eestis ja välismaal. Alates 2017. aastast on avatud Eesti disaini suurem väljapanek Solarise keskuses. Uus Estonian Design House+ projekt „Fööniks“ sai oma nime mütoloogilise linnu järgi, kes vanade kreeklaste uskumuse kohaselt mingi aja tagant sureb, süttides leegina põlema, ning seejärel sünnib kohe oma tuhast uuesti – nõnda võib öelda ka Eesti disainisektori kohta, mis koroonaperioodi on raskelt üle elanud ning nüüd taassündi näeb.


Uus galerii on alates 3. septembrist lahti E-R kell 11—19 ning L kell 11—17 Tallinna vanalinnas, Suur-Karja 14.

Estonian Design House+

fashion & home

www.facebook.com/estoniandesignhousePLUS

www.estoniandesignhouse.com



22.09.2021
ERKI Moeshow 2021 kollektsioonide näitus
ERKI Moeshow, 1982. aastast alguse saanud EKA (endine ERKI) tudengite hullumeelne üritus on tänaseks kasvanud üheks pööraseimaks ja menukaimaks moekunstisündmuseks Eestis. Tänavu toimus ERKI Moeshow Patarei Merekindluses 34. korda, kus igal disaineril oli võimalus näidata oma loomingut eraldi iseseisvates lavaruumides.

Aadressil Rotermanni 6 tulevad esitlusele kolmteist komplekti iga ERKI Moeshowle pääsenud disaineri kollektsioonist. Mõned kollektsioonid on inspiratsiooni saanud näiteks metsaraietest, migreenihoogudest, Muhu kohalikest elanikest, mänguväljakutest kui ka juustehaigustest.

artun.ee/erki-moeshow
@erkimoeshow
#erki #erkimoeshow #erkimoeshow2021
22.09.2021
Solarise Disainitänav

Solaris Keskus kutsub sind ka Disainiöö nädalal Solarise Disainitänavale tutvuma disainipoodides pakutavate innovaatiliste toodetega!

Kas teadsid, et TRIWA x Humanium kellad on valmistatud kokku kogutud illegaalsetest relvadest? Kellade müügist antakse 15% heategevuseks, et aidata konfliktsete piirkondade elu ning vähendada vägivalda. Pinqponq seljakotid on aga see-eest valmistatud tuhandetest plastikpudelitest. Birkenstocki sussid on 100% vegan. BestBrandsis on saadaval 100% looduslikust kautśukist valmistatud HUNTER kummikud. — Kõik see ja palju muud huvitavat ootab sind Solaris Keskuse Disainitänaval.

solaris.ee
@solariskeskus
#solariskeskus
#solarisondisain

23.09.2021

23.09.2021
Rahvusvaheline Näitus „SOS DESIGN"
XVI Disainiöö rahvusvaheline põhinäitus „SOS Design" esindab valikuliselt Global Design Graduate Show 2020 finalistide töid ning toimub koostöös maailma ainsa kõrgkooli lõpetajate digiplatvormiga ARTSTHREAD. Vaatamata lõpetajate jaoks raskele aastale on näitusele jõudnud suurepärased lahendused rohkem kui kümnest riigist maailmas valitseva kaose ohjeldamiseks. Need innovaatilised alternatiivid annavad aga samal ajal lootust meie loomemajanduse tuleviku suhtes. 

Vastutustundliku disaini näidete seas on linnade bioloogilise mitmekesisuse suurendamine läbi botaanika digitaal-arhitektuursesse tootmisse kaasamise; säästva veemajanduse lahendusi ning projekte katastroofiabi, pagulaste, eakate, vägivalla, põllumajanduse ja isegi pandeemia tingimuste sekselu kohta.

#sosdesign




23.09.2021
Rahvusvaheline kujundusgraafika näitus „ABSURD"

Näitus „ABSURD” valmis iga-aastase graafilisele disainile pühendatud üritustesarja jaoks. Haapsalu Graafilise Disaini Festivali 2021 traditsioonilisele konkursile laekus kokku 446 teost 234 autorilt üle maailma. Eriala professionaalidest koosnev žürii valis läbi tiheda sõela 85 finaalteost. Väljapanekus lahatakse absurditeemat lähtudes autorite personaalsetest vaadetest ja kujunduslikest tõekspidamistest väga laial skaalal, alates süütutest veiderdustest kuni teravate poliitkommentaarideni.


HGDF 2021 näitusi toetavad Eesti Kultuurkapital, Haapsalu linn, Eesti Kujundusgraafikute Liit.


ekgl.ee
23.09.2021
Rahvusvaheline Konverents „SOS design"
XVI #Disainiöö rahvusvaheline konverents:
SOS Design
___________________________________________________


Rahvusvaheline konverents SOS DESIGN, mis toimub Disainiöö Festivali raames neljapäeval, 23.09 on seekord fookusesse võtnud kriisiteema. Arutelud osutavad disaini olulisele rollile ühiskonnas toimuvate muutuste ja kriisiolukordade lahendamisel. Seoses pandeemiaga on kriisi disainimise roll tähtsam kui eales varem. Lisaks pandeemiale jagub teisigi üleilmseid probleeme, mis nõuavad kiiret sekkumist: majanduskriis, kliimasoojenemine, energiakriis, vaesus, kuid ka vaimne kriis.


Konverentsil esinevad kriisiolukordade asjatundjaid nagu Ubaldo Spina; tervishoiu spetsialist Ain Aaviksoo; Alessia Buffagni, kes räägib hädaolukordade disaini toomise vajalikkusest disainiharidusse ja Dario Donato koos esitlusega tuleviku ruumikogemuse nägemusest. Lisaks kuuleme Mask Arhitektidelt näiteid talumatu kliima leevendamiseks Dubais, Paul Mendieta esitlust lahendustest veepuuduse likvideerimiseks, tööstusdisainer Helene Steineri presentatsiooni biotehnoloogilistest toodetest ning Henry Glogau juttu ökosüsteemi disainimise võimalustest.



Registreeri SIIN!

#sosdesign

___________________________________________________

10.00 Kogunemine ja kohv


10.15 Sissejuhatus

Ilona Gurjanova

Moderator / Founder of Tallinn Design Festival / President of Estonian Association of Designers


10.30 “Towards a Resilient Society: Bringing Design for Emergencies into Design Education”

Alessia Buffagni

Ph.D. candidate in Design Sciences / Research Fellow and Teaching Assistant at Istituto Universitario di Architettura Venezia / Research interests in in gerontechnology and design for health and wellbeing.


11.00 “VaccineGuard. How to marry Covid certificates and dignity?”

Ain Aaviksoo

Chief Medical officer / Healthin OÜ / Guardtime OÜ


11.30 “CONTAIN - Rapid-response testing and sequencing labs”

Helene Steiner

Biotech Research Park t/a OpenCell / MDes Bauhaus University, MA Royal College of Art


12.00 Lõuna


12.45 “From Design to Live to Design to Survive: Scenarios, Projects and Visions”

Ubaldo Spina

Researcher / Industrial Designer / Design Page Coordinator at "Il Giornale dell’Architettura"


13.15 “Rendering Tomorrow’s Spatial Experiences”

Dario Donato

Founder and Design Principal of Spatialconnection(s)


13.45 Abu Dhabi challenge competition: "I-Breathe Just" for emergency apparatus for Covid cases and “Artificial Breathing Palm Structure in Dubai”

Öznur Pınar Çer, Danilo Petta

Mask Architects


14.25 ArtsThread Graduate Competition. “Deploy - Access to Water”

Paul Mendieta

Imperial College London / Royal College of Art / Deploy Tech Ltd


15.00 Adapt to Survive: Designing with our Ecosystems
Henry Glogau
Architect at GXN, the green innovation unit of 3XN

15.20 Panel

Moderator Ubaldo Spina



23.09.2021
Jätkusuutliku Eesti disaini näitus „Second Chance"
Kõik uus on hästi unustatud vana! Näitus „Second Chance” („Teine võimalus") demonstreerib, kuidas ringlusesse võtmisega muudetakse kasutatud esemed uuteks atraktiivseteks toodeteks, mis aitavad säästa piiratud ressursse ja kaitsta keskkonda: nii leiategi siit Toyota autoklaasist ehteid; vasksentidest kõrvarõngaid; Nõukogude lastetekkidest värvilisi mantleid või südamekujulisi prosse Nõukogude emailpottidest; teksade taaskasutuslõngast kampsuneid; mantleid, mis valmistatud sõjaväe telkidest; ruladest ja plastpudelitest istmeid; vanadest nahktagidest kotte jpm. Eesti kuulub nende riikide hulka, kes tegeles Nõukogude okupatsiooni ajal tõhusalt taaskasutusega.

Näitusel saab näha disainlahendusi sellistelt tuntud Eesti disaineritelt nagu Marit Ilison, Reet Aus, Kairi Lentsius, Angela Orgusaar, Urmas Lüüs, Sille Luiga, Kalli Sein, Raili Keiv, Margot Vaaderpass, Tarmo Luisk, Elmet Treier, SEOS, Igor Volkov, Eva-Karlotta Tatar, Leonardo Meigas, Anne Türn ja Laura Saks. Esitlemisele tulevad ka Eesti Kunstiakadeemia keraamika, klaasi, ehte ja sepise eriala tudengite kavandatud toidunõud ja -tarvikud Fotografiska restoranile. Näituse esmaesitlus oli Veneetsia disainibiennaalil 11.—20.06.2021. Näituse kuraator ja visuaali autor on Ilona Gurjanova, näituse kujundas Leonardo Meigas.

#secondchance
#venicedesignbiennale
23.09.2021
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek 

Ka tänavuse festivali - mille põhifookuseks on tähelepanu juhtimine disaini üha sotsiaalsemale ning ühiskondlikumale rollile maailmas - näitustesse ja aruteludesse panustavad erinevad disaini- ja arhitektuurikoolid. Tartu Kunstikooli, Kõrgema Kunstikooli Pallas, Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti Kunstiakadeemia välja pandud tööd tegelevad kõik nutikate lahenduste leidmisega ajastul, mil probleeme tundub olevat rohkem kui ideid. Ent disainiharidus väidab vastupidist!


__________________________________

TARTU KUNSTIKOOL

Sel aastal 70. tegutsemisaastat tähistav Tartu Kunstikool on oma tegutsemisaja jooksul tõusnud silmapaistvaks ja arendavaks õpikeskkonnaks tulevastele disainivaldkonna tegijatele. Meie juurest väljuvad väärtusliku kutseharidusega noored, kes on oma disainioskustega valmis lahendama keerulisi küsimusi ja lihtsustama kriisiolukordi. Väljapanek hõlmab Tartu Kunstikooli 2020/21 õppeaasta silmapaistvaid disainitöid, mis on vaid killuke 70 aasta jooksul loodud teostest.

tartukunstikool.ee/
@tartukunstikool

__________________________________

KÕRGEM KUNSTIKOOL PALLAS

Disaineri töö eesmärk on leida parim lahendus probleemile. Kui maailma tabab kriis, siis see mobiliseerib nii disainerid kui disainiõppe. Kõrvaltvaatajale võib tunduda, et elu jääb seisma, kuid tegelikult tähendab see vaid pausi enne lahenduste leidmist ja rakendamist. Kriis võib olla disaineri inspiratsioon. Pallase selleaastane väljapanek tegeleb lahenduste leidmistega mitmele probleemile - seni kasutamata materjalid või materjalide raiskamine, oma juurte unustamine globaliseerumises ning ka Disainiöö kujundus, mis tänu tublile pallaslasele tänavu uue kuue sai. Lahenduste edukuse määrab muidugi kriisijärgne vaade.


pallasart.ee
@korgem_kunstikool_pallas

__________________________________

TALLINNA ÜLIKOOLI HAAPSALU KOLLEDŽ

Käsitöötehnoloogiate ja disaini õppekava rõhuasetus on inimkesksel, säästval disainil, mille lähtekohaks on kasutajate vajaduste mõistmine ja loov probleemilahendamine. Õppekava oluliseks osaks on tudengite ettevõtlikkusele suunamine ning ka uute tootekontseptsioonide loomisel hindame kõrgelt jätkusuutlikke, ringmajanduse põhimõtteid arvesse võtvaid lahendusi. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel ja tihedas koostöös sihtgrupiga. Siinne väljapanek tutvustab näiteid eriala kursuse- ja diplomitöödest.

tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain
@tehnoloogiadjadisain

__________________________________

TARTU ÜLIKOOLI VILJANDI KULTUURIAKADEEMIA

Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia erialad ühendavad endas väga hea käsitööoskuse, pärandi tundmise ja loomingulise mõtte. Meie tegevuse eesmärgiks on rakendada pärandis leiduvaid väärtuseid vastutustundlikul ja jätkusuutlikul viisil kaasaegse ühiskonna teenistusse. Ülikooli osana väärtustame uurimis- ning arendustööd. Rakenduskõrghariduse tasemel saab meie juures õppida rahvusliku tekstiili, metallitöö ja ehituse erialadel, magistritasemel kultuuripärandi loovat rakendust ja õpetamisoskusi.

kultuur.ut.ee/et
facebook.com/rahvuslik

__________________________________

EKA aksessuaaridisain - Traditsiooniliste nahakaunistustehnikate rakendamine alternatiivmaterjalidel

Disainimaailma tekib üha enam uusi materjale, kuna otsitakse jätkusuutlikke ja taimseid alternatiive. See tekitab probleeme disaineritele, kes kasutavad erinevaid nahakaunistustehnikaid. Oma magistritöös uuris Anari Västrik, kuidas uutel materjalidel tehnikaid säilitada, milliseid muudatusi vajab nende rakendamise protsess ning kuidas alternatiivid end naha ees õigustavad.


Töös pandi proovile materjalid, mis on uued või pole veel turule jõudnud, et näha, kuidas need tehnikate rakendamisel hakkama saavad. Töö võimalikult arusaadavalt esitlemiseks antakse ülevaade tehnikate kasutusest taimparknahal, millest need alguse on saanud. Materjalide proovile panekuks lõi Anari jalatsite seeria, kuna just nende loomeprotsess nõuab materjalilt enim. Anari pälvis töö eest parima aksessuaaridisaini tudengipreemia, tema juhendaja oli Marta Moorats. Töös kasutatud tehnikad: tempeltrükk, klišeetrükk, nahavool, marmoreerimine, kuldamine.


artun.ee/erialad/aksessuaar/
@eka_aksessuaar

__________________________________

EKA ehte- ja sepakunst - SÕLM

Kui sepised on olnud ajalooliselt linnapildi lahutamatu osa, siis moodsa profiiliga terasmaterjalid nõuavad arhitektuuriga suhtlemisel uut sõnavara. Kursusel SÕLM keskendume arhitektuuris igapäevastele, kuid sepale keeruka läbilõikega materjalidele, et pakkuda ehituskunstnikele uusi võimalusi hoonete loomisel ja tuua sepistamine linnapildi ja elukeskkonna kujundamisel taas aktiivsesse kasutusse. Iga loodud sõlm on oma funktsioonilt avatud võimalus, mis ootab rakendust nii piirde, mööblidetaili kui skulptuurina.

artun.ee/erialad/ehte-ja-sepakunst/
@eaajewelleryandblacksmithing

__________________________________

EKA uurimisprojekt „Sensoorne disain: aisting, liikumine, koosmõju”

Näitus „Sensoorne disain: aisting, liikumine, koosmõju” tutvustab EKA samanimelist loomepõhist uurimisprojekti. Näitus koondab teadurite, doktorantide ning magistrantide töid, mis tegelevad tekstiili-, rõiva- ning interaktsioonidisaini võimalike tulevike kompamisega. Näiteks muudavad teadmiste kogumise eesmärgil valminud prototüüpid selle kandja läbi helivõngete enesekindlamaks (koostöös TLU-ga), mõjutavad kandja arusaama tema enda kehast läbi liikumise, laiendavad empaatiaga suhestumist digitaalsetes suhtluskanalites ning väärtustavad parandamist ja paranemist.

EKA loomeuurimuslik grant „Sensoorne disain"

23.09.2021
Näitus „TULEVIKU TOONELA”

Valgusdisainerite algatusel valmiv Tuleviku Toonela annab mõtteid ja uide tuleviku surnuaia teemal. Milline võiks üks surnuaed tulevikus välja näha? Mis elemente seal kohtab, mis tehnoloogiaid see kätkeb, milliseid võimalusi pakub? Kas tuleviku surnuaiad on teistmoodi aiad? Mis disainielemendid võiksid tulevikus kalmistutel rakendust leida ja millised lilled seal saja aasta pärast võiks kasvada?


Külastajatel on võimalus ise ideekorjes osaleda ja oma unistus või ulmeline kalmistukirjeldus Ideekorje Urni visata ning tekitada ideid uue Tuleviku Toonela versiooni või edasiarenduse tarbeks.


Autorid: Andri Luup, Ilvar Piisk, Allan Lahi, Anne Türn, Toomas Täht, Anna Kristin McCarthy, Margus Kontus, jt.


Produtsent: Valgusfestival.
23.09.2021
Itaalia arhitektuuri ja TalTechi projektide näitus
Põhjala Viienda angaari hõivavad festivali ajal ühelt poolt Itaalia arhitektuuri ning TalTechi projektide plakatitega väljapanekud ja teiselt poolt Poznańi Ülikooli näitus „Sõnadest tegudeks”. Festivali raames toimuv Itaalia Disaini Päev leiab kolmapäeval 22. septembril niisamuti aset just Viiendas angaaris, kui koostöös TalTechiga viib vaatajas- ja kuulajaskonna tulevikudisaini ja linnakeskkonna kujundamise radadele Itaalia arhitekt ning Spatialconnection(s)-i asutaja ja disainidirektor Dario Donato. Saab näha ka teemakohast plakatinäitust ning lühifilme.

TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituudi üliõpilaste projektide seas on muuhulgas võimalik uudistada kosmosearhitektuuri vallas: täpsemalt inimasulate ehitamise võimalikkusest ning autonoomsete ehitusmeetodite olulisusest Marsil, millest räägib Anna Soltsi magistritöö (juhendaja Jaan Kuusemets).
23.09.2021
Lasteala SOS: Toruliinid
Lastealal „SOS: Toruliinid“ on võimalus avastada torudest konstruktsioonide mängupotentsiaali. Looklevad torud kutsuvad enda külge paelu siduma ja limbot mängima. Põrandat kattev lustakas paelte meri lisab ruumile vajaliku pehmuse. Lõpututes kogustes paelu saab omavahel kokku siduda, nii et kogu lasteala muutub üheks suureks ämblikuvõrguks. Siin saab üles-alla paelte vahelt läbi pugedes ennast oskuslikult ära peita ükskõik kui pikka kasvu „laps“.

Laupäeval, 25. septembril toimuvad lastealal terve päeva jooksul ka vahvad töötoad, mis sobivad vähemalt 5-aastastele lastele. Registreerimiseks kirjuta evaliisaky@gmail.com

#lasteala
#toruliiniid
23.09.2021
„Stalkeri“ pop-up muuseum Noblessneris
Jaanika Arumi „Echo vaikuses" on heliline ruumiinstallatsioon, mida saab vaadelda kui oodi hüljatud maastikele. Pop-up muuseumi püsikollektsioonis on operaatori ning režissööri Arvo Iho unikaalsed fotod ja film kultusteose „Stalker" võtteplatsidelt. Projekti „Tsoon" esitlusruumis on väljapanek plaanitava kunsti- ja ulmepargi kavanditest „Stalkeri" võttepaikades ja Ida-Virumaa postindustriaalsetel aladel, samuti läbilõige „Stalkeri" filmivõtete pärandi loost Eestis.

Raul Kurvitz, projekti kunstiline juht
Indrek Leht, produtsent

stalkerthemepark.ee
@stalkerthemepark
#stalkerthemepark
23.09.2021
Traadikunsti töötuba
Kunstigaraažis Kopli FOOR toimuvad Disainiöö raames traadikunsti töötoad. Töötoas osalejad loovad endale mälestuseks traadivoolimise tehnikas jalgratta. Meisterda jalgratas endale koju toredaks sisustuselemendiks või kingi mõnele heale sõbrale!

@koplifoor
@maalikas
23.09.2021
Proovisõit ja rattatuur Ampleri elektriratastega

Ampler Bikes teeb linnasõitudeks mõeldud kergeid elektrirattaid. Ampleriga sõitmine on lihtne – lihtsalt sõidad. Ei mingeid raskeid akusid, suuri ekraane ega muid segajaid. Kutsume sind osa võtma Ampleri linnatuuridest, neljapäeval ja reedel algusega kell 19.00. Kui sul juba on Ampleri ratas, siis võta see ühes või kui veel ei ole, siis saada meile e-mail ja anname sulle ratta omalt poolt. Tuur kestab umbes tund aega.


Ampler Bikes võitis 2020 EAS aasta disainirakendaja auhinna. Külasta meie showroomi, et meie elektriratastega lähmalt tutvuda ning proovisõitu teha!

amplerbikes.com
@amplerbikes
#amplerbikes 
23.09.2021
„Statement Shirt“ by Xenia Joost

Valgel särgil on olnud oluline ühiskondlik roll juba enam kui 200 aastat, esindades staatust, jõukust ja sotsiaalseid norme. Liikudes jõuka aristokraatia garderoobist bürootöötaja vormirõivaks, on see algselt meeste klassikaline riietusese muutunud nii feminismi manifestiks kui ka saanud ikoonilise staatuse normide muutuse märgistajana. 

Viktoriaansel ajastul said valge särgi kandmist endale lubada vaid kõrgklassi esindajad, laitmatult pestud valged kraed muutusid lausa klasside eristumise sümboliks. Olles endiselt väljapeetud mehe rõivastuse oluline element, muutus aga valge särgi sotsiaalne tähendus oluliselt peale I maailmasõda. Ühiskonna demokratiseerumisega muutus varasemalt range tärgeldatud särk vabamaks ning suurlinnastumisega kujunes ajas kontoritöötaja igapäevavormiks.

Näitlejannad Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Grace Kelly ja Katherine Hepburn tõstsid valge särg moeikooni staatusesse, esindades kinolinadel uut tüüpi modernse elustiiliga naist. Diane Keaton "Annie Hallis", Uma Thurman filmis "Pulp Fiction" ja Julia Roberts filmis "Pretty Woman" muutsid valge särgi trendika iseseisva naise sümboliks. Valge värv iseseisvalt, sümboliseerides uusi algusi, on aga olnud paljude naispoliitikute imidži osa.


***

Xenia Joosti TheStatementShirt* on sündinud valge särgi ideest. Särgist, mis märgistab ühiskonna norme, mis kannab endas kaasaegseid väärtushinnanguid, mis on välja kasvanud mineviku tõekspidamistest ja normidest. Disainer Xenia Joost rõhutab, et stiil ja riided, mida me kanname, väljendavad meie endi sisemist maailma, see on osa visuaalsest keelest, mis peegeldab meie väärtushinnanguid, mille kaudu me suhtleme ja suhestume välismaailmaga.  

Valge särk, nii ammuses minevikus kui ka täna, peidab endas miljoneid lugusid. Xenia Joosti särgi lugu räägib jätkusuutliku loomise ja jätkusuutliku tarbimise lähenemisviisist, mille kaudu taasavastada moele omane rõõmsameelsus ja positiivsus. Seda nii disaineritele kui ka kandjatele.

Mis on Sinu lugu rääkida? Mis on Sinu "statement"?


* Kõik särgid on valmistatud Eestis, särkides kasutatud puuvilla kasvatamist on rangelt kontrollitud läbi sertifitseerimise ning kogu tootmisahel on läbipaistev ja jälgitav.

Selle särgi kandmine on eetiline valik tegemata järeleandmisi stiilis ja kvaliteedis.

xeniajoost.com
23.09.2021
„Ühismälu valereaalsus”

“Ühismälu valereaalsus” on audiovisuaalne liitreaalsuse kunstiprojekt, mis on inspireeritud Mihály Csíkszentmihály aja tajumise teooriast.


See installatsioon on inspireeritud flow teooriast ja indiviidi kogetud aja mõistmisest. Ajast, mil mälestused toodavad automaatseid käitumismustreid. Kuidas need kogemused kipuvad korduma ja kuidas neid ära tunda individuaali teadliku elutsükli jooksul. Kas on olemas võimalus õppida nendest kordustest või kas nad on lihtsalt mänguväljak geneetilise mälu jaoks, mis eksisteerib väljaspool meie arusaamist ajast?


Kas meie emotsionaalsed reageeringud on päris või on need kõigest geneetilise- ning kultuurimälu kaja?


Ajatus on õndsuse seisund, mida me ei koge teadlikult, aga milles me oleme kõige õnnelikumad.

AR-visuaalikunstnik Taavi Varm
Helilooja Ville Hyvonen

varmstudio.com
#varmstudio
23.09.2021
Sõnadest tegudeks. Kõigile sõbraliku avaliku ruumi kiirjuhend
Eakate arv suureneb kogu maailmas ja kaasaegsed avalikud ruumid vajavad muutusi, et olla eakasõbralikud ja sobida kõigile. Mis oleks kui piirkonnad ja linnad teaksid, kuidas avalikku ruumi eakate inimeste vajadustele vastavalt ümber kujundada ja saaksid seeläbi kasu kogukondadest, kus elavad õnnelikumad, tervemad ja aktiivsemad eakad? Mis oleks kui neid teadmisi saaks vabalt jagada, et luua kestlikum, kaasavam ja ilusam Euroopa?

Näituse on kokku pannud Poolas asuva Poznańi Maaülikooli metsanduse ja puidutehnoloogia teaduskonna mööblidisaini osakond.

baltsenior.com
@baltsenior
#baltsenior
#madewithinterreg
23.09.2021
Thulema uus tootesari x prof Martin Pärn „Kontor ei ole enam kontor”

Disainiöö ajal on Thulema Salongis ainulaadne võimalus kuulata ja kaasa arutleda uue büroo alternatiivide üle koos professor Martin Pärnaga, sest teisipäeval, 21. septembril lahatakse teemat „Kontor ei ole enam kontor”. Pandeemilise pooleteist aastaga oleme kogenud, kuidas kontoritöö on muutunud asünkroonseks, toimudes distantsilt, kohast ja ajast sõltumata. Mida see uus olukord tähendab aga ettevõtetele nende töökeskkondade ümber kujundamisel, et seda uut tüüpi tööd toetada, on paljuski veel vastamata küsimus. — Disaini küsimus.


Samal ajal leiab Thulema Salongis aset Thulema uue tootesarja esmaesitlus! Thulema Salong on avatud kõigile heast disainist lugupidavatele huvilistele 20.09—24.09.2021 kell 10—18 / 21.09.21 kell 10—20 Pärnu mnt 158.

thulema.ee
@thulemafurniture
23.09.2021
Galeriipood Vanalinnas Estonian Design House+
Eesti Disainerite Liit on algatanud projekti „Fööniks“,  pakkumaks disaineritele platvormi koroonaaegsel perioodil oma loomingu tutvustamiseks. Tallinna vanalinnas, Suur-Karja 14, on 200 ruutmeetrit ja kaks korrust täidetud hoolikalt valitud moe- ja sisustusbrändidega Eestist. Kogu projekti märksõnadeks on aeglane mood ja jätkusuutlikkus.


"Kui kümmekond aastat tagasi loeti disainis kõige tähtsamaks vormiilu ja stiili ning trendidest kinnipidamist, siis täna on aina olulisemaks muutunud info protsessi enda ning materjalide päritolu kohta: kas on ka taaskasutatavad ja loodussõbralikud, missugused on sotsiaalsed näitajad tootmisprotsessis jne. Estonian Design House+ uue galeriipoe väljapanekus näeme palju taaskasutusprintsiipidest lähtuvaid tooteid, sealhulgas spordirõivaid ja pesu, mis on valmistatud kalavõrkude taastoodetud kiududest, hirvenaha jääkidest saapaid ja kotte, autokummidest tenniseid, teksaniidist kampsuneid, vildist sisustustooteid ning ka rõivaid, mille lähtematerjaliks on plastpudelid. Ei puudu ka istmed, mis on valmistatud kasutatud rulalaudadest,” rääkis Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu juht.

Estonian Design House+ värskelt avatud galeriipoes on oma loominguga väljas Eve Hanson, August, Piret Loog, Tanel Veenre, Virtuoza (Liisi Tui), Kelpman Textile, Cervo Volante, VARKKI, Süsimust, ALEXANDERLING, New Vintage by Kriss, 1. kiht, Reet Aus, KIRA Shoes, Karl Joonas Alamaa, Stella Soomlais, B’MOR studio, Tarmo Luisk, Toivo Raidmets, Raili Keiv jt.

Cervo Volante loominguga saab lähemalt tutvuda ka Disainiöö raames toimuval aeglasele moele pühendatud rõivamoeetendusel D_O_M. Disainiöö leiab aset 20.-26. septembrini Põhjala keskuses.

2010. aastal lõi Eesti Disainerite Liit brändi Eesti Disaini Maja / Estonian Design House, mis on mõeldud kodumaiste disainerite loomingu tutvustamiseks Eestis ja välismaal. Alates 2017. aastast on avatud Eesti disaini suurem väljapanek Solarise keskuses. Uus Estonian Design House+ projekt „Fööniks“ sai oma nime mütoloogilise linnu järgi, kes vanade kreeklaste uskumuse kohaselt mingi aja tagant sureb, süttides leegina põlema, ning seejärel sünnib kohe oma tuhast uuesti – nõnda võib öelda ka Eesti disainisektori kohta, mis koroonaperioodi on raskelt üle elanud ning nüüd taassündi näeb.


Uus galerii on alates 3. septembrist lahti E-R kell 11—19 ning L kell 11—17 Tallinna vanalinnas, Suur-Karja 14.

Estonian Design House+

fashion & home

www.facebook.com/estoniandesignhousePLUS

www.estoniandesignhouse.com



23.09.2021
Ringkäik näitusel „Klassikud. Ivo Lill”
Ivo Lill oli siinses klaasikunstis üks omanäolisemaid ja säravamaid autoreid. Tema mitmekülgse loomingu eripärasid avab ringkäigul näituse kaaskuraator Irene Lill, kes igapäevaselt töötab TalTechi ehitusjuhtimise professorina. Tema matemaatiliste teadmiste toel oli peamiselt külmtöötlustehnikas töötanud Ivo Lillel võimalik teostada mitmed oma keerulisemad monumentaalsed teosed.

Näituse koostamise aluseks on suures osas kunstniku perekonna mahukas kogu, mida täienavad muuseumi kollektsioonis olevad tööd ning arhiivimaterjalid. Näitusel on eksponeeritud ligi 150 teost, tegemist on Ivo Lille loomingu suurima ülevaatega.

#disainimuuseum
#ivolill
23.09.2021
ERKI Moeshow 2021 kollektsioonide näitus
ERKI Moeshow, 1982. aastast alguse saanud EKA (endine ERKI) tudengite hullumeelne üritus on tänaseks kasvanud üheks pööraseimaks ja menukaimaks moekunstisündmuseks Eestis. Tänavu toimus ERKI Moeshow Patarei Merekindluses 34. korda, kus igal disaineril oli võimalus näidata oma loomingut eraldi iseseisvates lavaruumides.

Aadressil Rotermanni 6 tulevad esitlusele kolmteist komplekti iga ERKI Moeshowle pääsenud disaineri kollektsioonist. Mõned kollektsioonid on inspiratsiooni saanud näiteks metsaraietest, migreenihoogudest, Muhu kohalikest elanikest, mänguväljakutest kui ka juustehaigustest.

artun.ee/erki-moeshow
@erkimoeshow
#erki #erkimoeshow #erkimoeshow2021
23.09.2021
Tallinn Design House teeb kummarduse Eesti disainiloomingule

TDH esitleb esmakordselt mastaapset Eesti disainiloomingu juuri tutvustavat foto- ja videoprojekti „Kummardus“, mis esitab jutustuse Eesti disainist, kus kohtuvad looming, loodus ja traditsioonid.

Viimase aasta jooksul on üle 50 Eesti disaineri looming viidud tähenduslikesse paikadesse üle Eesti ning üles pildistatud võttes arvesse aastaaegade mängulist vaheldumist.

Projekti loovjuht Piret Puppart tutvustab, kuidas Eesti silmapaistvate disainerite loome on põimunud inspiratsiooniga loodusest ja mõjutatud traditsioonide pikaaegsest säilimisest. Esmakordselt esitleme valminud fotosid ning videoid.

tallinndesignhouse.com
@tallinndesignhouse
@kummardus
#kummardus #eestidisain #estoniandesign
#tallinndesignhouse #tdhcollab #visitestonia

23.09.2021
Solarise Disainitänav

Solaris Keskus kutsub sind ka Disainiöö nädalal Solarise Disainitänavale tutvuma disainipoodides pakutavate innovaatiliste toodetega!

Kas teadsid, et TRIWA x Humanium kellad on valmistatud kokku kogutud illegaalsetest relvadest? Kellade müügist antakse 15% heategevuseks, et aidata konfliktsete piirkondade elu ning vähendada vägivalda. Pinqponq seljakotid on aga see-eest valmistatud tuhandetest plastikpudelitest. Birkenstocki sussid on 100% vegan. BestBrandsis on saadaval 100% looduslikust kautśukist valmistatud HUNTER kummikud. — Kõik see ja palju muud huvitavat ootab sind Solaris Keskuse Disainitänaval.

solaris.ee
@solariskeskus
#solariskeskus
#solarisondisain

24.09.2021

24.09.2021
Rahvusvaheline Näitus „SOS DESIGN"
XVI Disainiöö rahvusvaheline põhinäitus „SOS Design" esindab valikuliselt Global Design Graduate Show 2020 finalistide töid ning toimub koostöös maailma ainsa kõrgkooli lõpetajate digiplatvormiga ARTSTHREAD. Vaatamata lõpetajate jaoks raskele aastale on näitusele jõudnud suurepärased lahendused rohkem kui kümnest riigist maailmas valitseva kaose ohjeldamiseks. Need innovaatilised alternatiivid annavad aga samal ajal lootust meie loomemajanduse tuleviku suhtes. 

Vastutustundliku disaini näidete seas on linnade bioloogilise mitmekesisuse suurendamine läbi botaanika digitaal-arhitektuursesse tootmisse kaasamise; säästva veemajanduse lahendusi ning projekte katastroofiabi, pagulaste, eakate, vägivalla, põllumajanduse ja isegi pandeemia tingimuste sekselu kohta.

#sosdesign




24.09.2021
PechaKucha Night TALLINN
PechaKucha on 2003. aastal Tokios paikneva arhitektibüroo Klein&Dytham disainerite poolt välja mőeldud viis, kuidas ideid ja loomingut teistega jagada. Igal esinejal on vőimalik esitada oma idee 20 pildiga, igat pilti näitab arvuti 20 sekundit. Kokku kestab ettekanne 6 minutit ja 40 sekundit: taoline formaat tagab ettekannete värskuse. PechaKucha on muutunud globaalseks nähtuseks, toimudes regulaarselt üle 400 linnas.

PechaKucha Night Tallinn tänavune esindaja ning kontakt on Svetla Gocheva.

Esinevad:
Vira Takinada
Xenia Joost
Aarushi Kalra
Laura Mai
Hansel Tai
Beata Fabisiak
Kairi Getman



 
#pechakuchanights
#pechakuchatallinn

https://pechakuchatallinn.ee/

24.09.2021
Rahvusvaheline kujundusgraafika näitus „ABSURD"

Näitus „ABSURD” valmis iga-aastase graafilisele disainile pühendatud üritustesarja jaoks. Haapsalu Graafilise Disaini Festivali 2021 traditsioonilisele konkursile laekus kokku 446 teost 234 autorilt üle maailma. Eriala professionaalidest koosnev žürii valis läbi tiheda sõela 85 finaalteost. Väljapanekus lahatakse absurditeemat lähtudes autorite personaalsetest vaadetest ja kujunduslikest tõekspidamistest väga laial skaalal, alates süütutest veiderdustest kuni teravate poliitkommentaarideni.


HGDF 2021 näitusi toetavad Eesti Kultuurkapital, Haapsalu linn, Eesti Kujundusgraafikute Liit.


ekgl.ee
24.09.2021
Emerante x Eve Hansoni 2021 sügiskollektsiooni avalik pildistamine

Emerante mööblisalongis toimub kahe Kuldnõela ja Hõbenõelaga tunnustatud moedisainer Eve Hansoni uue sügiskollektsiooni avalik pildistamine. Osalejatel on võimalik kaasa elada professionaalsete moefotode valmimisele ja ühtlasi tutvuda Eve uusimate mudelitega - sel päeval on salong külastajatele avatud kella 10—22. Pärast kollektsiooni pildistamist on võimalik Eve loomingut lähemalt uurida, selga proovida ja selles ka fotograafile poseerida.


NB!
Personaalse poseerimise võimalus on piiratud ja vajalik eelnev registreerimine.

emerante.ee
evehanson.com
@emerantesisustus
@evehansondesign
24.09.2021
Jätkusuutliku Eesti disaini näitus „Second Chance"
Kõik uus on hästi unustatud vana! Näitus „Second Chance” („Teine võimalus") demonstreerib, kuidas ringlusesse võtmisega muudetakse kasutatud esemed uuteks atraktiivseteks toodeteks, mis aitavad säästa piiratud ressursse ja kaitsta keskkonda: nii leiategi siit Toyota autoklaasist ehteid; vasksentidest kõrvarõngaid; Nõukogude lastetekkidest värvilisi mantleid või südamekujulisi prosse Nõukogude emailpottidest; teksade taaskasutuslõngast kampsuneid; mantleid, mis valmistatud sõjaväe telkidest; ruladest ja plastpudelitest istmeid; vanadest nahktagidest kotte jpm. Eesti kuulub nende riikide hulka, kes tegeles Nõukogude okupatsiooni ajal tõhusalt taaskasutusega.

Näitusel saab näha disainlahendusi sellistelt tuntud Eesti disaineritelt nagu Marit Ilison, Reet Aus, Kairi Lentsius, Angela Orgusaar, Urmas Lüüs, Sille Luiga, Kalli Sein, Raili Keiv, Margot Vaaderpass, Tarmo Luisk, Elmet Treier, SEOS, Igor Volkov, Eva-Karlotta Tatar, Leonardo Meigas, Anne Türn ja Laura Saks. Esitlemisele tulevad ka Eesti Kunstiakadeemia keraamika, klaasi, ehte ja sepise eriala tudengite kavandatud toidunõud ja -tarvikud Fotografiska restoranile. Näituse esmaesitlus oli Veneetsia disainibiennaalil 11.—20.06.2021. Näituse kuraator ja visuaali autor on Ilona Gurjanova, näituse kujundas Leonardo Meigas.

#secondchance
#venicedesignbiennale
24.09.2021
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek 

Ka tänavuse festivali - mille põhifookuseks on tähelepanu juhtimine disaini üha sotsiaalsemale ning ühiskondlikumale rollile maailmas - näitustesse ja aruteludesse panustavad erinevad disaini- ja arhitektuurikoolid. Tartu Kunstikooli, Kõrgema Kunstikooli Pallas, Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti Kunstiakadeemia välja pandud tööd tegelevad kõik nutikate lahenduste leidmisega ajastul, mil probleeme tundub olevat rohkem kui ideid. Ent disainiharidus väidab vastupidist!


__________________________________

TARTU KUNSTIKOOL

Sel aastal 70. tegutsemisaastat tähistav Tartu Kunstikool on oma tegutsemisaja jooksul tõusnud silmapaistvaks ja arendavaks õpikeskkonnaks tulevastele disainivaldkonna tegijatele. Meie juurest väljuvad väärtusliku kutseharidusega noored, kes on oma disainioskustega valmis lahendama keerulisi küsimusi ja lihtsustama kriisiolukordi. Väljapanek hõlmab Tartu Kunstikooli 2020/21 õppeaasta silmapaistvaid disainitöid, mis on vaid killuke 70 aasta jooksul loodud teostest.

tartukunstikool.ee/
@tartukunstikool

__________________________________

KÕRGEM KUNSTIKOOL PALLAS

Disaineri töö eesmärk on leida parim lahendus probleemile. Kui maailma tabab kriis, siis see mobiliseerib nii disainerid kui disainiõppe. Kõrvaltvaatajale võib tunduda, et elu jääb seisma, kuid tegelikult tähendab see vaid pausi enne lahenduste leidmist ja rakendamist. Kriis võib olla disaineri inspiratsioon. Pallase selleaastane väljapanek tegeleb lahenduste leidmistega mitmele probleemile - seni kasutamata materjalid või materjalide raiskamine, oma juurte unustamine globaliseerumises ning ka Disainiöö kujundus, mis tänu tublile pallaslasele tänavu uue kuue sai. Lahenduste edukuse määrab muidugi kriisijärgne vaade.


pallasart.ee
@korgem_kunstikool_pallas

__________________________________

TALLINNA ÜLIKOOLI HAAPSALU KOLLEDŽ

Käsitöötehnoloogiate ja disaini õppekava rõhuasetus on inimkesksel, säästval disainil, mille lähtekohaks on kasutajate vajaduste mõistmine ja loov probleemilahendamine. Õppekava oluliseks osaks on tudengite ettevõtlikkusele suunamine ning ka uute tootekontseptsioonide loomisel hindame kõrgelt jätkusuutlikke, ringmajanduse põhimõtteid arvesse võtvaid lahendusi. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel ja tihedas koostöös sihtgrupiga. Siinne väljapanek tutvustab näiteid eriala kursuse- ja diplomitöödest.

tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain
@tehnoloogiadjadisain

__________________________________

TARTU ÜLIKOOLI VILJANDI KULTUURIAKADEEMIA

Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia erialad ühendavad endas väga hea käsitööoskuse, pärandi tundmise ja loomingulise mõtte. Meie tegevuse eesmärgiks on rakendada pärandis leiduvaid väärtuseid vastutustundlikul ja jätkusuutlikul viisil kaasaegse ühiskonna teenistusse. Ülikooli osana väärtustame uurimis- ning arendustööd. Rakenduskõrghariduse tasemel saab meie juures õppida rahvusliku tekstiili, metallitöö ja ehituse erialadel, magistritasemel kultuuripärandi loovat rakendust ja õpetamisoskusi.

kultuur.ut.ee/et
facebook.com/rahvuslik

__________________________________

EKA aksessuaaridisain - Traditsiooniliste nahakaunistustehnikate rakendamine alternatiivmaterjalidel

Disainimaailma tekib üha enam uusi materjale, kuna otsitakse jätkusuutlikke ja taimseid alternatiive. See tekitab probleeme disaineritele, kes kasutavad erinevaid nahakaunistustehnikaid. Oma magistritöös uuris Anari Västrik, kuidas uutel materjalidel tehnikaid säilitada, milliseid muudatusi vajab nende rakendamise protsess ning kuidas alternatiivid end naha ees õigustavad.


Töös pandi proovile materjalid, mis on uued või pole veel turule jõudnud, et näha, kuidas need tehnikate rakendamisel hakkama saavad. Töö võimalikult arusaadavalt esitlemiseks antakse ülevaade tehnikate kasutusest taimparknahal, millest need alguse on saanud. Materjalide proovile panekuks lõi Anari jalatsite seeria, kuna just nende loomeprotsess nõuab materjalilt enim. Anari pälvis töö eest parima aksessuaaridisaini tudengipreemia, tema juhendaja oli Marta Moorats. Töös kasutatud tehnikad: tempeltrükk, klišeetrükk, nahavool, marmoreerimine, kuldamine.


artun.ee/erialad/aksessuaar/
@eka_aksessuaar

__________________________________

EKA ehte- ja sepakunst - SÕLM

Kui sepised on olnud ajalooliselt linnapildi lahutamatu osa, siis moodsa profiiliga terasmaterjalid nõuavad arhitektuuriga suhtlemisel uut sõnavara. Kursusel SÕLM keskendume arhitektuuris igapäevastele, kuid sepale keeruka läbilõikega materjalidele, et pakkuda ehituskunstnikele uusi võimalusi hoonete loomisel ja tuua sepistamine linnapildi ja elukeskkonna kujundamisel taas aktiivsesse kasutusse. Iga loodud sõlm on oma funktsioonilt avatud võimalus, mis ootab rakendust nii piirde, mööblidetaili kui skulptuurina.

artun.ee/erialad/ehte-ja-sepakunst/
@eaajewelleryandblacksmithing

__________________________________

EKA uurimisprojekt „Sensoorne disain: aisting, liikumine, koosmõju”

Näitus „Sensoorne disain: aisting, liikumine, koosmõju” tutvustab EKA samanimelist loomepõhist uurimisprojekti. Näitus koondab teadurite, doktorantide ning magistrantide töid, mis tegelevad tekstiili-, rõiva- ning interaktsioonidisaini võimalike tulevike kompamisega. Näiteks muudavad teadmiste kogumise eesmärgil valminud prototüüpid selle kandja läbi helivõngete enesekindlamaks (koostöös TLU-ga), mõjutavad kandja arusaama tema enda kehast läbi liikumise, laiendavad empaatiaga suhestumist digitaalsetes suhtluskanalites ning väärtustavad parandamist ja paranemist.

EKA loomeuurimuslik grant „Sensoorne disain"

24.09.2021
Näitus „TULEVIKU TOONELA”

Valgusdisainerite algatusel valmiv Tuleviku Toonela annab mõtteid ja uide tuleviku surnuaia teemal. Milline võiks üks surnuaed tulevikus välja näha? Mis elemente seal kohtab, mis tehnoloogiaid see kätkeb, milliseid võimalusi pakub? Kas tuleviku surnuaiad on teistmoodi aiad? Mis disainielemendid võiksid tulevikus kalmistutel rakendust leida ja millised lilled seal saja aasta pärast võiks kasvada?


Külastajatel on võimalus ise ideekorjes osaleda ja oma unistus või ulmeline kalmistukirjeldus Ideekorje Urni visata ning tekitada ideid uue Tuleviku Toonela versiooni või edasiarenduse tarbeks.


Autorid: Andri Luup, Ilvar Piisk, Allan Lahi, Anne Türn, Toomas Täht, Anna Kristin McCarthy, Margus Kontus, jt.


Produtsent: Valgusfestival.
24.09.2021
Itaalia arhitektuuri ja TalTechi projektide näitus
Põhjala Viienda angaari hõivavad festivali ajal ühelt poolt Itaalia arhitektuuri ning TalTechi projektide plakatitega väljapanekud ja teiselt poolt Poznańi Ülikooli näitus „Sõnadest tegudeks”. Festivali raames toimuv Itaalia Disaini Päev leiab kolmapäeval 22. septembril niisamuti aset just Viiendas angaaris, kui koostöös TalTechiga viib vaatajas- ja kuulajaskonna tulevikudisaini ja linnakeskkonna kujundamise radadele Itaalia arhitekt ning Spatialconnection(s)-i asutaja ja disainidirektor Dario Donato. Saab näha ka teemakohast plakatinäitust ning lühifilme.

TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituudi üliõpilaste projektide seas on muuhulgas võimalik uudistada kosmosearhitektuuri vallas: täpsemalt inimasulate ehitamise võimalikkusest ning autonoomsete ehitusmeetodite olulisusest Marsil, millest räägib Anna Soltsi magistritöö (juhendaja Jaan Kuusemets).
24.09.2021
Lasteala SOS: Toruliinid
Lastealal „SOS: Toruliinid“ on võimalus avastada torudest konstruktsioonide mängupotentsiaali. Looklevad torud kutsuvad enda külge paelu siduma ja limbot mängima. Põrandat kattev lustakas paelte meri lisab ruumile vajaliku pehmuse. Lõpututes kogustes paelu saab omavahel kokku siduda, nii et kogu lasteala muutub üheks suureks ämblikuvõrguks. Siin saab üles-alla paelte vahelt läbi pugedes ennast oskuslikult ära peita ükskõik kui pikka kasvu „laps“.

Laupäeval, 25. septembril toimuvad lastealal terve päeva jooksul ka vahvad töötoad, mis sobivad vähemalt 5-aastastele lastele. Registreerimiseks kirjuta evaliisaky@gmail.com

#lasteala
#toruliiniid
24.09.2021
„Stalkeri“ pop-up muuseum Noblessneris
Jaanika Arumi „Echo vaikuses" on heliline ruumiinstallatsioon, mida saab vaadelda kui oodi hüljatud maastikele. Pop-up muuseumi püsikollektsioonis on operaatori ning režissööri Arvo Iho unikaalsed fotod ja film kultusteose „Stalker" võtteplatsidelt. Projekti „Tsoon" esitlusruumis on väljapanek plaanitava kunsti- ja ulmepargi kavanditest „Stalkeri" võttepaikades ja Ida-Virumaa postindustriaalsetel aladel, samuti läbilõige „Stalkeri" filmivõtete pärandi loost Eestis.

Raul Kurvitz, projekti kunstiline juht
Indrek Leht, produtsent

stalkerthemepark.ee
@stalkerthemepark
#stalkerthemepark
24.09.2021
Traadikunsti töötuba
Kunstigaraažis Kopli FOOR toimuvad Disainiöö raames traadikunsti töötoad. Töötoas osalejad loovad endale mälestuseks traadivoolimise tehnikas jalgratta. Meisterda jalgratas endale koju toredaks sisustuselemendiks või kingi mõnele heale sõbrale!

@koplifoor
@maalikas
24.09.2021
Tarmo Luisk „Vähem on vähem" kunstnikuvestlus
Tarmo Luisu uus näitus on kantud ületarbimise, majanduskasvu ja rohepöörde vastuoludest. Manifesteerimise asemel kõneleb ta siiski esemete kaudu, millesse on märksõnadena koondunud lihtsus, polüfunktsionaalsus, emotsionaalsus ja sõltumatus.

Luisule omased industriaalse puudutusega esemed on oma modulaarsuses universaalsele ratsionaalsusele allutatud, viidates samas teravmeelselt ka minevikule. Eksponeeritud esemed on sündinud paari viimase aasta jooksul ja eksponeeritud esmakordselt.

24.09.2021
Proovisõit ja rattatuur Ampleri elektriratastega

Ampler Bikes teeb linnasõitudeks mõeldud kergeid elektrirattaid. Ampleriga sõitmine on lihtne – lihtsalt sõidad. Ei mingeid raskeid akusid, suuri ekraane ega muid segajaid. Kutsume sind osa võtma Ampleri linnatuuridest, neljapäeval ja reedel algusega kell 19.00. Kui sul juba on Ampleri ratas, siis võta see ühes või kui veel ei ole, siis saada meile e-mail ja anname sulle ratta omalt poolt. Tuur kestab umbes tund aega.


Ampler Bikes võitis 2020 EAS aasta disainirakendaja auhinna. Külasta meie showroomi, et meie elektriratastega lähmalt tutvuda ning proovisõitu teha!

amplerbikes.com
@amplerbikes
#amplerbikes 
24.09.2021
Ehtekunsti näitused ja vestlusõhtud A-Galeriis

A-Galerii on Eesti autoriehete kodugalerii ja unikaalne kohtumispaik, kus saab tutvuda üle saja erineva autori loominguga. A-Galeriis avaneb Eesti ehtekunsti lugu läbi erinevate generatsioonide, vormide ja ideede. Iga käsitööna valminud ehe on kordumatu ning kannab endas autorile ainuomast käekirja ja kontseptsiooni, mida on teostatud meisterliku tehnikaga. Ehtepoe ja näitusepinnana esindab A-Galerii Eesti professionaalsete ehtekunstnike erinevaid põlvkondasid.


20.09 18.00 Vestlusring teemal „Taas uus ja taaskasutus ehtes", osalejad Sille Luiga, Andrei Balašov, Urmas Lüüs ja Kaia Ansip.


22.09 17.30 Liina Lelovi ja Valdek Lauri loeng teemal „Poliitilisus ehtes”.


24.09 17.00 Tuur A-Galeriis ja näitustel Andrei Balašov „Soe suvi" ja „Treasures from the sea", läbi viivad Katarina Kotselainen ja Helle Ly Tomberg.


25.09 15.00
Marita Lumi kannelseeliku kontsert.

agalerii.ee
@a.galerii
#agalerii #taaskasutus
24.09.2021
„Statement Shirt“ by Xenia Joost

Valgel särgil on olnud oluline ühiskondlik roll juba enam kui 200 aastat, esindades staatust, jõukust ja sotsiaalseid norme. Liikudes jõuka aristokraatia garderoobist bürootöötaja vormirõivaks, on see algselt meeste klassikaline riietusese muutunud nii feminismi manifestiks kui ka saanud ikoonilise staatuse normide muutuse märgistajana. 

Viktoriaansel ajastul said valge särgi kandmist endale lubada vaid kõrgklassi esindajad, laitmatult pestud valged kraed muutusid lausa klasside eristumise sümboliks. Olles endiselt väljapeetud mehe rõivastuse oluline element, muutus aga valge särgi sotsiaalne tähendus oluliselt peale I maailmasõda. Ühiskonna demokratiseerumisega muutus varasemalt range tärgeldatud särk vabamaks ning suurlinnastumisega kujunes ajas kontoritöötaja igapäevavormiks.

Näitlejannad Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Grace Kelly ja Katherine Hepburn tõstsid valge särg moeikooni staatusesse, esindades kinolinadel uut tüüpi modernse elustiiliga naist. Diane Keaton "Annie Hallis", Uma Thurman filmis "Pulp Fiction" ja Julia Roberts filmis "Pretty Woman" muutsid valge särgi trendika iseseisva naise sümboliks. Valge värv iseseisvalt, sümboliseerides uusi algusi, on aga olnud paljude naispoliitikute imidži osa.


***

Xenia Joosti TheStatementShirt* on sündinud valge särgi ideest. Särgist, mis märgistab ühiskonna norme, mis kannab endas kaasaegseid väärtushinnanguid, mis on välja kasvanud mineviku tõekspidamistest ja normidest. Disainer Xenia Joost rõhutab, et stiil ja riided, mida me kanname, väljendavad meie endi sisemist maailma, see on osa visuaalsest keelest, mis peegeldab meie väärtushinnanguid, mille kaudu me suhtleme ja suhestume välismaailmaga.  

Valge särk, nii ammuses minevikus kui ka täna, peidab endas miljoneid lugusid. Xenia Joosti särgi lugu räägib jätkusuutliku loomise ja jätkusuutliku tarbimise lähenemisviisist, mille kaudu taasavastada moele omane rõõmsameelsus ja positiivsus. Seda nii disaineritele kui ka kandjatele.

Mis on Sinu lugu rääkida? Mis on Sinu "statement"?


* Kõik särgid on valmistatud Eestis, särkides kasutatud puuvilla kasvatamist on rangelt kontrollitud läbi sertifitseerimise ning kogu tootmisahel on läbipaistev ja jälgitav.

Selle särgi kandmine on eetiline valik tegemata järeleandmisi stiilis ja kvaliteedis.

xeniajoost.com
24.09.2021
„Ühismälu valereaalsus”

“Ühismälu valereaalsus” on audiovisuaalne liitreaalsuse kunstiprojekt, mis on inspireeritud Mihály Csíkszentmihály aja tajumise teooriast.


See installatsioon on inspireeritud flow teooriast ja indiviidi kogetud aja mõistmisest. Ajast, mil mälestused toodavad automaatseid käitumismustreid. Kuidas need kogemused kipuvad korduma ja kuidas neid ära tunda individuaali teadliku elutsükli jooksul. Kas on olemas võimalus õppida nendest kordustest või kas nad on lihtsalt mänguväljak geneetilise mälu jaoks, mis eksisteerib väljaspool meie arusaamist ajast?


Kas meie emotsionaalsed reageeringud on päris või on need kõigest geneetilise- ning kultuurimälu kaja?


Ajatus on õndsuse seisund, mida me ei koge teadlikult, aga milles me oleme kõige õnnelikumad.

AR-visuaalikunstnik Taavi Varm
Helilooja Ville Hyvonen

varmstudio.com
#varmstudio
24.09.2021
Sõnadest tegudeks. Kõigile sõbraliku avaliku ruumi kiirjuhend
Eakate arv suureneb kogu maailmas ja kaasaegsed avalikud ruumid vajavad muutusi, et olla eakasõbralikud ja sobida kõigile. Mis oleks kui piirkonnad ja linnad teaksid, kuidas avalikku ruumi eakate inimeste vajadustele vastavalt ümber kujundada ja saaksid seeläbi kasu kogukondadest, kus elavad õnnelikumad, tervemad ja aktiivsemad eakad? Mis oleks kui neid teadmisi saaks vabalt jagada, et luua kestlikum, kaasavam ja ilusam Euroopa?

Näituse on kokku pannud Poolas asuva Poznańi Maaülikooli metsanduse ja puidutehnoloogia teaduskonna mööblidisaini osakond.

baltsenior.com
@baltsenior
#baltsenior
#madewithinterreg
24.09.2021
Thulema uus tootesari x prof Martin Pärn „Kontor ei ole enam kontor”

Disainiöö ajal on Thulema Salongis ainulaadne võimalus kuulata ja kaasa arutleda uue büroo alternatiivide üle koos professor Martin Pärnaga, sest teisipäeval, 21. septembril lahatakse teemat „Kontor ei ole enam kontor”. Pandeemilise pooleteist aastaga oleme kogenud, kuidas kontoritöö on muutunud asünkroonseks, toimudes distantsilt, kohast ja ajast sõltumata. Mida see uus olukord tähendab aga ettevõtetele nende töökeskkondade ümber kujundamisel, et seda uut tüüpi tööd toetada, on paljuski veel vastamata küsimus. — Disaini küsimus.


Samal ajal leiab Thulema Salongis aset Thulema uue tootesarja esmaesitlus! Thulema Salong on avatud kõigile heast disainist lugupidavatele huvilistele 20.09—24.09.2021 kell 10—18 / 21.09.21 kell 10—20 Pärnu mnt 158.

thulema.ee
@thulemafurniture
24.09.2021
Galeriipood Vanalinnas Estonian Design House+
Eesti Disainerite Liit on algatanud projekti „Fööniks“,  pakkumaks disaineritele platvormi koroonaaegsel perioodil oma loomingu tutvustamiseks. Tallinna vanalinnas, Suur-Karja 14, on 200 ruutmeetrit ja kaks korrust täidetud hoolikalt valitud moe- ja sisustusbrändidega Eestist. Kogu projekti märksõnadeks on aeglane mood ja jätkusuutlikkus.


"Kui kümmekond aastat tagasi loeti disainis kõige tähtsamaks vormiilu ja stiili ning trendidest kinnipidamist, siis täna on aina olulisemaks muutunud info protsessi enda ning materjalide päritolu kohta: kas on ka taaskasutatavad ja loodussõbralikud, missugused on sotsiaalsed näitajad tootmisprotsessis jne. Estonian Design House+ uue galeriipoe väljapanekus näeme palju taaskasutusprintsiipidest lähtuvaid tooteid, sealhulgas spordirõivaid ja pesu, mis on valmistatud kalavõrkude taastoodetud kiududest, hirvenaha jääkidest saapaid ja kotte, autokummidest tenniseid, teksaniidist kampsuneid, vildist sisustustooteid ning ka rõivaid, mille lähtematerjaliks on plastpudelid. Ei puudu ka istmed, mis on valmistatud kasutatud rulalaudadest,” rääkis Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu juht.

Estonian Design House+ värskelt avatud galeriipoes on oma loominguga väljas Eve Hanson, August, Piret Loog, Tanel Veenre, Virtuoza (Liisi Tui), Kelpman Textile, Cervo Volante, VARKKI, Süsimust, ALEXANDERLING, New Vintage by Kriss, 1. kiht, Reet Aus, KIRA Shoes, Karl Joonas Alamaa, Stella Soomlais, B’MOR studio, Tarmo Luisk, Toivo Raidmets, Raili Keiv jt.

Cervo Volante loominguga saab lähemalt tutvuda ka Disainiöö raames toimuval aeglasele moele pühendatud rõivamoeetendusel D_O_M. Disainiöö leiab aset 20.-26. septembrini Põhjala keskuses.

2010. aastal lõi Eesti Disainerite Liit brändi Eesti Disaini Maja / Estonian Design House, mis on mõeldud kodumaiste disainerite loomingu tutvustamiseks Eestis ja välismaal. Alates 2017. aastast on avatud Eesti disaini suurem väljapanek Solarise keskuses. Uus Estonian Design House+ projekt „Fööniks“ sai oma nime mütoloogilise linnu järgi, kes vanade kreeklaste uskumuse kohaselt mingi aja tagant sureb, süttides leegina põlema, ning seejärel sünnib kohe oma tuhast uuesti – nõnda võib öelda ka Eesti disainisektori kohta, mis koroonaperioodi on raskelt üle elanud ning nüüd taassündi näeb.


Uus galerii on alates 3. septembrist lahti E-R kell 11—19 ning L kell 11—17 Tallinna vanalinnas, Suur-Karja 14.

Estonian Design House+

fashion & home

www.facebook.com/estoniandesignhousePLUS

www.estoniandesignhouse.com



24.09.2021
ERKI Moeshow 2021 kollektsioonide näitus
ERKI Moeshow, 1982. aastast alguse saanud EKA (endine ERKI) tudengite hullumeelne üritus on tänaseks kasvanud üheks pööraseimaks ja menukaimaks moekunstisündmuseks Eestis. Tänavu toimus ERKI Moeshow Patarei Merekindluses 34. korda, kus igal disaineril oli võimalus näidata oma loomingut eraldi iseseisvates lavaruumides.

Aadressil Rotermanni 6 tulevad esitlusele kolmteist komplekti iga ERKI Moeshowle pääsenud disaineri kollektsioonist. Mõned kollektsioonid on inspiratsiooni saanud näiteks metsaraietest, migreenihoogudest, Muhu kohalikest elanikest, mänguväljakutest kui ka juustehaigustest.

artun.ee/erki-moeshow
@erkimoeshow
#erki #erkimoeshow #erkimoeshow2021
24.09.2021
Solarise Disainitänav

Solaris Keskus kutsub sind ka Disainiöö nädalal Solarise Disainitänavale tutvuma disainipoodides pakutavate innovaatiliste toodetega!

Kas teadsid, et TRIWA x Humanium kellad on valmistatud kokku kogutud illegaalsetest relvadest? Kellade müügist antakse 15% heategevuseks, et aidata konfliktsete piirkondade elu ning vähendada vägivalda. Pinqponq seljakotid on aga see-eest valmistatud tuhandetest plastikpudelitest. Birkenstocki sussid on 100% vegan. BestBrandsis on saadaval 100% looduslikust kautśukist valmistatud HUNTER kummikud. — Kõik see ja palju muud huvitavat ootab sind Solaris Keskuse Disainitänaval.

solaris.ee
@solariskeskus
#solariskeskus
#solarisondisain
24.09.2021
„Kõik kindel pudenemas õhuks”
Virtuaalsete kehade poleeritud kiirusel näib kõik kindel pudenemas õhuks. Kujutledes Xenon tulede valgusvihku modelleerimas meie ihade piirialasid. Kriibitud metalne kere kui jälg geomeetrilise vandalismi aktist. Tahavaatepeeglist kummastumas meile kõik, mis oli ja kõik, mis oleks võinud olla. Kolme kunstniku ühisnäituse lähtepunktiks on territoriaalsusest ja ühiskondlikest piirangutest peegelduvate kohatundlike küsimuste sidumine materjalipõhise lähenemisega. Näitus jääb avatuks 8. oktoobrini.

25.09.2021

25.09.2021
Rahvusvaheline Näitus „SOS DESIGN"
XVI Disainiöö rahvusvaheline põhinäitus „SOS Design" esindab valikuliselt Global Design Graduate Show 2020 finalistide töid ning toimub koostöös maailma ainsa kõrgkooli lõpetajate digiplatvormiga ARTSTHREAD. Vaatamata lõpetajate jaoks raskele aastale on näitusele jõudnud suurepärased lahendused rohkem kui kümnest riigist maailmas valitseva kaose ohjeldamiseks. Need innovaatilised alternatiivid annavad aga samal ajal lootust meie loomemajanduse tuleviku suhtes. 

Vastutustundliku disaini näidete seas on linnade bioloogilise mitmekesisuse suurendamine läbi botaanika digitaal-arhitektuursesse tootmisse kaasamise; säästva veemajanduse lahendusi ning projekte katastroofiabi, pagulaste, eakate, vägivalla, põllumajanduse ja isegi pandeemia tingimuste sekselu kohta.

#sosdesign




25.09.2021
Rahvusvaheline kujundusgraafika näitus „ABSURD"

Näitus „ABSURD” valmis iga-aastase graafilisele disainile pühendatud üritustesarja jaoks. Haapsalu Graafilise Disaini Festivali 2021 traditsioonilisele konkursile laekus kokku 446 teost 234 autorilt üle maailma. Eriala professionaalidest koosnev žürii valis läbi tiheda sõela 85 finaalteost. Väljapanekus lahatakse absurditeemat lähtudes autorite personaalsetest vaadetest ja kujunduslikest tõekspidamistest väga laial skaalal, alates süütutest veiderdustest kuni teravate poliitkommentaarideni.


HGDF 2021 näitusi toetavad Eesti Kultuurkapital, Haapsalu linn, Eesti Kujundusgraafikute Liit.


ekgl.ee
25.09.2021
Disainitänav

Ka sel sügisel avatakse festivalinädalavahetusel Disainitänav, millel liiklemiseks pole juhiluba tarvis ning jalakäijaruumi jagub kõigile. Kulge rahulikult keset head disaini, sest oma aadress on nii parimal moe-, aksessuaari-, toote- kui ka sisustusdisainil.

Põhjala tehases on end kaheks päevaks sisse seadnud üle 100 disaineri ja disainibrändi meilt ja mujalt. Lisaks silmailule on Disainitänav hea võimalus tutvuda inimeste ja lugudega nende toodete taga ning soetada parimat disaini eriti heade hindadega nii endale kui ka lähedastele.




Lisainfo: krista@disainioo.ee







25.09.2021
Jätkusuutliku Eesti disaini näitus „Second Chance"
Kõik uus on hästi unustatud vana! Näitus „Second Chance” („Teine võimalus") demonstreerib, kuidas ringlusesse võtmisega muudetakse kasutatud esemed uuteks atraktiivseteks toodeteks, mis aitavad säästa piiratud ressursse ja kaitsta keskkonda: nii leiategi siit Toyota autoklaasist ehteid; vasksentidest kõrvarõngaid; Nõukogude lastetekkidest värvilisi mantleid või südamekujulisi prosse Nõukogude emailpottidest; teksade taaskasutuslõngast kampsuneid; mantleid, mis valmistatud sõjaväe telkidest; ruladest ja plastpudelitest istmeid; vanadest nahktagidest kotte jpm. Eesti kuulub nende riikide hulka, kes tegeles Nõukogude okupatsiooni ajal tõhusalt taaskasutusega.

Näitusel saab näha disainlahendusi sellistelt tuntud Eesti disaineritelt nagu Marit Ilison, Reet Aus, Kairi Lentsius, Angela Orgusaar, Urmas Lüüs, Sille Luiga, Kalli Sein, Raili Keiv, Margot Vaaderpass, Tarmo Luisk, Elmet Treier, SEOS, Igor Volkov, Eva-Karlotta Tatar, Leonardo Meigas, Anne Türn ja Laura Saks. Esitlemisele tulevad ka Eesti Kunstiakadeemia keraamika, klaasi, ehte ja sepise eriala tudengite kavandatud toidunõud ja -tarvikud Fotografiska restoranile. Näituse esmaesitlus oli Veneetsia disainibiennaalil 11.—20.06.2021. Näituse kuraator ja visuaali autor on Ilona Gurjanova, näituse kujundas Leonardo Meigas.

#secondchance
#venicedesignbiennale
25.09.2021
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek 

Ka tänavuse festivali - mille põhifookuseks on tähelepanu juhtimine disaini üha sotsiaalsemale ning ühiskondlikumale rollile maailmas - näitustesse ja aruteludesse panustavad erinevad disaini- ja arhitektuurikoolid. Tartu Kunstikooli, Kõrgema Kunstikooli Pallas, Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti Kunstiakadeemia välja pandud tööd tegelevad kõik nutikate lahenduste leidmisega ajastul, mil probleeme tundub olevat rohkem kui ideid. Ent disainiharidus väidab vastupidist!


__________________________________

TARTU KUNSTIKOOL

Sel aastal 70. tegutsemisaastat tähistav Tartu Kunstikool on oma tegutsemisaja jooksul tõusnud silmapaistvaks ja arendavaks õpikeskkonnaks tulevastele disainivaldkonna tegijatele. Meie juurest väljuvad väärtusliku kutseharidusega noored, kes on oma disainioskustega valmis lahendama keerulisi küsimusi ja lihtsustama kriisiolukordi. Väljapanek hõlmab Tartu Kunstikooli 2020/21 õppeaasta silmapaistvaid disainitöid, mis on vaid killuke 70 aasta jooksul loodud teostest.

tartukunstikool.ee/
@tartukunstikool

__________________________________

KÕRGEM KUNSTIKOOL PALLAS

Disaineri töö eesmärk on leida parim lahendus probleemile. Kui maailma tabab kriis, siis see mobiliseerib nii disainerid kui disainiõppe. Kõrvaltvaatajale võib tunduda, et elu jääb seisma, kuid tegelikult tähendab see vaid pausi enne lahenduste leidmist ja rakendamist. Kriis võib olla disaineri inspiratsioon. Pallase selleaastane väljapanek tegeleb lahenduste leidmistega mitmele probleemile - seni kasutamata materjalid või materjalide raiskamine, oma juurte unustamine globaliseerumises ning ka Disainiöö kujundus, mis tänu tublile pallaslasele tänavu uue kuue sai. Lahenduste edukuse määrab muidugi kriisijärgne vaade.


pallasart.ee
@korgem_kunstikool_pallas

__________________________________

TALLINNA ÜLIKOOLI HAAPSALU KOLLEDŽ

Käsitöötehnoloogiate ja disaini õppekava rõhuasetus on inimkesksel, säästval disainil, mille lähtekohaks on kasutajate vajaduste mõistmine ja loov probleemilahendamine. Õppekava oluliseks osaks on tudengite ettevõtlikkusele suunamine ning ka uute tootekontseptsioonide loomisel hindame kõrgelt jätkusuutlikke, ringmajanduse põhimõtteid arvesse võtvaid lahendusi. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel ja tihedas koostöös sihtgrupiga. Siinne väljapanek tutvustab näiteid eriala kursuse- ja diplomitöödest.

tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain
@tehnoloogiadjadisain

__________________________________

TARTU ÜLIKOOLI VILJANDI KULTUURIAKADEEMIA

Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia erialad ühendavad endas väga hea käsitööoskuse, pärandi tundmise ja loomingulise mõtte. Meie tegevuse eesmärgiks on rakendada pärandis leiduvaid väärtuseid vastutustundlikul ja jätkusuutlikul viisil kaasaegse ühiskonna teenistusse. Ülikooli osana väärtustame uurimis- ning arendustööd. Rakenduskõrghariduse tasemel saab meie juures õppida rahvusliku tekstiili, metallitöö ja ehituse erialadel, magistritasemel kultuuripärandi loovat rakendust ja õpetamisoskusi.

kultuur.ut.ee/et
facebook.com/rahvuslik

__________________________________

EKA aksessuaaridisain - Traditsiooniliste nahakaunistustehnikate rakendamine alternatiivmaterjalidel

Disainimaailma tekib üha enam uusi materjale, kuna otsitakse jätkusuutlikke ja taimseid alternatiive. See tekitab probleeme disaineritele, kes kasutavad erinevaid nahakaunistustehnikaid. Oma magistritöös uuris Anari Västrik, kuidas uutel materjalidel tehnikaid säilitada, milliseid muudatusi vajab nende rakendamise protsess ning kuidas alternatiivid end naha ees õigustavad.


Töös pandi proovile materjalid, mis on uued või pole veel turule jõudnud, et näha, kuidas need tehnikate rakendamisel hakkama saavad. Töö võimalikult arusaadavalt esitlemiseks antakse ülevaade tehnikate kasutusest taimparknahal, millest need alguse on saanud. Materjalide proovile panekuks lõi Anari jalatsite seeria, kuna just nende loomeprotsess nõuab materjalilt enim. Anari pälvis töö eest parima aksessuaaridisaini tudengipreemia, tema juhendaja oli Marta Moorats. Töös kasutatud tehnikad: tempeltrükk, klišeetrükk, nahavool, marmoreerimine, kuldamine.


artun.ee/erialad/aksessuaar/
@eka_aksessuaar

__________________________________

EKA ehte- ja sepakunst - SÕLM

Kui sepised on olnud ajalooliselt linnapildi lahutamatu osa, siis moodsa profiiliga terasmaterjalid nõuavad arhitektuuriga suhtlemisel uut sõnavara. Kursusel SÕLM keskendume arhitektuuris igapäevastele, kuid sepale keeruka läbilõikega materjalidele, et pakkuda ehituskunstnikele uusi võimalusi hoonete loomisel ja tuua sepistamine linnapildi ja elukeskkonna kujundamisel taas aktiivsesse kasutusse. Iga loodud sõlm on oma funktsioonilt avatud võimalus, mis ootab rakendust nii piirde, mööblidetaili kui skulptuurina.

artun.ee/erialad/ehte-ja-sepakunst/
@eaajewelleryandblacksmithing

__________________________________

EKA uurimisprojekt „Sensoorne disain: aisting, liikumine, koosmõju”

Näitus „Sensoorne disain: aisting, liikumine, koosmõju” tutvustab EKA samanimelist loomepõhist uurimisprojekti. Näitus koondab teadurite, doktorantide ning magistrantide töid, mis tegelevad tekstiili-, rõiva- ning interaktsioonidisaini võimalike tulevike kompamisega. Näiteks muudavad teadmiste kogumise eesmärgil valminud prototüüpid selle kandja läbi helivõngete enesekindlamaks (koostöös TLU-ga), mõjutavad kandja arusaama tema enda kehast läbi liikumise, laiendavad empaatiaga suhestumist digitaalsetes suhtluskanalites ning väärtustavad parandamist ja paranemist.

EKA loomeuurimuslik grant „Sensoorne disain"

25.09.2021
Näitus „TULEVIKU TOONELA”

Valgusdisainerite algatusel valmiv Tuleviku Toonela annab mõtteid ja uide tuleviku surnuaia teemal. Milline võiks üks surnuaed tulevikus välja näha? Mis elemente seal kohtab, mis tehnoloogiaid see kätkeb, milliseid võimalusi pakub? Kas tuleviku surnuaiad on teistmoodi aiad? Mis disainielemendid võiksid tulevikus kalmistutel rakendust leida ja millised lilled seal saja aasta pärast võiks kasvada?


Külastajatel on võimalus ise ideekorjes osaleda ja oma unistus või ulmeline kalmistukirjeldus Ideekorje Urni visata ning tekitada ideid uue Tuleviku Toonela versiooni või edasiarenduse tarbeks.


Autorid: Andri Luup, Ilvar Piisk, Allan Lahi, Anne Türn, Toomas Täht, Anna Kristin McCarthy, Margus Kontus, jt.


Produtsent: Valgusfestival.
25.09.2021
Itaalia arhitektuuri ja TalTechi projektide näitus
Põhjala Viienda angaari hõivavad festivali ajal ühelt poolt Itaalia arhitektuuri ning TalTechi projektide plakatitega väljapanekud ja teiselt poolt Poznańi Ülikooli näitus „Sõnadest tegudeks”. Festivali raames toimuv Itaalia Disaini Päev leiab kolmapäeval 22. septembril niisamuti aset just Viiendas angaaris, kui koostöös TalTechiga viib vaatajas- ja kuulajaskonna tulevikudisaini ja linnakeskkonna kujundamise radadele Itaalia arhitekt ning Spatialconnection(s)-i asutaja ja disainidirektor Dario Donato. Saab näha ka teemakohast plakatinäitust ning lühifilme.

TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituudi üliõpilaste projektide seas on muuhulgas võimalik uudistada kosmosearhitektuuri vallas: täpsemalt inimasulate ehitamise võimalikkusest ning autonoomsete ehitusmeetodite olulisusest Marsil, millest räägib Anna Soltsi magistritöö (juhendaja Jaan Kuusemets).
25.09.2021
Lasteala SOS: Toruliinid
Lastealal „SOS: Toruliinid“ on võimalus avastada torudest konstruktsioonide mängupotentsiaali. Looklevad torud kutsuvad enda külge paelu siduma ja limbot mängima. Põrandat kattev lustakas paelte meri lisab ruumile vajaliku pehmuse. Lõpututes kogustes paelu saab omavahel kokku siduda, nii et kogu lasteala muutub üheks suureks ämblikuvõrguks. Siin saab üles-alla paelte vahelt läbi pugedes ennast oskuslikult ära peita ükskõik kui pikka kasvu „laps“.

Laupäeval, 25. septembril toimuvad lastealal terve päeva jooksul ka vahvad töötoad, mis sobivad vähemalt 5-aastastele lastele. Registreerimiseks kirjuta evaliisaky@gmail.com

#lasteala
#toruliiniid
25.09.2021
„Stalkeri“ pop-up muuseum Noblessneris
Jaanika Arumi „Echo vaikuses" on heliline ruumiinstallatsioon, mida saab vaadelda kui oodi hüljatud maastikele. Pop-up muuseumi püsikollektsioonis on operaatori ning režissööri Arvo Iho unikaalsed fotod ja film kultusteose „Stalker" võtteplatsidelt. Projekti „Tsoon" esitlusruumis on väljapanek plaanitava kunsti- ja ulmepargi kavanditest „Stalkeri" võttepaikades ja Ida-Virumaa postindustriaalsetel aladel, samuti läbilõige „Stalkeri" filmivõtete pärandi loost Eestis.

Raul Kurvitz, projekti kunstiline juht
Indrek Leht, produtsent

stalkerthemepark.ee
@stalkerthemepark
#stalkerthemepark
25.09.2021
Maalime ühisteose!

Mõtleme ikka ju paremast tulevikust! Ideede ja reaalsuse vahel saabub aga tihti lõpuks vastuolu.


Kui me aga prooviks oma unistusi või visioone kujutada? Maalime koos ühisele pinnale oma nägemuse ja mõtted tulevikust. Tund enne ürituse lõppu algatame vestlusringi valminud teose kohta.


Oled väga oodatud osalema! (Eelnev kunstialane kogemus pole vajalik!)


25.09.2021
Traadikunsti töötuba
Kunstigaraažis Kopli FOOR toimuvad Disainiöö raames traadikunsti töötoad. Töötoas osalejad loovad endale mälestuseks traadivoolimise tehnikas jalgratta. Meisterda jalgratas endale koju toredaks sisustuselemendiks või kingi mõnele heale sõbrale!

@koplifoor
@maalikas
25.09.2021
Proovisõit ja rattatuur Ampleri elektriratastega

Ampler Bikes teeb linnasõitudeks mõeldud kergeid elektrirattaid. Ampleriga sõitmine on lihtne – lihtsalt sõidad. Ei mingeid raskeid akusid, suuri ekraane ega muid segajaid. Kutsume sind osa võtma Ampleri linnatuuridest, neljapäeval ja reedel algusega kell 19.00. Kui sul juba on Ampleri ratas, siis võta see ühes või kui veel ei ole, siis saada meile e-mail ja anname sulle ratta omalt poolt. Tuur kestab umbes tund aega.


Ampler Bikes võitis 2020 EAS aasta disainirakendaja auhinna. Külasta meie showroomi, et meie elektriratastega lähmalt tutvuda ning proovisõitu teha!

amplerbikes.com
@amplerbikes
#amplerbikes 
25.09.2021
Ehtekunsti näitused ja vestlusõhtud A-Galeriis

A-Galerii on Eesti autoriehete kodugalerii ja unikaalne kohtumispaik, kus saab tutvuda üle saja erineva autori loominguga. A-Galeriis avaneb Eesti ehtekunsti lugu läbi erinevate generatsioonide, vormide ja ideede. Iga käsitööna valminud ehe on kordumatu ning kannab endas autorile ainuomast käekirja ja kontseptsiooni, mida on teostatud meisterliku tehnikaga. Ehtepoe ja näitusepinnana esindab A-Galerii Eesti professionaalsete ehtekunstnike erinevaid põlvkondasid.


20.09 18.00 Vestlusring teemal „Taas uus ja taaskasutus ehtes", osalejad Sille Luiga, Andrei Balašov, Urmas Lüüs ja Kaia Ansip.


22.09 17.30 Liina Lelovi ja Valdek Lauri loeng teemal „Poliitilisus ehtes”.


24.09 17.00 Tuur A-Galeriis ja näitustel Andrei Balašov „Soe suvi" ja „Treasures from the sea", läbi viivad Katarina Kotselainen ja Helle Ly Tomberg.


25.09 15.00
Marita Lumi kannelseeliku kontsert.

agalerii.ee
@a.galerii
#agalerii #taaskasutus
25.09.2021
„Ühismälu valereaalsus”

“Ühismälu valereaalsus” on audiovisuaalne liitreaalsuse kunstiprojekt, mis on inspireeritud Mihály Csíkszentmihály aja tajumise teooriast.


See installatsioon on inspireeritud flow teooriast ja indiviidi kogetud aja mõistmisest. Ajast, mil mälestused toodavad automaatseid käitumismustreid. Kuidas need kogemused kipuvad korduma ja kuidas neid ära tunda individuaali teadliku elutsükli jooksul. Kas on olemas võimalus õppida nendest kordustest või kas nad on lihtsalt mänguväljak geneetilise mälu jaoks, mis eksisteerib väljaspool meie arusaamist ajast?


Kas meie emotsionaalsed reageeringud on päris või on need kõigest geneetilise- ning kultuurimälu kaja?


Ajatus on õndsuse seisund, mida me ei koge teadlikult, aga milles me oleme kõige õnnelikumad.

AR-visuaalikunstnik Taavi Varm
Helilooja Ville Hyvonen

varmstudio.com
#varmstudio
25.09.2021
Sõnadest tegudeks. Kõigile sõbraliku avaliku ruumi kiirjuhend
Eakate arv suureneb kogu maailmas ja kaasaegsed avalikud ruumid vajavad muutusi, et olla eakasõbralikud ja sobida kõigile. Mis oleks kui piirkonnad ja linnad teaksid, kuidas avalikku ruumi eakate inimeste vajadustele vastavalt ümber kujundada ja saaksid seeläbi kasu kogukondadest, kus elavad õnnelikumad, tervemad ja aktiivsemad eakad? Mis oleks kui neid teadmisi saaks vabalt jagada, et luua kestlikum, kaasavam ja ilusam Euroopa?

Näituse on kokku pannud Poolas asuva Poznańi Maaülikooli metsanduse ja puidutehnoloogia teaduskonna mööblidisaini osakond.

baltsenior.com
@baltsenior
#baltsenior
#madewithinterreg
25.09.2021
Galeriipood Vanalinnas Estonian Design House+
Eesti Disainerite Liit on algatanud projekti „Fööniks“,  pakkumaks disaineritele platvormi koroonaaegsel perioodil oma loomingu tutvustamiseks. Tallinna vanalinnas, Suur-Karja 14, on 200 ruutmeetrit ja kaks korrust täidetud hoolikalt valitud moe- ja sisustusbrändidega Eestist. Kogu projekti märksõnadeks on aeglane mood ja jätkusuutlikkus.


"Kui kümmekond aastat tagasi loeti disainis kõige tähtsamaks vormiilu ja stiili ning trendidest kinnipidamist, siis täna on aina olulisemaks muutunud info protsessi enda ning materjalide päritolu kohta: kas on ka taaskasutatavad ja loodussõbralikud, missugused on sotsiaalsed näitajad tootmisprotsessis jne. Estonian Design House+ uue galeriipoe väljapanekus näeme palju taaskasutusprintsiipidest lähtuvaid tooteid, sealhulgas spordirõivaid ja pesu, mis on valmistatud kalavõrkude taastoodetud kiududest, hirvenaha jääkidest saapaid ja kotte, autokummidest tenniseid, teksaniidist kampsuneid, vildist sisustustooteid ning ka rõivaid, mille lähtematerjaliks on plastpudelid. Ei puudu ka istmed, mis on valmistatud kasutatud rulalaudadest,” rääkis Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu juht.

Estonian Design House+ värskelt avatud galeriipoes on oma loominguga väljas Eve Hanson, August, Piret Loog, Tanel Veenre, Virtuoza (Liisi Tui), Kelpman Textile, Cervo Volante, VARKKI, Süsimust, ALEXANDERLING, New Vintage by Kriss, 1. kiht, Reet Aus, KIRA Shoes, Karl Joonas Alamaa, Stella Soomlais, B’MOR studio, Tarmo Luisk, Toivo Raidmets, Raili Keiv jt.

Cervo Volante loominguga saab lähemalt tutvuda ka Disainiöö raames toimuval aeglasele moele pühendatud rõivamoeetendusel D_O_M. Disainiöö leiab aset 20.-26. septembrini Põhjala keskuses.

2010. aastal lõi Eesti Disainerite Liit brändi Eesti Disaini Maja / Estonian Design House, mis on mõeldud kodumaiste disainerite loomingu tutvustamiseks Eestis ja välismaal. Alates 2017. aastast on avatud Eesti disaini suurem väljapanek Solarise keskuses. Uus Estonian Design House+ projekt „Fööniks“ sai oma nime mütoloogilise linnu järgi, kes vanade kreeklaste uskumuse kohaselt mingi aja tagant sureb, süttides leegina põlema, ning seejärel sünnib kohe oma tuhast uuesti – nõnda võib öelda ka Eesti disainisektori kohta, mis koroonaperioodi on raskelt üle elanud ning nüüd taassündi näeb.


Uus galerii on alates 3. septembrist lahti E-R kell 11—19 ning L kell 11—17 Tallinna vanalinnas, Suur-Karja 14.

Estonian Design House+

fashion & home

www.facebook.com/estoniandesignhousePLUS

www.estoniandesignhouse.com



25.09.2021
ERKI Moeshow 2021 kollektsioonide näitus
ERKI Moeshow, 1982. aastast alguse saanud EKA (endine ERKI) tudengite hullumeelne üritus on tänaseks kasvanud üheks pööraseimaks ja menukaimaks moekunstisündmuseks Eestis. Tänavu toimus ERKI Moeshow Patarei Merekindluses 34. korda, kus igal disaineril oli võimalus näidata oma loomingut eraldi iseseisvates lavaruumides.

Aadressil Rotermanni 6 tulevad esitlusele kolmteist komplekti iga ERKI Moeshowle pääsenud disaineri kollektsioonist. Mõned kollektsioonid on inspiratsiooni saanud näiteks metsaraietest, migreenihoogudest, Muhu kohalikest elanikest, mänguväljakutest kui ka juustehaigustest.

artun.ee/erki-moeshow
@erkimoeshow
#erki #erkimoeshow #erkimoeshow2021
25.09.2021
Solarise Disainitänav

Solaris Keskus kutsub sind ka Disainiöö nädalal Solarise Disainitänavale tutvuma disainipoodides pakutavate innovaatiliste toodetega!

Kas teadsid, et TRIWA x Humanium kellad on valmistatud kokku kogutud illegaalsetest relvadest? Kellade müügist antakse 15% heategevuseks, et aidata konfliktsete piirkondade elu ning vähendada vägivalda. Pinqponq seljakotid on aga see-eest valmistatud tuhandetest plastikpudelitest. Birkenstocki sussid on 100% vegan. BestBrandsis on saadaval 100% looduslikust kautśukist valmistatud HUNTER kummikud. — Kõik see ja palju muud huvitavat ootab sind Solaris Keskuse Disainitänaval.

solaris.ee
@solariskeskus
#solariskeskus
#solarisondisain
25.09.2021
„Kõik kindel pudenemas õhuks”
Virtuaalsete kehade poleeritud kiirusel näib kõik kindel pudenemas õhuks. Kujutledes Xenon tulede valgusvihku modelleerimas meie ihade piirialasid. Kriibitud metalne kere kui jälg geomeetrilise vandalismi aktist. Tahavaatepeeglist kummastumas meile kõik, mis oli ja kõik, mis oleks võinud olla. Kolme kunstniku ühisnäituse lähtepunktiks on territoriaalsusest ja ühiskondlikest piirangutest peegelduvate kohatundlike küsimuste sidumine materjalipõhise lähenemisega. Näitus jääb avatuks 8. oktoobrini.

26.09.2021

26.09.2021
Rahvusvaheline Näitus „SOS DESIGN"
XVI Disainiöö rahvusvaheline põhinäitus „SOS Design" esindab valikuliselt Global Design Graduate Show 2020 finalistide töid ning toimub koostöös maailma ainsa kõrgkooli lõpetajate digiplatvormiga ARTSTHREAD. Vaatamata lõpetajate jaoks raskele aastale on näitusele jõudnud suurepärased lahendused rohkem kui kümnest riigist maailmas valitseva kaose ohjeldamiseks. Need innovaatilised alternatiivid annavad aga samal ajal lootust meie loomemajanduse tuleviku suhtes. 

Vastutustundliku disaini näidete seas on linnade bioloogilise mitmekesisuse suurendamine läbi botaanika digitaal-arhitektuursesse tootmisse kaasamise; säästva veemajanduse lahendusi ning projekte katastroofiabi, pagulaste, eakate, vägivalla, põllumajanduse ja isegi pandeemia tingimuste sekselu kohta.

#sosdesign




26.09.2021
Rahvusvaheline kujundusgraafika näitus „ABSURD"

Näitus „ABSURD” valmis iga-aastase graafilisele disainile pühendatud üritustesarja jaoks. Haapsalu Graafilise Disaini Festivali 2021 traditsioonilisele konkursile laekus kokku 446 teost 234 autorilt üle maailma. Eriala professionaalidest koosnev žürii valis läbi tiheda sõela 85 finaalteost. Väljapanekus lahatakse absurditeemat lähtudes autorite personaalsetest vaadetest ja kujunduslikest tõekspidamistest väga laial skaalal, alates süütutest veiderdustest kuni teravate poliitkommentaarideni.


HGDF 2021 näitusi toetavad Eesti Kultuurkapital, Haapsalu linn, Eesti Kujundusgraafikute Liit.


ekgl.ee
26.09.2021
Disainitänav

Ka sel sügisel avatakse festivalinädalavahetusel Disainitänav, millel liiklemiseks pole juhiluba tarvis ning jalakäijaruumi jagub kõigile. Kulge rahulikult keset head disaini, sest oma aadress on nii parimal moe-, aksessuaari-, toote- kui ka sisustusdisainil.

Põhjala tehases on end kaheks päevaks sisse seadnud üle 100 disaineri ja disainibrändi meilt ja mujalt. Lisaks silmailule on Disainitänav hea võimalus tutvuda inimeste ja lugudega nende toodete taga ning soetada parimat disaini eriti heade hindadega nii endale kui ka lähedastele.




Lisainfo: krista@disainioo.ee







26.09.2021
Jätkusuutliku Eesti disaini näitus „Second Chance"
Kõik uus on hästi unustatud vana! Näitus „Second Chance” („Teine võimalus") demonstreerib, kuidas ringlusesse võtmisega muudetakse kasutatud esemed uuteks atraktiivseteks toodeteks, mis aitavad säästa piiratud ressursse ja kaitsta keskkonda: nii leiategi siit Toyota autoklaasist ehteid; vasksentidest kõrvarõngaid; Nõukogude lastetekkidest värvilisi mantleid või südamekujulisi prosse Nõukogude emailpottidest; teksade taaskasutuslõngast kampsuneid; mantleid, mis valmistatud sõjaväe telkidest; ruladest ja plastpudelitest istmeid; vanadest nahktagidest kotte jpm. Eesti kuulub nende riikide hulka, kes tegeles Nõukogude okupatsiooni ajal tõhusalt taaskasutusega.

Näitusel saab näha disainlahendusi sellistelt tuntud Eesti disaineritelt nagu Marit Ilison, Reet Aus, Kairi Lentsius, Angela Orgusaar, Urmas Lüüs, Sille Luiga, Kalli Sein, Raili Keiv, Margot Vaaderpass, Tarmo Luisk, Elmet Treier, SEOS, Igor Volkov, Eva-Karlotta Tatar, Leonardo Meigas, Anne Türn ja Laura Saks. Esitlemisele tulevad ka Eesti Kunstiakadeemia keraamika, klaasi, ehte ja sepise eriala tudengite kavandatud toidunõud ja -tarvikud Fotografiska restoranile. Näituse esmaesitlus oli Veneetsia disainibiennaalil 11.—20.06.2021. Näituse kuraator ja visuaali autor on Ilona Gurjanova, näituse kujundas Leonardo Meigas.

#secondchance
#venicedesignbiennale
26.09.2021
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek 

Ka tänavuse festivali - mille põhifookuseks on tähelepanu juhtimine disaini üha sotsiaalsemale ning ühiskondlikumale rollile maailmas - näitustesse ja aruteludesse panustavad erinevad disaini- ja arhitektuurikoolid. Tartu Kunstikooli, Kõrgema Kunstikooli Pallas, Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti Kunstiakadeemia välja pandud tööd tegelevad kõik nutikate lahenduste leidmisega ajastul, mil probleeme tundub olevat rohkem kui ideid. Ent disainiharidus väidab vastupidist!


__________________________________

TARTU KUNSTIKOOL

Sel aastal 70. tegutsemisaastat tähistav Tartu Kunstikool on oma tegutsemisaja jooksul tõusnud silmapaistvaks ja arendavaks õpikeskkonnaks tulevastele disainivaldkonna tegijatele. Meie juurest väljuvad väärtusliku kutseharidusega noored, kes on oma disainioskustega valmis lahendama keerulisi küsimusi ja lihtsustama kriisiolukordi. Väljapanek hõlmab Tartu Kunstikooli 2020/21 õppeaasta silmapaistvaid disainitöid, mis on vaid killuke 70 aasta jooksul loodud teostest.

tartukunstikool.ee/
@tartukunstikool

__________________________________

KÕRGEM KUNSTIKOOL PALLAS

Disaineri töö eesmärk on leida parim lahendus probleemile. Kui maailma tabab kriis, siis see mobiliseerib nii disainerid kui disainiõppe. Kõrvaltvaatajale võib tunduda, et elu jääb seisma, kuid tegelikult tähendab see vaid pausi enne lahenduste leidmist ja rakendamist. Kriis võib olla disaineri inspiratsioon. Pallase selleaastane väljapanek tegeleb lahenduste leidmistega mitmele probleemile - seni kasutamata materjalid või materjalide raiskamine, oma juurte unustamine globaliseerumises ning ka Disainiöö kujundus, mis tänu tublile pallaslasele tänavu uue kuue sai. Lahenduste edukuse määrab muidugi kriisijärgne vaade.


pallasart.ee
@korgem_kunstikool_pallas

__________________________________

TALLINNA ÜLIKOOLI HAAPSALU KOLLEDŽ

Käsitöötehnoloogiate ja disaini õppekava rõhuasetus on inimkesksel, säästval disainil, mille lähtekohaks on kasutajate vajaduste mõistmine ja loov probleemilahendamine. Õppekava oluliseks osaks on tudengite ettevõtlikkusele suunamine ning ka uute tootekontseptsioonide loomisel hindame kõrgelt jätkusuutlikke, ringmajanduse põhimõtteid arvesse võtvaid lahendusi. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel ja tihedas koostöös sihtgrupiga. Siinne väljapanek tutvustab näiteid eriala kursuse- ja diplomitöödest.

tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain
@tehnoloogiadjadisain

__________________________________

TARTU ÜLIKOOLI VILJANDI KULTUURIAKADEEMIA

Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia erialad ühendavad endas väga hea käsitööoskuse, pärandi tundmise ja loomingulise mõtte. Meie tegevuse eesmärgiks on rakendada pärandis leiduvaid väärtuseid vastutustundlikul ja jätkusuutlikul viisil kaasaegse ühiskonna teenistusse. Ülikooli osana väärtustame uurimis- ning arendustööd. Rakenduskõrghariduse tasemel saab meie juures õppida rahvusliku tekstiili, metallitöö ja ehituse erialadel, magistritasemel kultuuripärandi loovat rakendust ja õpetamisoskusi.

kultuur.ut.ee/et
facebook.com/rahvuslik

__________________________________

EKA aksessuaaridisain - Traditsiooniliste nahakaunistustehnikate rakendamine alternatiivmaterjalidel

Disainimaailma tekib üha enam uusi materjale, kuna otsitakse jätkusuutlikke ja taimseid alternatiive. See tekitab probleeme disaineritele, kes kasutavad erinevaid nahakaunistustehnikaid. Oma magistritöös uuris Anari Västrik, kuidas uutel materjalidel tehnikaid säilitada, milliseid muudatusi vajab nende rakendamise protsess ning kuidas alternatiivid end naha ees õigustavad.


Töös pandi proovile materjalid, mis on uued või pole veel turule jõudnud, et näha, kuidas need tehnikate rakendamisel hakkama saavad. Töö võimalikult arusaadavalt esitlemiseks antakse ülevaade tehnikate kasutusest taimparknahal, millest need alguse on saanud. Materjalide proovile panekuks lõi Anari jalatsite seeria, kuna just nende loomeprotsess nõuab materjalilt enim. Anari pälvis töö eest parima aksessuaaridisaini tudengipreemia, tema juhendaja oli Marta Moorats. Töös kasutatud tehnikad: tempeltrükk, klišeetrükk, nahavool, marmoreerimine, kuldamine.


artun.ee/erialad/aksessuaar/
@eka_aksessuaar

__________________________________

EKA ehte- ja sepakunst - SÕLM

Kui sepised on olnud ajalooliselt linnapildi lahutamatu osa, siis moodsa profiiliga terasmaterjalid nõuavad arhitektuuriga suhtlemisel uut sõnavara. Kursusel SÕLM keskendume arhitektuuris igapäevastele, kuid sepale keeruka läbilõikega materjalidele, et pakkuda ehituskunstnikele uusi võimalusi hoonete loomisel ja tuua sepistamine linnapildi ja elukeskkonna kujundamisel taas aktiivsesse kasutusse. Iga loodud sõlm on oma funktsioonilt avatud võimalus, mis ootab rakendust nii piirde, mööblidetaili kui skulptuurina.

artun.ee/erialad/ehte-ja-sepakunst/
@eaajewelleryandblacksmithing

__________________________________

EKA uurimisprojekt „Sensoorne disain: aisting, liikumine, koosmõju”

Näitus „Sensoorne disain: aisting, liikumine, koosmõju” tutvustab EKA samanimelist loomepõhist uurimisprojekti. Näitus koondab teadurite, doktorantide ning magistrantide töid, mis tegelevad tekstiili-, rõiva- ning interaktsioonidisaini võimalike tulevike kompamisega. Näiteks muudavad teadmiste kogumise eesmärgil valminud prototüüpid selle kandja läbi helivõngete enesekindlamaks (koostöös TLU-ga), mõjutavad kandja arusaama tema enda kehast läbi liikumise, laiendavad empaatiaga suhestumist digitaalsetes suhtluskanalites ning väärtustavad parandamist ja paranemist.

EKA loomeuurimuslik grant „Sensoorne disain"

26.09.2021
Näitus „TULEVIKU TOONELA”

Valgusdisainerite algatusel valmiv Tuleviku Toonela annab mõtteid ja uide tuleviku surnuaia teemal. Milline võiks üks surnuaed tulevikus välja näha? Mis elemente seal kohtab, mis tehnoloogiaid see kätkeb, milliseid võimalusi pakub? Kas tuleviku surnuaiad on teistmoodi aiad? Mis disainielemendid võiksid tulevikus kalmistutel rakendust leida ja millised lilled seal saja aasta pärast võiks kasvada?


Külastajatel on võimalus ise ideekorjes osaleda ja oma unistus või ulmeline kalmistukirjeldus Ideekorje Urni visata ning tekitada ideid uue Tuleviku Toonela versiooni või edasiarenduse tarbeks.


Autorid: Andri Luup, Ilvar Piisk, Allan Lahi, Anne Türn, Toomas Täht, Anna Kristin McCarthy, Margus Kontus, jt.


Produtsent: Valgusfestival.
26.09.2021
Itaalia arhitektuuri ja TalTechi projektide näitus
Põhjala Viienda angaari hõivavad festivali ajal ühelt poolt Itaalia arhitektuuri ning TalTechi projektide plakatitega väljapanekud ja teiselt poolt Poznańi Ülikooli näitus „Sõnadest tegudeks”. Festivali raames toimuv Itaalia Disaini Päev leiab kolmapäeval 22. septembril niisamuti aset just Viiendas angaaris, kui koostöös TalTechiga viib vaatajas- ja kuulajaskonna tulevikudisaini ja linnakeskkonna kujundamise radadele Itaalia arhitekt ning Spatialconnection(s)-i asutaja ja disainidirektor Dario Donato. Saab näha ka teemakohast plakatinäitust ning lühifilme.

TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituudi üliõpilaste projektide seas on muuhulgas võimalik uudistada kosmosearhitektuuri vallas: täpsemalt inimasulate ehitamise võimalikkusest ning autonoomsete ehitusmeetodite olulisusest Marsil, millest räägib Anna Soltsi magistritöö (juhendaja Jaan Kuusemets).
26.09.2021
Lasteala SOS: Toruliinid
Lastealal „SOS: Toruliinid“ on võimalus avastada torudest konstruktsioonide mängupotentsiaali. Looklevad torud kutsuvad enda külge paelu siduma ja limbot mängima. Põrandat kattev lustakas paelte meri lisab ruumile vajaliku pehmuse. Lõpututes kogustes paelu saab omavahel kokku siduda, nii et kogu lasteala muutub üheks suureks ämblikuvõrguks. Siin saab üles-alla paelte vahelt läbi pugedes ennast oskuslikult ära peita ükskõik kui pikka kasvu „laps“.

Laupäeval, 25. septembril toimuvad lastealal terve päeva jooksul ka vahvad töötoad, mis sobivad vähemalt 5-aastastele lastele. Registreerimiseks kirjuta evaliisaky@gmail.com

#lasteala
#toruliiniid
26.09.2021
„Stalkeri“ pop-up muuseum Noblessneris
Jaanika Arumi „Echo vaikuses" on heliline ruumiinstallatsioon, mida saab vaadelda kui oodi hüljatud maastikele. Pop-up muuseumi püsikollektsioonis on operaatori ning režissööri Arvo Iho unikaalsed fotod ja film kultusteose „Stalker" võtteplatsidelt. Projekti „Tsoon" esitlusruumis on väljapanek plaanitava kunsti- ja ulmepargi kavanditest „Stalkeri" võttepaikades ja Ida-Virumaa postindustriaalsetel aladel, samuti läbilõige „Stalkeri" filmivõtete pärandi loost Eestis.

Raul Kurvitz, projekti kunstiline juht
Indrek Leht, produtsent

stalkerthemepark.ee
@stalkerthemepark
#stalkerthemepark
26.09.2021
Traadikunsti töötuba
Kunstigaraažis Kopli FOOR toimuvad Disainiöö raames traadikunsti töötoad. Töötoas osalejad loovad endale mälestuseks traadivoolimise tehnikas jalgratta. Meisterda jalgratas endale koju toredaks sisustuselemendiks või kingi mõnele heale sõbrale!

@koplifoor
@maalikas
26.09.2021
Proovisõit ja rattatuur Ampleri elektriratastega

Ampler Bikes teeb linnasõitudeks mõeldud kergeid elektrirattaid. Ampleriga sõitmine on lihtne – lihtsalt sõidad. Ei mingeid raskeid akusid, suuri ekraane ega muid segajaid. Kutsume sind osa võtma Ampleri linnatuuridest, neljapäeval ja reedel algusega kell 19.00. Kui sul juba on Ampleri ratas, siis võta see ühes või kui veel ei ole, siis saada meile e-mail ja anname sulle ratta omalt poolt. Tuur kestab umbes tund aega.


Ampler Bikes võitis 2020 EAS aasta disainirakendaja auhinna. Külasta meie showroomi, et meie elektriratastega lähmalt tutvuda ning proovisõitu teha!

amplerbikes.com
@amplerbikes
#amplerbikes 
26.09.2021
„Ühismälu valereaalsus”

“Ühismälu valereaalsus” on audiovisuaalne liitreaalsuse kunstiprojekt, mis on inspireeritud Mihály Csíkszentmihály aja tajumise teooriast.


See installatsioon on inspireeritud flow teooriast ja indiviidi kogetud aja mõistmisest. Ajast, mil mälestused toodavad automaatseid käitumismustreid. Kuidas need kogemused kipuvad korduma ja kuidas neid ära tunda individuaali teadliku elutsükli jooksul. Kas on olemas võimalus õppida nendest kordustest või kas nad on lihtsalt mänguväljak geneetilise mälu jaoks, mis eksisteerib väljaspool meie arusaamist ajast?


Kas meie emotsionaalsed reageeringud on päris või on need kõigest geneetilise- ning kultuurimälu kaja?


Ajatus on õndsuse seisund, mida me ei koge teadlikult, aga milles me oleme kõige õnnelikumad.

AR-visuaalikunstnik Taavi Varm
Helilooja Ville Hyvonen

varmstudio.com
#varmstudio
26.09.2021
Sõnadest tegudeks. Kõigile sõbraliku avaliku ruumi kiirjuhend
Eakate arv suureneb kogu maailmas ja kaasaegsed avalikud ruumid vajavad muutusi, et olla eakasõbralikud ja sobida kõigile. Mis oleks kui piirkonnad ja linnad teaksid, kuidas avalikku ruumi eakate inimeste vajadustele vastavalt ümber kujundada ja saaksid seeläbi kasu kogukondadest, kus elavad õnnelikumad, tervemad ja aktiivsemad eakad? Mis oleks kui neid teadmisi saaks vabalt jagada, et luua kestlikum, kaasavam ja ilusam Euroopa?

Näituse on kokku pannud Poolas asuva Poznańi Maaülikooli metsanduse ja puidutehnoloogia teaduskonna mööblidisaini osakond.

baltsenior.com
@baltsenior
#baltsenior
#madewithinterreg
26.09.2021
ERKI Moeshow 2021 kollektsioonide näitus
ERKI Moeshow, 1982. aastast alguse saanud EKA (endine ERKI) tudengite hullumeelne üritus on tänaseks kasvanud üheks pööraseimaks ja menukaimaks moekunstisündmuseks Eestis. Tänavu toimus ERKI Moeshow Patarei Merekindluses 34. korda, kus igal disaineril oli võimalus näidata oma loomingut eraldi iseseisvates lavaruumides.

Aadressil Rotermanni 6 tulevad esitlusele kolmteist komplekti iga ERKI Moeshowle pääsenud disaineri kollektsioonist. Mõned kollektsioonid on inspiratsiooni saanud näiteks metsaraietest, migreenihoogudest, Muhu kohalikest elanikest, mänguväljakutest kui ka juustehaigustest.

artun.ee/erki-moeshow
@erkimoeshow
#erki #erkimoeshow #erkimoeshow2021
26.09.2021
Solarise Disainitänav

Solaris Keskus kutsub sind ka Disainiöö nädalal Solarise Disainitänavale tutvuma disainipoodides pakutavate innovaatiliste toodetega!

Kas teadsid, et TRIWA x Humanium kellad on valmistatud kokku kogutud illegaalsetest relvadest? Kellade müügist antakse 15% heategevuseks, et aidata konfliktsete piirkondade elu ning vähendada vägivalda. Pinqponq seljakotid on aga see-eest valmistatud tuhandetest plastikpudelitest. Birkenstocki sussid on 100% vegan. BestBrandsis on saadaval 100% looduslikust kautśukist valmistatud HUNTER kummikud. — Kõik see ja palju muud huvitavat ootab sind Solaris Keskuse Disainitänaval.

solaris.ee
@solariskeskus
#solariskeskus
#solarisondisain
26.09.2021
„Kõik kindel pudenemas õhuks”
Virtuaalsete kehade poleeritud kiirusel näib kõik kindel pudenemas õhuks. Kujutledes Xenon tulede valgusvihku modelleerimas meie ihade piirialasid. Kriibitud metalne kere kui jälg geomeetrilise vandalismi aktist. Tahavaatepeeglist kummastumas meile kõik, mis oli ja kõik, mis oleks võinud olla. Kolme kunstniku ühisnäituse lähtepunktiks on territoriaalsusest ja ühiskondlikest piirangutest peegelduvate kohatundlike küsimuste sidumine materjalipõhise lähenemisega. Näitus jääb avatuks 8. oktoobrini.